Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Obecnie uczelnie w Warszawie bacznie przyglądają się potrzebom swoich studentów i przygotowują propozycje kształcenia, które będą również atrakcyjne pod względem formalnym. Dotyczy to także studiów fizjoterapeutycznych i możliwych trybów kształcenia. Jakie z nich studenci mają do wyboru?
Stołeczne ośrodki akademickie w przypadku kształcenia fizjoterapeutycznego przygotowały dla swoich studentów dwa najpopularniejsze tryby – stacjonarny oraz niestacjonarny. Przed wyborem jednego z nich warto znać jego najważniejsze cechy, by podjąć decyzję w pełni dostosowaną do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Co trzeba wiedzieć? Wyjaśniamy!
Kształcenie w trybie dziennym wciąż cieszy się największą popularnością. Mają na to wpływ zajęcia odbywające się od poniedziałku do piątku oraz brak opłat za czesne w przypadku nauki na publicznej uczelni. Studia stacjonarne są aktualnie najczęściej wybieranym trybem nauki, ponieważ pozwalają one na oszczędność pieniędzy i wiążą się z regularnym przyswajaniem wiedzy! Wykłady oraz ćwiczenia praktyczne odbywają się bowiem od poniedziałku do piątku często już w godzinach porannych. Zwiększa to komfort nauki, studenci mogą na spokojnie utrwalić materiał oraz mieć stały kontakt z wykładowcami. A wolne weekendy można przeznaczyć dzięki temu na relaks, spotkania z przyjaciółmi lub podejmowanie pierwszych aktywności zawodowych!
Aspekt finansowy często jest bardzo ważny dla młodych osób u progu dorosłości, które dopiero rozpoczynają kształcenie wyższe. Studia w Warszawie dla wielu studentów wiążą się z wyprowadzką z domu rodzinnego, a przecież utrzymanie w stolicy nie jest wcale tanie. Czeka nie tylko samodzielne utrzymanie, lecz także uiszczanie opłat administracyjnych za wynajmowane mieszkanie lub pokój w akademiku. Studia stacjonarne na uczelni publicznej są więc najbardziej atrakcyjną opcją pod względem ekonomicznym. Należy pamiętać jednak, że sytuacja zmieni się w przypadku kształcenia na uczelni niepublicznej – wtedy też studenci muszą liczyć się z opłatami za czesne.
Na polskim rynku akademickim znajdą się również zwolennicy kształcenia zaocznego. Uczelnie oferują naukę podczas weekendowych zjazdów lub w ramach trybu wieczorowego.
Każdej z tych propozycji warto przyjrzeć się z bliska.
Przed wyborem studiów niestacjonarnych trzeba pamiętać więc o sprawdzeniu, jak konkretnie wyglądać będzie organizacja zajęć. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się najczęściej na stronach internetowych uczelni. Pomocny może okazać się także telefon lub mail wysłany z zapytaniem do dziekanatu czy też sekretariatu uczelni.
Studia stacjonarne czy niestacjonarne? Wielu maturzystów poszukuje odpowiedzi na to pytanie. Warto więc ostateczną decyzję uzależnić od chłodnej analizy. Na początku należy zastanowić się, czy budżet, jakim dysponujemy, pozwoli nam na rozpoczęcie kształcenia w trybie zaocznym. Trzeba pamiętać bowiem, że studia zaoczne są odpłatne. Świadomość własnej sytuacji finansowej może mieć decydujący wpływ na wybór trybu kształcenia!
Co więcej – wybór trybu kształcenia uzależnić można również od własnych potrzeb. W praktyce oznacza to, że studia stacjonarne będą najlepszym rozwiązaniem dla tych osób, które chcą czerpać z zalet regularnej nauki. Studia niestacjonarne pozwolą z kolei na kształcenie tym, którzy potrzebują większej elastyczności związanej z uczęszczaniem na zajęcia.
Sprawdź