Jak zadbać o zdrowie i komfort psychiczny przed maturą? - SUM

Jak zadbać o zdrowie i komfort psychiczny przed maturą? - SUM

Studia Katowice i woj. śląskie - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

30.04.2024

Jak zadbać o zdrowie i komfort psychiczny przed maturą? - SUM

Okres maturalny jest bardzo stresującym czasem w życiu każdego młodego człowieka. Dr Mateusz Grajek z Zakładu Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego radzi, jak zadbać o zdrowie i komfort psychiczny w ostatnich dniach przed egzaminem dojrzałości.


Regularna aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna pomoże rozładować stres, a także poprawi krążenie krwi, pozytywie wpływając na koncentrację oraz wydajność mózgu. W tygodniu poprzedzającym maturę poświęć od 30 do 10 minut na krótką sesję ćwiczeń czy chociażby krótki spacer. Wprowadzenie nawet tak małej zmiany z pewnością pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie.
 


Zbilansowana dieta

Maturzysto, zadbaj o odpowiednie odżywianie, ponieważ ma ono kluczowe znaczenia dla twojego umysłu i ciała. „Skoncentruj się na spożywaniu posiłków bogatych w mikro- i makroskładniki, które wspierają funkcjonowanie mózgu. Nie zapominaj o owocach i warzywach, które dostarczą Ci niezbędnych witamin i minerałów. W budowaniu koncentracji bardzo ważne są kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w rybach morskich, ale także antyoksydanty zawarte w owocach i zielonej herbacie. Pamiętać należy również o właściwej podaży magnezu, który znajdziemy np. w orzechach, kakao, czy gorzkiej czekoladzie” - mówi dr Mateusz Grajek.
 


Skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem

Warto zapoznać się z technikami radzenia sobie ze stresem, szczególnie na dni poprzedzających egzamin. W uspokojeniu negatywnych emocji oraz opanowaniu napięcia pomagają próby głębokiego oddychania, medytacja, a także praktykowanie jogi. Jeżeli nie przepadamy za praktykami mindfulness, możemy również zaczerpnąć klasycznych chwil relaksu przy dobrym filmie, książce, czy podczas słuchania odprężającej muzyki. Dr Mateusz Grajek dodaje: Warto także stosować pozytywne afirmacje w kierunku rezultatów egzaminu, co może zwiększyć pewność siebie i zmniejszyć lęk.Komfort snu

Sen i odpoczynek są nieodłącznymi elementami każdego sukcesu, bowiem odgrywają kluczową rolę w zapamiętywaniu informacji i funkcjonowaniu umysłu. Przed egzaminem, postaraj się, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu: 7-8 godzin każdej nocy. Ekspert SUM dodaje: Stwórz spokojną atmosferę w sypialni, unikaj dużej ilości kofeiny i urządzeń ekranowych przed snem, a także stwórz sobie regularny harmonogram snu, by organizm mógł się odpowiednio zregenerować.Zarządzanie czasem

Owocne zarządzanie czasem jet przepisem na skuteczną naukę i przygotowania. Postaraj się stworzyć plan każdego dnia, uwzględniający m.in.: czas na powtórki, odpoczynek, aktywność fizyczną i relaks. Eksperci radzą, aby unikać nauki na ostatnią chwilę: „Uczenie się dużych partii materiału może przeciążyć mózg, utrudniając zapamiętywanie, zrozumienie i prowadząc do stresu oraz frustracji”. Najskuteczniejszym sposobem na powtórki jest podzielenie materiały na mniejsze części i regularne powtarzanie. „Pozwól sobie na chwilę wytchnienia, aby móc podejść do egzaminu z wypoczętym umysłem i pewnością siebie” - zwieńcza dr Mateusz Grajek z Zakładu Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Komentarze (0)