5 pytań, których nigdy nie powinieneś zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

5 pytań, których nigdy nie powinieneś zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

Rekrutujący często kończą rozmowę kwalifikacyjną pytaniem do kandydata, czy ma jakieś pytania. To idealny moment, by dowiedzenie się więcej o miejscu pracy czy wymaganiach firmy, ale nie możesz zapomnieć, że rekruter nie przestał Cię oceniać. Poniżej prezentujemy 5 pytań – zadając je, pozostawisz po sobie złe wrażenie, rujnując tym samym swoje szanse na zdobycie pracy.

 

„Kiedy dostanę awans?”

 

To pytanie nigdy nie powinno paść w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, a jednocześnie jest jednym z tych najczęściej zadawanych przed kandydatów. Zastanawiasz się, dlaczego nie powinieneś tego mówić? To proste – jeszcze nie zostałeś przyjęty, a już snujesz plany i wybiegasz w daleką przyszłość. Zamiast tego, możesz zapytać, jakie są możliwości rozwoju w firmie i co powinieneś zrobić, aby w przyszłości móc liczyć na ewentualny awans. Możesz również zapytać, czy do danego stanowiska jest przypisana standardowa ścieżka rozwoju kariery – to dosyć częste w korporacjach– radzi Malgorzata Majewska, monsterpolska.pl.

 

„Jaką oferujecie pensję?”

 

Pytanie o pieniądze często wychodzi nietaktownie i negatywnie nastawia do nas rekrutujących. Nie powinno paść szczególnie podczas pierwszego spotkania. Powinieneś wykorzystać ten czas na tzw. „sprzedanie siebie”, a rozmowy o pensji i świadczeniach muszą zaczekać na kolejne etapy rekrutacji.

 

„Kiedy mogę spodziewać się podwyżki?”

 

Rozmowy o finansach mogą być trudne, ale pytanie o datę podwyżki nie zwiększy Twoich szans na większe wynagrodzenie – wręcz przeciwnie. Wiele firm ma zarobki ustalone na jednym poziomie, dlatego lepiej zapytać, co możesz zrobić lub jakim zadaniom sprostać, abyś został doceniony. Jeśli od razu oczekujesz podwyżki, pokażesz się jako osoba z wygórowanymi oczekiwaniami.

 

„Czy macie elastyczne godziny pracy?”

 

To pytanie może zabrzmieć, jakbyś jak najwięcej czasu chciał spędzać poza biurem. Rekruterzy słysząc to pytanie zastanawiają się, czy naprawdę chcesz tu pracować. Wiele organizacji ma różne opcje planowania pracy, ale pytanie o to podczas pierwszej rozmowy nie jest najlepszym pomysłem. Możesz natomiast zapytać, jakie zasady panują w organizacji, w jakich godzinach firma pracuje – ale to również pytania na spotkanie, gdy już otrzymasz propozycję pracy.

 

Wszelkie pytania, które pokażą, że nie słuchałeś

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy zwracać szczególną uwagę na to, co mówi rekruter. Pytanie o rzeczy, o których już mówił, pokaże Cię jako osobę nieskoncentrowaną lub, co gorsza, niezainteresowaną rozmową.

Umiejętnośc zadawania dobrych pytań często może zdecydować o tym, czy uda Ci się dostać upragnioną posadę. W obecnych czasach pracodawcy są coraz bardziej wybredni. Znajomość pytań, których nie warto zadawać, pomoże Ci uniknąć wpadki w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Komentarze (0)