Sport na Politechnice Krakowskiej

Na Politechnice Krakowskiej dobrze wiedzą, że sport to zdrowie i do tematu aktywności fizycznej podchodzą profesjonalnie. AZS, czyli Akademicki Związek Sportowy, powstał na uczelni w maju 1951 roku i od początku działalności skupiał się na promocji sportu wśród studentów, nie zapominając także o jego wyczynowym charakterze. Obecnie AZS Politechniki Krakowskiej zrzesza siedemnaście dyscyplin sportowych w sekcji rekreacyjnej, oraz jedną dyscyplinę w sekcji wyczynowej. Należy zaznaczyć, że przez lata istnienia związku, w jego szeregach trenowało wielu utytułowanych sportowców, w gronie których wymienić można: Andrzeja Bachledę, Włodzimierza Czarniaka, Wojciecha Zabłockiego, czy Klaudynę Mikołajczyk. Obecnie, każdy sympatyk koszykówki dobrze zna drużyny AZS Politechnika Korona Kraków i R8 Basket AZS Politechnika Kraków, które zdobywają punkty na pierwszoligowych parkietach.

Każdy, kto ma ochotę aktywnie spędzać czas, w ofercie AZS znajdzie coś dla siebie. We wspomnianej sekcji rekreacyjnej, zainteresowani znajdą takie dyscypliny jak: badminton, judo, piłka nożna, piłka ręczna, lekkoatletyka, pływanie, snowboard, czy wspinaczka. Ponadto, związek organizuje corocznie Bieg Kościuszkowski, w trakcie którego mierzą się zarówno damskie jak i męskie sztafety z całego kraju.

Sport na Politechnice Krakowskiej to dwa jasne punkty na mapie. Drugim jest Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej, który od ponad piętnastu lat prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów, ale i dla pracowników krakowskiej uczelni. Każdy, kto zna topografię miasta wie, gdzie znajdują się ulice Kamienna 17 i Jana Pawła II 37; właśnie tam mieszczą się hale sportowo-widowiskowe, sale fitness i siłownie. Ponadto, CSiR posiada ośrodek szkolenia żeglarskiego, położony w oddalonym o 70 kilometrów od Krakowa, Żywcu.

Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej dba o kondycję wszystkich, związanych z uczelnią. Między innymi, organizuje Mistrzostwa Politechniki Krakowskiej w narciarstwie alpejskim i snowboardzie, obozy narciarskie oraz szereg zajęć w różnych dyscyplinach sportowych i sztukach walki.

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Co się z tym wiąże, nauka przychodzi łatwiej, a aktywność sportowa jest świetnym sposobem na wypoczynek i naładowanie baterii, potrzebnych do dalszych wyzwań edukacyjnych. Sport akademicki ma się dobrze i zapewne na Politechnice Krakowskiej nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Komentarze (0)