Obecnie, większość uczelni wyższych oferuje możliwość realizacji studiów w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Dzięki temu przyszli studenci mogą dokonać wyboru dopasowanego do swoich możliwości, oczekiwań oraz codziennego trybu życia. W podjęciu decyzji pomoże poniższy artykuł, w którym przedstawiono szczegóły dotyczące wszystkich dostępnych form kształcenia.
Studia stacjonarne cieszą się największym zainteresowaniem studentów, którzy chcą w pełni poświęcić się nauce i zdobywaniu wykształcenia. W tym przypadku zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, co wymaga dużej dyspozycyjności. Jednak tego typu regularność dla wielu osób stanowi zaletę. Codzienny tryb nauczania wpływa na efektywniejsze przyswajanie treści i tym samym osiąganie lepszych wyników w nauce.
Kolejnym plusem powyższej formy kształcenia jest możliwość pobierania darmowej nauki na uczelniach publicznych. Dzięki temu każdy ma możliwość zdobycia wyższego wykształcenia, bez względu na swój status materialny. Warto pamiętać, że studia dzienne realizowane na uczelniach niepublicznych wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty.
Jednak studia stacjonarne mają także wady. Główną z nich jest niemożność podjęcia pełnoetatowej pracy zawodowej, co uniemożliwia napięty plan zajęć uczelnianych. Oczywiście, jak pokazuje przykład wielu studentów, można zdecydować się na pracę dodatkową lub w niepełnym wymiarze godzin, dopasowując grafik to programu studiów.
Studia niestacjonarne można realizować zarówno w trybie zaocznym, jak i wieczorowym. W przypadku pierwszej opcji zajęcia odbywają się w formie zjazdów weekendowych od piątku/soboty do niedzieli. Natomiast zajęcia na studiach wieczorowych (które wieczorowymi są zazwyczaj tylko z nazwy) są realizowane są od poniedziałku do piątku, zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych. Na uwagę zasługują także studia online, na których zajęcia odbywają się za pośrednictwem dedykowanej platformy e-learningowej. Jednak studenci muszą być przygotowani, że niektóre warsztaty praktyczne wymagają obecności w siedzibie uczelni. Przed przystąpieniem do rekrutacji na kierunek dietetyka w Rzeszowie, studenci powinni zapoznać się z ofertą dostępnych trybów nauczania.
Studia zaoczne oraz online będą odpowiednim wyborem dla osób, którym zależy na większej swobodzie kształcenia i możliwie jak największej mobilności. Weekendowy tryb nauczania daje możliwość pogodzenia studiów z rozwojem zawodowym na pełen etat. Co więcej, studenci mogą równocześnie realizować dwa kierunku studiów i tym samym zwiększyć swoje szanse na zdobycie ciekawej i przyszłościowej pracy zawodowej. Ponadto powyższe formy kształcenia nie wymagają przeprowadzki do miasta, w którym znajduje się siedziba uczelni. Natomiast, studia niestacjonarne wymagają większej ilości samodzielnej nauki i czasu poświęconego na powtarzanie materiału i przygotowanie do zajęć.
Osoby, które chcą aplikować na studia niestacjonarne muszą być przygotowane na konieczność uiszczenia opłaty za każdy semestr kształcenia. Wysokość czesnego jest indywidualnie ustalana przez władze konkretnej uczelni wyższej. Wszystkie niezbędne informacje znajdą się na oficjalnych stronach internetowych uczelni.
Decyzja dotycząca trybu kształcenia powinna być podjęta w sposób przemyślany, po uprzedniej analizie wszystkich istotnych czynników. Przyszli studenci powinni wziąć pod uwagę następujące kwestie:
sytuacja finansowa
oczekiwania względem studiów
chęć podjęcia pracy zawodowej
chęć realizacji drugiego kierunku studiów
codzienny tryb życia
zdolność organizacji czasu
mobilność
Jedną z najważniejszych kwestii, która wpłynie na ostateczną decyzję jest nasza sytuacja materialna. Jednak przed przystąpieniem do rekrutacji warto zapoznać się z ofertą uczelni wyższych, które często oferują liczne promocje oraz możliwość płatności ratalnej, co dla wielu osób może być dużym ułatwieniem.
Sprawdź