Dietetyka

Dietetyka

05.04.2024

Dietetyka – Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni

Dietetyka jest kierunkiem, który zyskuje coraz większą popularność, a wpływ na rosnące zainteresowanie nauką ma przede wszystkim fakt, że w społeczeństwie zachodzą konkretne zmiany. Coraz większą uwagę przywiązujemy do zdrowego stylu życia oraz do tego, w jaki sposób się odżywiamy. Staramy się wybierać produkty lepszej jakości, jak również próbujemy wdrażać do codzienności jakąś, choć najmniejszą aktywność. Dietetyka to kierunek adresowany do osób, które pragną pozyskać nie tylko szeroką wiedzę teoretyczną, ale również jasno określone umiejętności, na które rośnie zapotrzebowanie rynku.

Studia na kierunku dietetyka w WSAIB GDYNIA
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Dietetyka w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu zagadnień reprezentujących nauki medyczne, nauki o zdrowiu oraz nauki o kulturze fizycznej. Studenci zaznajamiają się między innymi z: budową i funkcjami organizmu, podstawowymi procesami metabolicznymi, fizjologią przewodu pokarmowego, przemianami chemicznymi i biochemicznymi składników żywności, mikrobiologią żywności, mechanizmami działania leków, jak również chorobami związanymi z nieprawidłową dietą. Ponadto poruszają się po zagadnieniach: zasad planowania jadłospisów, procesów wpływających na jakość i bezpieczeństwo żywności, metodami oceny żywienia na poziomie indywidualnym i populacyjnym, a także interakcji leków z żywnością.

 

Program studiów i przedmioty

Dietetyka główne przedmioty: 

 • żywienie człowieka,
 • genetyka,
 • chemia żywności,
 • kliniczny zarys chorób,
 • analiza i ocena jakości żywności,
 • toksykologia i bezpieczeństwo żywności,
 • edukacja żywieniowa,
 • technologia żywności

Studenci Dietetyki w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu otrzymują do wyboru dwie ścieżki specjalizacyjne, dzięki którym mogą nie tylko rozwijać indywidualne zainteresowania, ale również przygotować się do wykonywania konkretnych działań w przyszłym życiu zawodowym. Specjalnościami na tym kierunku są: Dietetyka sportowa oraz Poradnictwo dietetyczne. Pozwalają one poszerzyć wiedzę o wiadomości z zakresu: fizjologii i endokrynologii wysiłku fizycznego, żywienia i suplementacji w sporcie i rekreacji, psychodietetyki czy zdrowia publicznego.

 

Nabywane umiejętności

Studia na kierunku Dietetyka dostarczają szerokiej wiedzy, ale bardzo ważnym elementem kształcenia jest opanowanie umiejętności wykorzystywania tej wiedzy w praktycznym działaniu. Studenci nabywają umiejętności między innymi w zakresie: planowania racjonalnego żywienia dla różnych grup ludności, planowania i przygotowywania potraw wchodzących w skład poszczególnych diet, oceny stanu odżywienia oraz sposobu żywienia i rozpoznawania niedożywienia, zapobiegania chorobom żywieniowo- zależnym, oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia, kontrolowania jakości produktów żywnościowych, oceny wpływu choroby na stan odżywienia czy też organizowania żywienia dostosowanego do wieku i stanu zdrowia.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe czekają na osoby kończące naukę? Absolwenci Dietetyki w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: chorób związanych z nieprawidłową dietą, programów żywieniowych w edukacji zdrowotnej, dietetyki klinicznej czy dietoprofilaktyki. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: publicznych i niepublicznych placówkach opieki zdrowotnej, poradniach żywieniowych i dietetycznych, zakładach żywienia zbiorowego, placówkach sportowych, firmach cateringowych, obiektach SPA i Wellness, instytucjach naukowo- badawczych.

 

Opinie

Studia w Trójmieście to bardzo obszerne zagadnienie, a osoby zainteresowane studiowaniem Dietetyki bez problemu odnajdą liczne oferty kształcenia. Którą z nich wybrać? Na którą się zdecydować? Czy warto postawić na propozycję omawianej przez nas uczelni? Jakie ma Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni opinie? Marta, studentka Dietetyki mówi:

„WSAiB to uczelnia, w której odnajdą się osoby o różnych zainteresowaniach i różnych pomysłach na przyszłość. Co najważniejsze, zajęcia prowadzą doświadczeni praktycy, specjaliści w swoich dziedzinach i zdobywanie wiedzy pod ich skrzydłami daje bardzo dużo satysfakcji i po prostu sprawia przyjemność.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Dietetykę w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni:

Absolwent Dietetyki w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • anatomii i fizjologii człowieka,
 • chemicznych i biochemicznych przemian składników żywności,
 • oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia,
 • postępowania dietetycznego w chorobach,
 • interakcji leków z żywnością,
 • analizy i oceny jakości żywności,
 • higieny, toksykologii i bezpieczeństwa żywności,
 • zastosowania programów żywieniowych w sporcie i rekreacji,
 • organizacji pracy gabinetu dietetycznego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Dietetyce:

Absolwent Dietetyki w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni znajdzie zatrudnienie między innymi w:

 • publicznych i niepublicznych placówkach opieki zdrowotnej,
 • poradniach żywieniowych i dietetycznych,
 • zakładach żywienia zbiorowego,
 • placówkach sportowych,
 • firmach cateringowych,
 • obiektach SPA i Wellness,
 • instytucjach naukowo- badawczych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni

Komentarze (0)