Biomedical Engineering

Biomedical Engineering

03.09.2024

Biomedical Engineering – Politechnika Poznańska

Biomedical Engineering to anglojęzyczny odpowiednik Inżynierii biomedycznej, oferowany na studiach pierwszego i drugiego stopnia, w Politechnice Poznańskiej. Studia, posiadające praktyczny wymiar kształcenia, wprowadzają w przestrzeń zagadnień związanych w szczególności z projektowaniem i wytwarzaniem nowoczesnej aparatury medycznej i sprzętu rehabilitacyjnego oraz stosowania współczesnych technologii w medycynie. Realizowane zajęcia przygotowują do wykonywania określonych zadań, jak również do współpracy z lekarzami, rehabilitantami i innymi przedstawicielami zawodów medycznych.

Studia na kierunku biomedical engineering w PUT, PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Biomedical Engineering w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: zjawiskami zachodzącymi w organizmach żywych oraz urządzeniach stosowanych w medycynie i inżynierii biomedycznej, zasadami projektowania obiektów technicznych, anatomią i fizjologią człowieka, metodami sztucznej inteligencji, językami programowania, elektronicznymi układami pomiarowymi i wykonawczymi, cyfrowym przetwarzaniem sygnałów, cyklem życia urządzeń oraz obiektów i systemów technicznych.

Ponadto poznają trendy rozwojowe  z zakresu stosowania technik obrazowania medycznego, podstawy działania spirometrów oraz elektrokardiografów i laserów stosowanych w medycynie, budowę oraz mechaniczne i fizyczne właściwości struktur kostno- stawowych człowieka, jak również metody doświadczalne biomechaniki.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku Biomedical Engineering w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących głównie inżynierię mechaniczną i inżynierię biomedyczną. Uczestniczą w zajęciach, które prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, projektów i laboratoriów, a w zestawie realizowanych przedmiotów odnaleźć można między innymi takie pozycje jak:

  • grafika inżynierska,
  • mechanika,
  • systemy CAD,
  • elektrotechnika,
  • elektronika i podstawy automatyki,
  • biomateriały i ochrona przed korozją,
  • wytrzymałość materiałów,
  • przetwórstwo tworzyw sztucznych,
  • biomechanika inżynierska

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci kierunku Biomedical Engineering realizują obszerny program kształcenia, dzięki czemu zdobywają szeroką, złożoną z wielu zagadnień wiedzę. Warto podkreślić, że oprócz tego rozwijają jasno określone umiejętności, dzięki którym możliwe jest stosowanie jej w praktycznym działaniu. Jakie umiejętności rozwijają studenci? Między innymi w zakresie: planowania i przeprowadzania pomiarów i symulacji komputerowych, przeprowadzania pomiarów wielkości fizycznych i nieelektrycznych, dobierania materiałów do konstrukcji urządzeń medycznych i implantów, oceny uwarunkowań ekonomicznych budowania i stosowania aparatury medycznej, projektowania inżynierskich obiektów i procesów technicznych, projektowania i stosowania protez oraz urządzeń ortopedycznych i wspomagających w rehabilitacji ruchowej.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci anglojęzycznego kierunku Biomedical Engineering w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się szeroką wiedzą, wieloma umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: projektowania urządzeń rehabilitacyjnych, metod inżynierii wirtualnej w projektowaniu mechanicznym urządzeń medycznych, technik obrazowania medycznego czy automatyzacji zadań w środowisku wirtualnym. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie jako konstruktorzy urządzeń i rozwiązań technicznych związanych z medycyną, inżynierowie wdrażający nowe technologie w medycynie i dziedzinach pokrewnych czy menedżerowie produktu. Mogą pracować w: firmach konstruujących i wytwarzających urządzenia medyczne, firmach projektujących i wytwarzających implanty i protezy.

 

Opinie

Studia w Poznaniu cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, bowiem w mieście z koziołkami odnaleźć można wiele interesujących propozycji kształcenia, w tym także takie, które prowadzone są w języku angielskim. Jedną z nich, a więc Biomedical Engineering, oferują omawiana uczelnia. Czy warto ją wybrać? Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Klaudia, studentka kierunku Biomedical Engineering mówi:

„Studia na Politechnice Poznańskiej to u mnie rodzinna tradycja. Ale wybrałam tę uczelnię także z innych powodów, przede wszystkim możliwości realizowania studiów w języku angielskim, co znacznie szerzej otwiera przestrzeń możliwości zawodowych.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując kierunek Biomedical Engineering w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent anglojęzycznego kierunku Biomedical Engineering w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • modelowania w programie typu CAD,
  • wpływu procesów obróbki cieplnej na właściwości materiałów,
  • przetwórstwa tworzyw sztucznych,
  • projektowania innowacyjnych rozwiązań technicznych w zakresie sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego,
  • zastosowania systemów rzeczywistości wirtualnej w projektowaniu, prototypowaniu oraz rozwoju produktów medycznych,
  • wyposażenia sal operacyjnych i gabinetów medycznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Biomedical Engineering:

Absolwent studiów na kierunku Biomedical Engineering w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • firmach konstruujących i wytwarzających urządzenia medyczne,
  • firmach projektujących i wytwarzających implanty i protezy.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

The admission to the second-cycle studies is based on submission of the first-cycle diploma or long-cycle studies diploma (in special cases the certificate of passing the diploma exam ) and on full-time cycle the result of entrance exam and on half-time cycle the GPA from the course of studies of first-cycle or long-cycle studies.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)