18.09.2024
Matura 2025 z historii na poziomie rozszerzonym odbyła się we poniedziałek 19 maja 2025 roku. Egzamin potrwa 180 min (3 godziny). Za rozwiązanie wszystkich zadań otrzymać będzie można 60 punktów. Sprawdź Arkusze maturalne z historii.
Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się 11 czerwca 2025 r.
Do matury 2024 z historii na poziomie rozszerzonym podeszło 15 533 osoby (tj. 5,9% absolwentów 2024 r.)
Średni wynik matury z historii w 2024 roku wyniósł 42 procent. Sprawdź czy się dostaniesz na studia kalkulator maturalny.
Co znajdziesz w artykule
Historia - matura 2024 (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Historia - matura 2024 (formuła 2015) (poziom rozszerzony)
Historia - matura 2023 (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Historia - matura 2023 (formuła 2015) (poziom rozszerzony)
Historia - matura 2022 matura próbna grudzień (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Historia - matura 2022 arkusz pokazowy (formuła 2023) (poziom rozszerzony)
Historia matura 2025 - data:
Harmonogram matury 2025
sprawdź harmonogram matur 2025
Dalsza część artykułu pod reklamą
Ile będzie zadań z historii
Na egzaminie maturalnym z historii będzie łącznie 29-36 zadań. Podczas egzaminu zdający otrzyma arkusz egzaminacyjny, który będzie się składał z – wyposażonych w źródła – zadań zamkniętych i otwartych, uwzględniających wszystkie epoki historyczne i różne obszary historii.
W arkuszu mogą się także pojawić zadania bez wyposażenia źródłowego. Ostatnim i jednocześnie najwyżej punktowanym zadaniem będzie zadanie rozszerzonej odpowiedzi, którego rozwiązanie ma stanowić wypowiedź argumentacyjna.
Dostępne są także arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat – uczeń dzięki temu może zapoznać się z zadaniami, które obowiązywały w latach poprzednich. Maturzysta, który podchodzi do egzaminu z historii może zdawać go jedynie na poziomie rozszerzonym.
Sprawdź arkusze maturalne historia
Ile punktów można zdobyć na maturze z historii
Łączna liczba punktów, jakie można uzyskać za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań, jest równa 60.
matura 2025 z historii wymagania ogólne
I. Chronologia historyczna. Zdający:
II. Analiza i interpretacja historyczna. Zdający:
III. Tworzenie narracji historycznej. Zdający:
matura 2025 z historii wymagania szczegółowe
Dalsza część artykułu pod reklamą
Matura z historii trwa 180 minut, czyli trzy godziny zegarowe.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Od 2025 roku obowiązywać będzie wymóg uzyskania co najmniej 30% punktów z jednego z wybranych przedmiotów dodatkowych.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Podczas egzaminu z historii w 2025 roku uczeń, poza czarnym długopisem lub piórem z czarnym atramentem, może wnieść na salę również lupę.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wyniki egzaminu maturalnego (w terminie głównym oraz dodatkowym) ogłoszone zostaną na stronie OKE w systemie ZIU - 8 lipca 2025 r. po godzinie 8:30 rano
sprawdż wyniki matur
Historia jest jednym z częścięj wybieranych przedmiotów dodatkowych na maturze:
Zobacz jak wyglądały wyniki matur w twojej szkole:
Dalsza część artykułu pod reklamą
Egzaminy maturalne zawsze budzą emocje i ciekawość, nawet wśród tych, którzy maturalne zmagania mają już dawno za sobą. Co oczywiste, najwięcej opinii i komentarzy wychodzi od samych zdających, którym najbardziej zależy na jak najlepszych wynikach. Przypomnijmy, pomimo tego, że historia należy do grona przedmiotów dodatkowych, a egzamin nie przewiduje progu zdawalności (co oznacza, że nie da się go nie zdać) to wyniki mogą przesądzić o sukcesie rekrutacyjnym na studia. Jakie opinie o egzaminie pojawiały się wśród uczniów? Niemal jak zawsze, bardzo różne:
Chociaż opinie na temat poziomu egzaminu były różne, to i tak nie wywołał on takich kontrowersji jak egzamin z języka polskiego, który niemałą część uczniów doprowadził do łez.
Pierwsze opinie maturzystów
Na początku należy zaznaczyć, że egzamin maturalny z historii jest egzaminem z przedmiotu dodatkowego, a zatem nie obowiązuje w nim próg zdawalności. Oczywiście nie oznacza to, że nie powinno podejść się do niego poważnie, zwłaszcza gdy na wynikach chcemy oprzeć powodzenie w procesie rekrutacyjnym na studia.
Już kilkanaście minut po otwarciu arkuszy egzaminacyjnych, w mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze komentarze dotyczące poziomu i zadań. Opinie były zarówno pozytywne, jak i negatywne:
Co ciekawe, pierwsze doniesienia dotyczące treści poleceń nie są już tak wyraziste jak opinie o nich. Jedna z maturzystek napisała: „Pamiętam dwa, jeden był z Piłsudskim. Coś o niepodległości Polski chyba, a drugi o wojnie z Turcją czy wpłynęła na coś tam, przez dane dziesięciolecia, ale nie pisałam żadnego.”
"Na tej historii było wszystko, na co byś spojrzał w podręczniku z historii i powiedział tego na pewno nie będzie” - oto jeden z komentarzy uczniów po napisaniu matury z historii w 2023. Każdy powinien jednak zdawać sobie sprawę z tego, że poziom trudności matury zależy w głównej mierze od posiadanej przez niego wiedzy w tym obszarze.
Na maturze z historii w 2023 roku w formule 2015 maturzyści mieli do wyboru aż pięć tematów, które dotyczyły poszczególnych epok: starożytności, średniowiecza, dziejów nowożytnych, XIX i XX wieku. Natomiast w formule 2023 uczniowie mieli do wyboru zaledwie trzy tematy. Z relacji zdających wynika, że trafił im się temat Zimnej Wojny oraz porównania rewolucji nowożytnych – francuskiej i amerykańskiej.
Maturzyści nie kryją swojego zdziwienia wysokim poziomem trudności egzaminu:
Uczniowie, którzy zdawali maturę z historii w 2022 roku byli zdania, że nie należała ona do najprostszych. Oto niektóre z wypowiedzi maturzystów: "To był żart przez wielkie Ż", "Ale lanie wody", "Co to było?".
Innym uczniom matura z historii poszła jednak dość dobrze: "Historia nawet przyjemna" - stwierdził jeden ze zdających.
Niektórzy zdający opublikowali również swoje opinie na temat egzaminu maturalnego 2022 na Twitterze: "wgl w tych zadaniach na uzasadnij/udowodnij to ja nie wiem, czy bardziej przekonywałam ich czy siebie", "z zerową wiedzą jestem zaskoczona, jak dużo napisałam".
Z kolei w 2021 roku matura z historii też nie należała do najłatwiejszych. Użytkownicy mediów społecznościowych podzielili się swoimi odczuciami: "Jedyne, co wiedziałam na historii to wojnę koreańską. Za wypracowanie nawet się nie zabierałam, bo w życiu nie pisałam wypracowania na historii", "napisałam super wypracowanie, bo podpasował mi temat, ale załamałam się po większości zadań. Było parę zadań, gdzie mnie oświeciło, jak z depeszą emską czy przywilejem koszyckim, ale tak to miało być prościej, a prostsze były matury z poprzednich lat" – ubolewała kolejna uczennica.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia