Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

06.04.2023

Cyberbezpieczeństwo – Akademia Górniczo- Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie rekrutacja 2023/2024

Dzięki rozwojowi techniki otrzymujemy łatwiejszy dostęp do wiedzy, elementy codziennego życia stają się prostsze, a odległości w międzyludzkich relacjach przestają mieć większe znaczenie. Niestety, szeroko rozumiany postęp generuje też zagrożenia, bowiem zawsze znajdą się ci, którzy owoce ludzkiej pomysłowości będą chcieli wykorzystać przeciwko innym. Motywacją tych ludzi są zazwyczaj pieniądze. Wielokrotnie słyszeliśmy o włamaniach na konta bankowe, czy kradzieży danych. Cyberbezpieczeństwo jest zatem jednym z najważniejszych zagadnień współczesnego świata. Czym dokładnie jest cyberbezpieczeństwo? Najprościej mówiąc są to różnego rodzaju działania, które mają zapewnić ochronę sieci informatycznych, programów, danych oraz urządzeń przed atakami. Aby działania te były skuteczne muszą zajmować się nimi specjaliści. A tych kształci Akademia Górniczo- Hutnicza w Krakowie.

Studia na kierunku cyberbezpieczeństwo w AGH
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Cyberbezpieczeństwo w Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie umożliwia pozyskanie wiedzy na temat stosowania narzędzi i technologii związanych z bezpieczeństwem i audytowaniem sieci teleinformatycznych w celu zabezpieczania działalności podmiotów gospodarczych i instytucji publicznych. Studenci uczą się projektować systemy zabezpieczające, zarządzać systemami operacyjnymi, analizować systemy teleinformatyczne pod kątem podatności na ataki, jak również dobierać rozwiązania zabezpieczające w zależności od charakteru usług i sieci.

 

Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku Cyberbezpieczeństwo w Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie oparte są na programie, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

 • krajowy system cyberbezpieczeństwa,
 • matematyka dyskretna,
 • projektowanie i analiza algorytmów,
 • bezpieczeństwo systemów i sieci teleinformatycznych,
 • zarządzanie bezpieczeństwem informacji,
 • bezpieczeństwo lokalnych sieci komputerowych,
 • programowanie skryptowe,
 • systemy operacyjne,
 • bazy danych,
 • bezpieczeństwo oprogramowania,
 • ochrona informacji niejawnych,
 • bezpieczeństwo w sieciach rozległych

 

Nabywane umiejętności

Studenci kierunku Cyberbezpieczeństwo w krakowskiej AGH nabywają umiejętności między innymi w zakresie przeprowadzania eksperymentów oraz pomiarów i symulacji komputerowych, analizowania systemów teleinformatycznych pod kątem podatności na ataki, zabezpieczania systemów teleinformatycznych. Zdobywają obszerną wiedzę na temat mediów telekomunikacyjnych, przetwarzania i transmisji sygnałów oraz danych, zabezpieczania architektury komputerów i urządzeń sieci teleinformatycznych, zasad funkcjonowania krajowego i międzynarodowego systemu cyberbezpieczeństwa.

 

Praca po studiach

Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i uzyskaniu dyplomu? Absolwenci Cyberbezpieczeństwa w Akademii Górniczo- Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi jako analitycy i konsultanci do spraw cyberbezpieczeństwa, administratorzy sieci komputerowych, audytorzy, integratorzy technologii. Będą mogli pracować w policji, wojsku, służbach specjalnych, czy administracji publicznej.

 

Opinie

Cyberbezpieczeństwo jest niezwykle istotnym zagadnieniem, dlatego zainteresowanie studiami w jego zakresie cały czas rośnie. Coraz więcej uczelni oferuje naukę, co oznacza, że powiększający się wybór może utrudniać podjęcie decyzji. Planując studia w Krakowie warto zwrócić uwagę na AGH, która prowadzi kierunek Cyberbezpieczeństwo. Czy warto studiować właśnie tutaj? Jakie ma Akademia Górniczo- Hutnicza w Krakowie opinie? Maciek, student Cyberbezpieczeństwa mówi:

„AGH to uczelnia, która stawia na praktykę. Oczywiście, na studiach zdobywa się wiedzę teoretyczną, ale w przypadku cyberbezpieczeństwa najważniejsze są konkretne umiejętności. Dlatego warto studiować w tej uczelni.”

 

Jednostka prowadząca

Studia na kierunku cyberbezpieczeństwo prowadzone są przez Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej zlokalizowany przy al. A. Mickiewicza 30, Pawilon D-17 w Krakowie.

Kontakt:

tel. 12 617 59 10

www.iet.agh.edu.pl

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Cyberbezpieczeństwo w Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie:

Absolwent kierunku Cyberbezpieczeństwo w Akademii Górniczo- Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • analizy i modelowania działania sieci i urządzeń teleinformatycznych, algorytmów przetwarzania informacji oraz sygnałów i algorytmów obliczeniowych,
 • przetwarzania i transmisji sygnałów oraz danych,
 • języków i technik programowania oraz tworzenia aplikacji,
 • przewodowych i bezprzewodowych systemów i sieci teleinformatycznych,
 • zabezpieczania architektury komputerów i urządzeń sieci teleinformatycznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Cyberbezpieczeństwo:

Absolwent kierunku Cyberbezpieczeństwo w Akademii Górniczo- Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie znajdzie zatrudnienie między innymi w:

 • administracji rządowej i samorządowej,
 • policji,
 • służbach specjalnych,
 • wojsku.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Komentarze (0)