Czy jesteś atrakcyjnym pracownikiem?

Czy jesteś atrakcyjnym pracownikiem?

Student uczelni wyższej pracownikiem nr 1

Pracodawca dysponuje długą listą cech swojego idealnego pracownika. Ma wymagania i oczekiwania, a większość z nich umieszcza w ogłoszeniu. Tylko taki, który je spełnia, jest maksymalnie atrakcyjny, to na niego czeka praca!
 
To, co pracodawca bierze pod uwagę podczas szukania pracownika, w dużej mierze zależy od stanowiska i zakresu obowiązków. Jednak podczas większości rekrutacji patrzy głównie na:
 
1. doświadczenie zawodowe – samo wyższe wykształcenie i przygotowanie teoretyczne do zawodu to już za mało. Magistra może mieć każdy, dlatego wykształceniem się nie wyróżnisz. Doświadczenie zawodowe jest najlepszą przepustką do zawrotnej kariery. Teraz trzeba wykazać się praktycznymi umiejętnościami, a możesz je łatwo i szybko zdobyć podczas praktyk i staży w kraju i za granicą

2. dokształcanie się – każdy pracodawca doceni, jeśli ciągle poszerzasz swoją wiedzę, kompetencje i umiejętności. Gdy bierzesz udział w dodatkowych warsztatach, kursach i szkoleniach zawodowych, to inwestujesz w siebie – w rozwój osobisty i zawodowy. Dzięki temu odpowiadasz na potrzeby pracodawcy, któremu także zależy na tym, żeby jego pracownicy stawali się tylko lepszymi w tym, co robią na co dzień. Świat zmienia się dynamicznie, ale potrzeba nieustannego rozwoju jest nadal taka sama.

3. znajomość języków obcych – języki są podstawowym i koniecznym kryterium, które musisz spełniać, żeby ubiegać się o dane stanowisko. Im więcej ich znasz, tym lepiej. Płynna komunikacja w mowie i piśmie w wybranym języku obcym to poważny atut kandydatury. Zwłaszcza praca w międzynarodowym środowisku wymaga znajomości kilku języków obcych.

4. komunikatywność – umiejętności społeczne i interpersonalne są niezbędne w wielu miejscach pracy. Pracuje się z ludźmi i między ludźmi, więc nie unikniesz kontaktów służbowych. W pracy jesteście zespołem, który zawsze musi umieć się dogadać. Jeśli jesteś osobą komunikatywną i lubisz przebywać z ludźmi, osiągniesz sukces. Bowiem umiejętność porozumiewania się to gwarancja szybkiego sukcesu w biznesie. Podział obowiązków, praca w grupie, argumentowanie i panowanie nad emocjami – to dzięki temu pracuje się lepiej, szybciej i efektywniej! Dlatego bez skutecznej komunikacji i relacji daleko nie zajdziesz. Na wielu stanowiskach wzorowa komunikacja jest wręcz wymagana.

5. elastyczność – elastyczny pracownik jest także atrakcyjny! Jeśli umiesz się odnaleźć w wielu zawodach i jesteś skłonny przekwalifikować się, żeby nie stracić pracy lub ją zdobyć, jesteś podwójnie atrakcyjny. Wszechstronne zainteresowania i umiejętności to poważny atut kandydatury. Nie zamykasz się wtedy tylko na jedną specjalizację, ale jesteś otwarty na propozycje. A gdy się pojawi odpowiednia okazja, wykorzystujesz ją bez wahania. Bardzo elastyczni są m.in. humaniści, ponieważ dzięki umiejętnościom komunikacyjnym, wyobraźni, kreatywności oraz poprawności językowej odnajdują się na stanowiskach, które odbiegają od ich podstawowego wykształcenia.
 
Atrakcyjny fizycznie – czy wygląd ma znaczenie?
Nie musisz dodawać zdjęcia do CV. Jednak wielu rekruterów wspomina o tym w ogłoszeniu i prosi o jego dołączenie do aplikacji. Kwalifikacje mają duże znaczenie, ale niestety niektórzy pracodawcy biorą pod uwagę także prezencję. Chociaż bywa to dyskryminacja, na niektórych stanowiskach miła aparycja jest warunkiem podstawowym lub tym najważniejszym. Fizyczny wygląd to jednak nie wszystko. Jeśli chcesz się pokazać z jak najlepszej strony, ważny jest też sam ubiór podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To on świadczy o Tobie i o tym, jak poważnie podchodzisz do pracy. Jest również wyrazem szacunku do potencjalnego szefa. Dlatego każdy powinien być dopasowany do miejsca pracy.
 
Student – atrakcyjny pracownik numer 1
Wiele ofert pracy jest głównie dla studentów. Są oni wtedy najlepszymi i poszukiwanymi pracownikami. Przemawia za tym oszczędność pracodawców, którzy nie muszą opłacać za nich niektórych składek. Ponadto studenci mogą pracować o każdej porze. Nie przeszkadza im praca w nocy, ponieważ nie mają zobowiązań i rodziny. Dlatego też są elastyczni i mogą dopasować godziny pracy do zajęć na uczelni oraz oczekiwań i wymagań szefa. Dodatkowo są pracownikami tymczasowymi i interesuje ich głównie praca dorywcza. Nie zamierzają na stałe wiązać się z firmą, bo zwłaszcza Ci dzienni chcą poświęcić się głównie nauce. Edukacja jest u nich na pierwszym miejscu, a praca – dodatkowym źródłem utrzymania i zdobywania pierwszego doświadczenia zawodowego.

 

Zaplanuj z nami swoją karierę

Poradnik planujących karierę

Portal praktyk, staży i pracy dla studentów

 

 

Komentarze (0)