Politechnika Krakowska – samorząd studencki

Politechnika Krakowska – samorząd studencki

Każda uczelnia posiada, bądź powinna posiadać samorząd studencki – to nie ulega wątpliwości. Wątpliwości pozostawia natomiast fakt, iż mogą istnieć samorządy, o których działalności nie wiedzą sami studenci, gdyż nie działają one zbyt aktywnie, choć mają do tego prawo i narzędzia.

Politechnika Krakowska to uczelnia umysłów ścisłych, więc nawiązując do „królowej nauk”, można powiedzieć, że działający tu samorząd studencki to wzór. Historia Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej sięga 1990 roku i od tamtego czasu rozwija przestrzeń swojej działalności, wyznając cztery, najważniejsze zasady: „Rozwiązujemy problemy”, „Dbamy o dobro Politechniki Krakowskiej”, „Animujemy czas studencki”, „Czekamy na ciebie”. Warto rozpocząć od ostatniej zasady, gdyż w samorządzie każdy jest mile widziany, każdy otrzymuje głos i szansę realizacji pomysłów. Co się z tym wiąże, dołączyć do niego można w każdej chwili.

W ramach Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej działa pięć komisji. Są to: komisja do spraw promocji i mediów, komisja do spraw kulturalnych, komisja do spraw międzynarodowych, komisja do spraw dydaktycznych oraz komisja do spraw stypendialnych. Efektem prac tych komisji są nie tylko działania ułatwiające studentom naukę, życie na uczelni, bądź integrację. To także różnego wymiaru wydarzenia, o których słyszała cała Polska. Do sztandarowych projektów Samorządu należą: Rajd Politechniki Krakowskiej, Czyżynalia, czy „O włos od pomocy”. I każdej z tych inicjatyw warto poświęcić osobne zdanie.

Rajd Politechniki Krakowskiej to ponad pięćdziesięcioletnia, majówkowa tradycja, łącząca tysiące studentów z całego kraju. To największa impreza tego typu w Polsce, w której odpoczynek, kontakt z przyrodą, muzyka i integracja schodzą się w jednym punkcie, na górskim szlaku.

Czyżynalia czyli święto studentów, organizowane na Czyżynach, przy osiedlu akademickim Politechniki Krakowskiej. Turnieje sportowe, konkursy, pikniki i koncerty największych gwiazd rodzimej sceny muzycznej.

„O włos od pomocy” to niezwykła akcja zbiórki włosów na peruki dla dzieci po chemioterapii i poważnych operacjach. W ramach wydarzenia, w październiku najlepsi krakowscy styliści fryzur ścinają włosy uczestnikom, by potem stworzyć z nich peruki i przekazać chorym dzieciom.

Lista wydarzeń i innych działań, które realizuje Samorząd Studencki Politechniki Krakowskiej jest długa. Swoją aktywnością dają znak innym samorządom, mówiąc: „Wy też możecie robić fajne rzeczy”. A słowo „fajne” oznacza potrzebne, ważne, ciekawe. I co ważne, nie tylko dla studentów, nie tylko dla uczelni. Dla wszystkich.

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Komentarze (0)