Dietetyka - Rzeszów

Studia w Rzeszowie na kierunku

dietetyka 

Odkryj kierunek dietetyka w Rzeszowie i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

27.05.2023

Dietetyka – studia Rzeszów 2023 | woj. podkarpackie

Studia na kierunku dietetyka w Rzeszowie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia na kierunku dietetyka w Rzeszowie
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku dietetyka w Rzeszowie rozpocznie się 29 maja 2023 r. i potrwa do 20 lipca 2023 r. | Dietetyka Rzeszów - terminy rekrutacji >

Uczelnie
W Rzeszowie dietetykę możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Rzeszowskim (UR) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym).
 
Opis kierunku
Dietetyka to kierunek studiów stworzony z myślą o osobach, które chciałyby zdobyć wszechstronną wiedzę z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego oraz technologii przygotowywania potraw, jak również planowania racjonalnego żywienia dla różnych grup ludności.
W trakcie kształcenia studenci uzyskają także wiedzę ogólnomedyczną, która pozwoli im na odesłanie pacjenta do lekarza o określonej specjalizacji, celem pobrania potrzebnej konsultacji. Co więcej, studia umożliwiają też zdobycie umiejętności w zakresie oceny stanu odżywienia, sposobu żywienia i rozpoznania niedożywienia, zapobiegania chorobom żywieniowo-zależnym oraz oceny wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia.
Wśród rzeszowskich uczelni publicznych dietetyka znalazła się wśród najpopularniejszych kierunków na Uniwersytecie Rzeszowskim (ponad 6 osób na miejsce).
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Rzeszowie na kierunku dietetyka w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, język obcy, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku dietetyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Ceny wahają się od 6050 zł do 6800 zł za pierwszy rok studiów. Wykaz opłat za studia na kierunku dietetyka w Rzeszowie >
 
Praca po studiach
Zawód dietetyka cieszy się od dłuższego czasu wyjątkowo dużą popularnością, wobec czego absolwenci dietetyki z pewnością nie powinni narzekać na brak możliwości rozwoju zawodowego. Z powodzeniem będą mogli znaleźć zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, poradniach żywieniowo-dietetycznych, zakładach żywienia zbiorowego czy w instytucjach naukowo-badawczych. Zdobyte w czasie studiów kwalifikacje pozwolą również absolwentom dietetyki na związanie kariery zawodowej z pracą w szpitalach, klinikach oraz sanatoriach.

czytaj dalej wszystko o Dietetyka - Rzeszów

Zobacz, na jakich uczelniach w Rzeszowie jest kierunek DIETETYKA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Rzeszowski

Uniwersytet Rzeszowski

Dietetyka stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Dietetyka w Rzeszowie

Jak wygląda rekrutacja na kierunek Dietetyka w Rzeszowie? Przepustką na studia jest, oczywiście, konkurs świadectw, w którym najważniejszymi przedmiotami są: biologia, chemia i fizyka. Warto sprawdzić dokładne kryteria kwalifikacyjne, gdyż mogą one ulegać zmianom, bądź różnić się w zależności od konkretnej uczelni.

 

W procesie rekrutacji na studia na kierunku dietetyka w Rzeszowie najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • fizyka i astronomia,
 • język obcy,
 • matematyka

 

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Dietetyka w Rzeszowie

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie studiować dietetykę w Rzeszowie

Dietetykę studiować można stacjonarnie lub niestacjonarnie na jednej uczelni publicznej w Rzeszowie – na Uniwersytecie Rzeszowskim. Ponadto dietetykę w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym oferuje jedna prywatna uczelnia w tym mieście – Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.

Gdzie studiować dietetykę bezpłatnie w Rzeszowie

Bezpłatne studia na kierunku dietetyka znaleźć można w ofercie Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nauka, która nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, dotyczy studiów prowadzonych tylko w trybie stacjonarnym.

Gdzie studiować dietetykę niestacjonarnie w Rzeszowie

Niestacjonarną naukę na kierunku dietetyka oferują dwie uczelnie w Rzeszowie: Uniwersytet Rzeszowski oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Należy pamiętać, że niestacjonarne studia we wszystkich rzeszowskich szkołach wyższych są płatne.

Ile kosztują studia niestacjonarne na dietetyce w Rzeszowie

Studia niestacjonarne na dietetyce w Rzeszowie są płatne we wszystkich szkołach wyższych, a cena za jeden rok akademicki wynosi od 5500 zł do 5700 zł. ceny - dietetyka Rzeszów >

Czy są studia niestacjonarne bezpłatne

Niestety studia niestacjonarne na dietetyce są płatne. Osoby, które chcą rozpocząć bezpłatną naukę na tym kierunku, mogą zdecydować się na studia stacjonarne na uczelni publicznej (Uniwersytecie Rzeszowskim).

Pokaż wszystkie

Jak wyglądają studia na kierunku Dietetyka w Rzeszowie

Studia w Rzeszowie na kierunku Dietetyka możesz podjąć dwojako – w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Zastanawiasz się, czym dokładnie różnią się te opcje? Tryb stacjonarny pragnie podjąć zdecydowanie większy odsetek kandydujących. Niewątpliwymi zaletami tego wyboru jest regularność i systematyczność zgłębianej wiedzy i umiejętności kierunkowych, bez konieczności uiszczania opłat za czesne.

Studia niestacjonarne to doskonały wybór głównie dla tych, którzy chcieliby pogodzić zdobywanie wyższego wykształcenia na opisywanym kierunku studiów ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego podczas pełnoetatowej pracy w tygodniu. Przyswojona wiedza i umiejętności oraz możliwości zawodowe po ukończeniu studiów będą identyczne dla każdego z trybów.

 

 

„Wszystko kiedyś było trudne, zanim stało się łatwe.” Takie hasło można połączyć z wieloma działaniami człowieka. Również z dbaniem o własne zdrowie. Ale czy dbanie o własne zdrowie rzeczywiście jest takie trudne? I tak, i nie, gdyż zaczyna się od najważniejszego czynnika, jakim jest odżywianie. Pomimo, iż jest to banalnie proste i oczywiste niczym oddychanie, to coraz więcej osób przyznaje, że ma z tym nie lada problem.

Szeroka dostępność tanich przekąsek gotowych do spożycia podczas przerwy w pracy, czy szkole, życie w pośpiechu, którego konsekwencją jest brak czasu na przygotowanie pełnowartościowych posiłków w zaciszu domowym, a także wygoda wynikająca z odżywiania się w popularnych sieciach fast food – wszystkie te czynniki jedynie utrudniają problem społeczeństwa nie tylko z utrzymaniem prawidłowej wagi ciała, ale również powodują wiele chorób cywilizacyjnych.

Niestety nie na wszystkie współczesna medycyna zna lekarstwo. Udowodniono, że niektóre składniki wysoko przetworzonych produktów spożywczych znacznie zwiększają ryzyko zachorowań na nowotwory, corocznie zbierające żniwo w postaci miliardów ludzi. Na szczęście, jest Dietetyka, czyli kierunek kształcenia, który cieszy się coraz większą popularnością.

 

1. Czego się nauczysz na studiach

Kierunek Dietetyka w Rzeszowie to przygotowanie do planowania, nadzorowania i stosowania żywienia indywidualnego i zbiorowego dla wszystkich grup ludności. Studenci uczą się stosowania żywienia klinicznego z wykorzystaniem diet naturalnych oraz produktów leczniczych, jak również planowania i przygotowywania potraw wchodzących w skład poszczególnych rodzajów diet. Dietetyka to również przygotowanie do obcowania z pacjentem, co ma szczególne znaczenie w perspektywie odniesienie sukcesu terapeutycznego.

Kierunek dietetyka w Rzeszowie to także zapoznanie się z zasadami kontrolowania prawidłowości przebiegu procesów technologicznych na wszystkich etapach produkcji potraw. A wszystko na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

 

2. Typ i tryb studiów:


Studia na kierunku dietetyka możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku dietetyka w Rzeszowie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. 

Uczelnie w Rzeszowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

3. Dla kogo te studia

Specyfika, jaką cechują się studia medyczne w Rzeszowiepolegająca na codziennym kontakcie z pacjentem zmagającym się z różnymi stanami chorobowymi sprawia, że idealny kandydat na Dietetykę powinien posiadać kilka kluczowych kompetencji osobistych, poza kompleksową wiedzą zdobytą w trakcie edukacji. Zatem jak stwierdzić, czy jest się odpowiednim aplikantem na opisywany kierunek studiów? Jednym ze sposobów jest odpowiedzenie sobie na kilka znaczących pytań.

Ludzie wokół cenią twoją empatię i często powierzają ci swoje sekrety? Lubisz ludzi, a obcowanie z nimi sprawia ci przyjemność? Od zawsze twoim konikiem były nauki przyrodnicze, a z biologii, chemii i fizyki otrzymywałeś najlepsze oceny? Martwią cię nawyki żywieniowe społeczeństwa i chciałbyś je zmienić?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na przynajmniej jedno z powyższych pytań, to studia na kierunku Dietetyka w Rzeszowie z dużym prawdopodobieństwem okażą się strzałem w dziesiątkę!

 

4. Program studiów

Wszystkie uczelnie w Rzeszowie, na których będziesz mógł podjąć studia na kierunku Dietetyka, posiadają siatkę studiów opracowaną w taki sposób, aby wykształcić grono młodych ekspertów w swojej dziedzinie. Jako że Dietetyka należy do kanonu studiów medycznych, będziesz musiał przygotować się na przyswojenie podstaw teoretycznych, obejmujących swoim zasięgiem niemal wszystkie dziedziny współczesnej medycyny – musisz przyznać, że umiejętność wstępnego zdiagnozowania swojego pacjenta i pokierowanie go do lekarza danej specjalizacji jest niezwykle ważne w perspektywie dalszego leczenia jednostki.

Wymagania na Dietetykę w Rzeszowie są niemałe, także dlatego by potem, w trakcie nauki poradzić sobie z długą listą przedmiotów do zaliczenia. A znajdują się na niej:

 • psychologia kliniczna,
 • żywienie w stanach chorobowych,
 • enologia,
 • środki spożywcze specjalnego przeznaczenia i suplementy diety,
 • układanie jadłospisów metodami komputerowymi,
 • dzikie rośliny jadalne,
 • substancje dodatkowe w żywności.

 

Na dalszych etapach swojej przygody z Dietetyką poznasz najczęściej stosowane dodatki do żywności, nauczysz się rozpisywania diety w zależności od zapotrzebowania kalorycznego i stanu zdrowia danego pacjenta, zdobędziesz wiedzę na temat tego, w jaki sposób podejmować współpracę z ludźmi borykającymi się z rozmaitymi dolegliwościami somatycznymi, a także przygotujesz się na przyjmowanie pacjentów dotkniętych chorobami i zaburzeniami psychicznymi, związanymi z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi. Zgłębienie podstaw psychologii jest kluczowe dla każdego cenionego dietetyka.

Ile trwają studia na kierunku Dietetyka w Rzeszowie

Ile trwają studia na kierunku Dietetyka w Rzeszowie

Studia na kierunku dietetyka w Rzeszowie, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Czas trwania, jakim charakteryzują się studia w Rzeszowie na kierunku Dietetyka, jest ściśle uzależniony od regulaminu danej uczelni oraz, przede wszystkim, tytułu, jaki gwarantuje ich ukończenie. Zatem ile czasu poświęcisz na ukończenie Dietetyki?

Studia te składają się z dwóch komplementarnych etapów. Studia pierwszego stopnia na kierunku Dietetyka mają charakter studiów licencjackich. Złożony z sześciu semestrów cykl nauki zostanie zwieńczony uzyskaniem przez absolwentów wyższego wykształcenia oraz możliwości podjęcia pracy zawodowej zgodnej z kierunkiem kształcenia.

Studia drugiego stopnia będą trwały dwa lata, które zaprocentują zwiększeniem atrakcyjności każdego z absolwentów w oczach potencjalnych pracodawców. Ponadto tytuł magistra, którego uzyskanie gwarantuje ten etap studiów, to powód do dumy.

Dietetyka w Rzeszowie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po studiach na kierunku Dietetyka w Rzeszowie

Jaką pracę można znaleźć po ukończeniu studiów na kierunku Dietetyka w Rzeszowie? Absolwent znajdzie zatrudnienie w publicznych i niepublicznych placówkach ochrony zdrowia, domach opieki społecznej i zakładach żywienia zbiorowego, ośrodkach badawczo- rozwojowych, placówkach sportowych, jednostkach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu żywienia człowieka.

Ile zarabia się po Dietetyce?

Po zakończeniu kształcenia i otrzymaniu dyplomu absolwenci Dietetyki stają się specjalistami w zakresie dietetyki i żywienia człowieka. Oznacza to, że przygotowani są do planowania racjonalnego żywienia dla różnych grup ludności, planowania i przygotowywania potraw wchodzących w skład poszczególnych diet zgodnie z obowiązującą klasyfikacją, oceny stanu odżywienia, sposobu żywienia i rozpoznawania niedożywienia, zapobiegania chorobom żywieniowo- zależnym, a także organizowania żywienia indywidualnego, zbiorowego i leczniczego dostosowanego do wieku i stanu zdrowia pacjentów. Absolwentów Dietetyki można spotkać między innymi w: zakładach opieki zdrowotnej, poradniach dietetycznych, organizacjach konsumenckich, placówkach sportowych, a także jednostkach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu żywienia człowieka. A jak prezentują się ich zarobki?

Średnie zarobki absolwentów Dietetyki w 2023 roku:

 • dietetyk prowadzący prywatny gabinet – 2000 - 5000 złotych
 • dietetyk w szpitalu – 3000 złotych
 • dietetyk w poradni – 3000 złotych

 

Czy warto iść na Dietetykę?

Dietetyka jest kierunkiem, który od pewnego czasu cieszy się rosnącą popularnością wśród kandydatów, a jest ona powiązana ze zmianami zachodzącymi w społeczeństwie oraz wzrostem zainteresowania usługami specjalistów z tej dziedziny. Na studiach odnajdą się przede wszystkim osoby, które chcą rozwijać się w przestrzeni zagadnień dotyczących zdrowego stylu życia, potrzeb żywieniowych, modyfikowania nawyków żywieniowych, czy też edukowania w celu zapobiegania nadwadze i otyłości.

 

Gdzie warto studiować Dietetykę?

Kandydaci na studia w Rzeszowie, zastanawiający się nad podjęciem nauki w ramach omawianego przez nas kierunku mogą skorzystać z oferty jednej uczelni publicznej.

Dietetyka studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Rzeszowie:

 • Uniwersytet Rzeszowski

 

Program studiów i przedmioty

Studenci studiów na kierunku Dietetyka poruszają się po zagadnieniach odnoszących się przede wszystkim do nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Wśród przedmiotów, jakie realizowane są w toku kształcenia odnaleźć można między innymi takie pozycje jak:

 • biochemia ogólna i żywności
 • mikrobiologia ogólna i żywności
 • alergie i nietolerancje pokarmowe
 • higiena i toksykologia żywności
 • technologia żywności i potraw

 

Uczelnie w Rzeszowie - kierunek dietetyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Rzeszowski (Kolegium Nauk Medycznych UR) stacjonarne, niestacjonarne studia I i II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Dietetyka w Rzeszowie

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Dietetyka w Rzeszowie

Kierunki studiów w Rzeszowie różnią się od siebie pod wieloma kluczowymi względami. Jednym i najważniejszym z nich, bo wywierającym oczywisty wpływ na wszystkie inne, jest specyfika danego kierunku. Studia medyczne są wyjątkowym odłamem edukacji, w którym poza zgłębieniem wiedzy i umiejętności kierunkowych, należy posiadać zainteresowania i wrodzone predyspozycje do pełnienia niesamowicie odpowiedzialnych ról zawodowych, opierających się na podejmowaniu odpowiedzialności za ludzkie zdrowie i życie. Zatem zanim zdecydujesz się aplikować na Dietetykę, musisz zastanowić się, czy posiadasz wystarczająco empatii i zrozumienia dla drugiego człowieka, z którym będziesz mieć do czynienia na co dzień.

Jeżeli jesteś w stu procentach pewien, że to dziedzina dla ciebie, rozpocznij przygotowania do egzaminu maturalnego już dzisiaj – doskonałe obeznanie w biologii, chemii i fizyce pozwoli ci osiągnąć wysoki wynik maturalny, a ten będzie przepustką do zasilenia grona studentów na jednej z rzeszowskich uczelni.

Dla kandydatów na studia drugiego stopnia przewidziany jest konkurs dyplomów, a dokładniej średniej ważonej z ocen uzyskanych podczas edukacji na pierwszym stopniu studiów. Udział w olimpiadach przedmiotowych o zasięgu ogólnopolskim może zapewnić ci wolny wstęp na dowolnie wybrane kierunki studiów.

 

Rekrutacja i wymagane dokumenty

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać na drodze do rozpoczęcia Dietetyki w Rzeszowie, jest zarejestrowanie swojej kandydatury za pośrednictwem elektronicznego formularza, zamieszczonego na internetowej stronie każdego z ośrodków akademickich. Warto pamiętać, że podczas informowania o uzyskanych wynikach maturalnych lub ocenach z dyplomu, należy kierować się prawdą. Podanie błędnych informacji będzie skutkowało skreśleniem z listy przyjętych.

Kolejnym i jednocześnie ostatnim etapem rekrutacji, którego nie należy lekceważyć, jest dostarczenie dokumentów w wyznaczonym terminie. Najczęściej będziesz potrzebować fotografii o standardowych wymiarach do dokumentów, ksera matury lub dyplomu oraz badań lekarskich, potwierdzających posiadanie predyspozycji do pracy w sektorze medycznym.

 

STUDIA W RZESZOWIE - ważne informacje

kierunki studiów w Rzeszowie

studia w Rzeszowie

 

DIETETYKA - ważne informacje

dietetyka studia

dietetyka studia online

studia medyczne w Rzeszowie

studia medyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Jakie opinie mają studia na kierunku Dietetyka w Rzeszowie

W efekcie długotrwałych rozmyślań na temat najlepiej dopasowanych do naszych potrzeb kierunków studiów, ostatecznie podjęliśmy decyzję o studiowaniu Dietetyki. Ale nie odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, w którym mieście chcemy ją studiować? Jakie ma kierunek Dietetyka w Rzeszowie opinie?

Agnieszka, studentka ostatniego roku studiów magisterskich na kierunku Dietetyka, mówi:

„Rzeszów jest świetnym miastem. Miejscem idealnym do nauki. Spotykam na swojej drodze ciekawych ludzi, od których wiele mogę się nauczyć. Studiuję tutaj najlepszy kierunek studiów już pięć lat i nie wyobrażam sobie spędzić tego czasu gdziekolwiek indziej. Serdecznie polecam ten wybór wszystkim zainteresowanym.”

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Dietetyka Rzeszów studia i stopnia

Dietetyka Rzeszów studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Dietetyka Rzeszów studia stacjonarne

Dietetyka Rzeszów studia niestacjonarne

Kierunki medyczne w Rzeszowie

dietetyka
Rozwiń

5 uczelni w Rzeszowie

Według danych statystyczny co piąty mieszkaniec Rzeszowa jest studentem! To znaczy, że uczelnie w Rzeszowie wybiera wielu młodych ludzi — to zdecydowanie świadczy o ich poziomie. W mieście funkcjonuje 5 szkół wyższych, w tym 2. publiczne: Uniwersytet Rzeszowski oraz Politechnika Rzeszowska. 
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują rzeszowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Rzeszowie

 

Komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2023

zmiany na maturze 2023

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia