3 207 miejsc dla nowych studentów na 21 kierunkach – SUM

3 207 miejsc dla nowych studentów na 21 kierunkach – SUM

Studia Katowice i woj. śląskie - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

05.07.2024

3 207 miejsc dla nowych studentów na 21 kierunkach – SUM

Na nowy rok akademicki 2024/2025 Śląski uniwersytet Medyczny przygotował ofertę 21 kierunków studiów, na których czeka dokładnie 2623 miejsc dla nowych studentów studiów stacjonarnych i 584 studiów niestacjonarnych.

 

Kierunek lekarski, fizjoterapia czy stomatologia?

Kandydacie, czy wiedziałeś, że SUM rocznie opuszcza najwięcej lekarzy spośród wszystkich uczelni medycznych w Polsce? To właśnie oni zasilają pełen potrzeb rynek ochrony zdrowia. W roku akademickim 2024/2025 na stacjonarnych studiach lekarskich uczelnia przygotowała 792 kandydatów na studia stacjonarne oraz 150 na niestacjonarne. Roczny koszt nauki niestacjonarnej wyniesie 47 tysięcy zł, ale płatność można rozdzielić na cztery raty.

Dużą popularnością wśród kandydatów cieszy się kierunek lekarsko-dentystyczny, na którym limit wynosi 125 miejsc. Warto zaznaczyć, że w ubiegłej rekrutacji na jedno miejsce zgłosiły się aż 15,2 osoby! Z kolei na lekarskim o jedno miejsce na kierunku rywalizowały 7,7 osoby. Taką samą popularnością cieszyła się biotechnologia. Na podium znalazła się również fizjoterapia – 6,5 kandydata na jedno miejsce. Na brak kandydatów nie mogła narzekać elektroradiologia (5,2 na jedno miejsce) oraz kosmetologia (4,8 na jedno miejsce). Niezmiennie popularnością cieszyły się również kierunki takie jak: pielęgniarstwo i położnictwo.

Ratownictwo medyczne zapewnia studentom niezwykle bogatą ofertę kształcenia, proponując wśród przedmiotów medycynę pola walki. Warto zaznaczyć, że SUM wprowadził ten przedmiot jako pierwszy uniwersytet medyczny. Do oferty edukacyjnej uczelni dołączyły również nowatorskie kierunki: chemia kosmetyczna i trener zdrowia, a także koordynator medyczny, czy BHP- ochrona zdrowia pracujących.

 

Kiedy listy rankingowe?

W 2024 roku pierwsze listy rankingowe, w zależności od kierunku, pojawią się w terminie 16-18 lipca. Pojawienie się kolejnych jest uzależnione od zwolnienia się miejsc wypełnionych po pierwszych listach rankingowych. Terminy ukazania się kolejnych list rankingowych oraz składania dokumentów przez kandydatów publikowane będą na stronie kandydat.sum.edu.pl w zakładce Komunikaty.

Śląski Uniwersytet Medyczny piastuje miejsce w czołówce uczelni wykorzystujących wirtualne nauczanie i symulację medyczną. Studenci mają możliwość korzystania z trzech Centrów Symulacji Medycznej, które powstały dzięki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej. Mają do dyspozycji kilkanaście sal symulacyjnych wysokiej wierności, w tym intensywnej terapii, salę operacyjną czy porodową. Fantomy, w które są wyposażone centra, wyróżniają się wysokim realizmem (mówią, oddychają, płaczą, a nawet krwawią). Studenci mogą ćwiczyć także w wirtualnej sali operacyjnej i wirtualnym gabinecie dentystycznym, a także korzystać z aplikacji Wirtualny Pacjent.

SUM stanowczo stawia na nowe technologie, robotykę w ochronie zdrowia, rozwój sztucznej inteligencji i zachęca przyszłych kandydatów na studia do wyboru właśnie swojej oferty. Rekrutacja na jednolite studia magisterskie pierwszego stopnia trwa! Pierwsza tura zakończy się już 12 lipca 2024 r. Natomiast w drugiej połowie lipca rozpocznie się też nabór na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia oraz jednolite studia magisterskiego niestacjonarne I stopnia.

Zapoznaj się z pełną ofertą uczelni

 

Komentarze (0)