Dietetyka

Dietetyka

Dietetyka

02.06.2023

Dietetyka – Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu

Znaczenie oraz popularność dietetyki dynamicznie rośnie, a podstaw tego wzrostu należy doszukiwać się w zmianach zachodzących w społeczeństwie. Coraz większą wagę przywiązujemy do tego jak się odżywiamy, sprawdzamy tabele wartości energetycznych spożywanych produktów, próbujemy omijać to, co uznawane jest za niezdrowe i niepotrzebne naszym organizmom. Zdrowe odżywianie nie polega na stosowaniu zasady, aby po prostu jeść więcej owoców i warzyw, jak również nie musi oznaczać tego, że to co zdrowe, to zazwyczaj pozbawione smaku. Zdrowe odżywianie to coś znacznie więcej, o czym mogą przekonać się kandydaci, którzy wybiorą Dietetykę w Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Studia na kierunku dietetyka w UNIWERSYTET WSB MERITO WROCŁAW
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Dietetyka w Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauk o zdrowiu, a w szczególności z zakresu zagadnień dotyczących żywienia człowieka zdrowego i chorego, oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia, poradnictwa żywieniowego i dietetycznego oraz profilaktyki chorób dietozależnych. W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z: anatomią i fizjologią człowieka, chemią żywności, psychologią zachowań żywieniowych, zasadami żywienia w alergiach i nietolerancji pokarmowej, programami komputerowymi i aplikacjami przeznaczonymi do układania diet i analizy składu posiłków, zasadami organizacji pracy dietetyka.

 

Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku Dietetyka w Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu prowadzone są w oparciu o bogaty program nauczania, w którym figurują między innymi takie przedmioty jak:

 • analiza i ocena żywności,
 • diety alternatywne,
 • kliniczny zarys chorób,
 • ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia,
 • podstawy diagnostyki laboratoryjnej,
 • pomiary antropometryczne,
 • technologia żywności i potraw,
 • zaburzenia odżywiania

Studenci Dietetyki w Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu mogą rozwijać zainteresowania oraz zdobywać szczegółową wiedzę w zakresie trzech specjalności. Są to: Dietetyka kliniczna, Dietetyka w sporcie oraz Psychodietetyka. Dzięki nim zaznajamiają się między innymi z: podstawowymi jednostkami chorobowymi, których leczenie wymaga zmiany nawyków żywieniowych, zasadami funkcjonowania organizmu poddanego aktywności fizycznej, sposobami motywowania pacjentów do zmiany sposobu żywienia, zależnościami między psychiką a objawami somatycznymi.

 

Nabywane umiejętności

Studenci Dietetyki zdobywają obszerną i szczegółową wiedzę, ale oprócz tego rozwijają jasno określone umiejętności. Jakie są to umiejętności? Między innymi w zakresie: przeprowadzania wywiadu żywieniowego, planowania i wdrażania odpowiedniego sposobu żywienia indywidualnego, zbiorowego oraz szpitalnego, organizowania procesu produkcji potraw dietetycznych, prowadzenia oceny jakości żywności, opracowywania diety i suplementacji dla osób uprawiających aktywność fizyczną w zwiększonym wymiarze, przygotowywania jadłospisów z uwzględnieniem chorób, alergii i nietolerancji pokarmowych, jak również prowadzenia edukacji żywieniowej.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci Dietetyki w Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu posiadają wiedzę, umiejętności oraz kompetencje społeczne. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: higieny i toksykologii żywności, interakcji leków z żywnością, psychologii zdrowia, chemii i biochemii żywności, towaroznawstwa żywności. Z pozyskanym wykształceniem będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w: zakładach opieki zdrowotnej, poradniach żywieniowych, placówkach świadczących usługi żywieniowo- dietetyczne, zakładach żywienia zbiorowego, placówkach sportowych, instytutach naukowo- badawczych, sanatoriach, firmach zajmujących się produkcją żywności.

 

Opinie

Studia we Wrocławiu to obszerne zagadnienie, bowiem stolica Dolnego Śląska należy do największych ośrodków akademickich. Kandydaci na studia, którzy pragną rozwijać się w zakresie Dietetyki mogą skorzystać z rozmaitych propozycji kształcenia. Którą z nich wybrać? Która uczelnia pozwoli na zdobycie praktycznego wykształcenia? Czy warto rozpocząć naukę w omawianej przez nas uczelni? Jakie ma Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu opinie? Dominika, studentka Dietetyki mówi:

„Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu to uczelnia, w której znajdziemy wszystko to, co potrzebne do zdobycia wysokiej jakości wykształcenia: świetni wykładowcy, ciekawe specjalności, doskonałe programy kształcenia. Warto studiować właśnie tutaj. To uczelnia, która zasługuje na zaufanie studentów.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Dietetykę w Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu:

Absolwent kierunku Dietetyka w Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • anatomii i fizjologii człowieka,
 • higieny i toksykologii żywności,
 • klasyfikacji i charakterystyki diet,
 • opracowywania planów żywieniowych dostosowanych do stanu zdrowia,
 • alergii i nietolerancji pokarmowych,
 • żywienia w różnych dyscyplinach sportu i rekreacji,
 • farmakologii i farmakoterapii,
 • psychodietetyki w terapii chorób dietozależnych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Dietetyka:

Absolwent kierunku Dietetyka w Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu znajdzie zatrudnienie między innymi w:

 • zakładach opieki zdrowotnej,
 • poradniach żywieniowych,
 • placówkach świadczących usługi żywieniowo- dietetyczne,
 • zakładach żywienia zbiorowego,
 • placówkach sportowych,
 • instytutach naukowo- badawczych,
 • sanatoriach,
 • firmach zajmujących się produkcją żywności.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu

Komentarze (0)