Informatyka stosowana

Informatyka stosowana

Informatyka stosowana

26.01.2022

Informatyka stosowana – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki 2022

Kiedy myślimy o zastosowaniu informatyki, od razu przychodzą nam do głowy komputery, tablety i smartfony. To oczywiście trafne skojarzenia, ale owoce postępu informatycznego wykorzystywane są nawet w tych elementach naszego życia, o których myślimy rzadziej bądź z mniejszą intensywnością. Na przykład? W pralkach, czy motoryzacji. Można zaryzykować stwierdzenie, że dzisiejszy świat nie jest w stanie funkcjonować bez komputerów i osiągnięć informatycznych. Trudno wyobrazić sobie współczesną bankowość, a nawet zamówienie taksówki, czy ulubionej potrawy. Zastosowań informatyki jest wiele, podobnie jak ofert kształcenia z jej zakresu. Jedną z nich proponuje Politechnika Krakowska, realizują studia na kierunku Informatyka stosowana.

Studia na kierunku informatyka stosowana w PK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Informatyka stosowana na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki umożliwia pozyskanie szerokiej wiedzy, na którą składają się zagadnienia dotyczące między innymi systemów operacyjnych, sieci komputerowych, języków programowania, baz danych, czy grafiki komputerowej. Oprócz tego, studenci zaznajamiają się z inżynierią materiałową, inżynierią produkcji, zarządzaniem, czy budową maszyn. Dzięki temu można uzyskać wykształcenie stanowiące podstawę do rozwiązywania złożonych, interdyscyplinarnych problemów z dziedziny szeroko pojętej informatyki.

 

Program studiów i przedmioty

Studia na kierunku Informatyka stosowana na Politechnice Krakowskiej oparte są na bogatym programie nauczania, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

 • systemy operacyjne,
 • aplikacje internetowe,
 • inżynieria oprogramowania,
 • analiza matematyczna,
 • mechanika i wytrzymałość konstrukcji,
 • programowanie systemów mobilnych,
 • modelowanie geometryczne,
 • algorytmy i struktury danych,
 • języki i techniki programowania,
 • metody obliczeniowe,
 • inżynieria materiałowa

 

Nabywane umiejętności

Studenci Informatyki stosowanej na Politechnice Krakowskiej nabywają umiejętności między innymi w zakresie projektowania procesu produkcji systemu informatycznego, projektowania systemów bazodanowych, posługiwania się rysunkiem technicznym z zastosowaniem CAD, pisania prostych programów obliczeniowych, interpretowania danych uzyskanych na drodze symulacji komputerowej. Zdobywają wiedzę na temat elektrotechniki, miernictwa i elektroniki, modelowania komputerowego, technologii komunikacji na odległość, technologii produkcji i eksploatacji, cyklu życia produktu informatycznego.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Z bogatym bagażem wiedzy i szerokim wachlarzem umiejętności absolwenci studiów na kierunku Informatyka stosowana na Politechnice Krakowskiej będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w firmach branży IT, bankowości, korporacjach międzynarodowych.

 

Opinie

„Dokąd na studia?” – to jedno z najczęściej pojawiających się pytań wśród kandydatów, zwłaszcza gdy dotyczy kierunku, który często występuje w katalogach dydaktycznych i oferowany jest przez liczne szkoły wyższe. Która uczelnia będzie najlepsza? Która szkoła wyższa zapewni najlepsze wykształcenie i start w dorosłe życie? Podobnych pytań może być znacznie więcej. A jakie ma Politechnika Krakowska opinie? Kacper, student Informatyki stosowanej mówi:

„Wszyscy, którzy zastanawiają się nad studiami informatycznymi w Krakowie, wybierają Politechnikę Krakowską. Świetna uczelnia, z fantastycznymi wykładowcami, ciekawymi zajęciami i dobrą atmosferą. Nic więcej nie jest potrzebne, aby skupić się na nauce.”

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Informatykę stosowaną na Politechnice Krakowskiej:

Absolwent kierunku Informatyka stosowana na Politechnice Krakowskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

 • komunikacji człowiek-komputer,
 • zarządzania projektem informatycznym,
 • zaawansowanych technologii baz danych,
 • obliczeń wysokiej wydajności,
 • programowania gier,
 • inżynierii materiałowej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Informatyka stosowana:

Absolwent kierunku Informatyka stosowana na Politechnice Krakowskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

 • firmach branży IT,
 • korporacjach międzynarodowych,
 • bankowości.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku informatyka stosowana brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

fizyka, fizyka i astronomia, informatyka, matematyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Komisja Rekrutacyjna Wydziału Mechanicznego (WKR WM) sporządza listę rankingową kandydatów w oparciu o wartość wskaźnika rekrutacyjnego, wyliczoną na podstawie wyniku testu sprawdzającego efekty uczenia się.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki

Komentarze (0)