Kariera bez turbulencji

Kariera bez turbulencji

Magdalena Pieśniewska

Kariera bez turbulencji

Polskie Linie Lotnicze LOT to 90 lat historii, 9 milionów pasażerów rocznie, 350 rejsów dziennie. Liczby mówią same za siebie, choć podstawą sukcesu zawsze jest człowiek. Jaki jest przepis na sięgnięcia nieba? Czy w rozwijaniu skrzydeł przeszkadza bujanie w obłokach? W jaki sposób zaplanować i poprowadzić swoją karierę, aby wzbić się wysoko i dołączyć do załogi nowoczesnej linii lotniczej? Na wszystkie pytania odpowiedź jest prosta. Należy trafić pod dobre skrzydła.

O Karierze w PLL LOT rozmawiamy z Panią Magdaleną Pieśniewską - Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi.

 

PLL LOT to jedna z najcenniejszych polskich marek, która na swoim koncie posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Co stoi za okazałymi osiągnięciami? Jaki jest przepis na sukces w konkurencyjnej branży lotniczej?

W LOT stawiamy na pasję w działaniu, innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów i umiejętność adaptacji do dynamicznie zmieniających się warunków. Takie podejście premiujemy w codziennej pracy i takich ludzi poszukujemy do Zespołu. Jednocześnie mamy atut, który pomaga nam przyciągać dobrych pracowników: lotnictwo to ciekawa branża, która dla wielu ludzi jest pasją. Wielu naszych pracowników czerpie prawdziwą satysfakcję pomagając Pasażerom w docieraniu do niezwykłych miejsc, sami spełniając swoje marzenia o lataniu.

 

W jaki sposób udaje się połączyć tradycję z nowoczesnością?

Jesteśmy firmą wielopokoleniową. Przy realizacji projektów współpracują często przedstawiciele trzech pokoleń, a tym co stanowi płaszczyznę porozumienia pomiędzy nimi, niezależnie od wieku, jest pasja i miłość do lotnictwa. Bazując na bogatym doświadczeniu i wieloletniej znajomości specyfiki operacyjnej gwarantującej bezpieczeństwo, słuchamy młodych ludzi z ich świeżym i kreatywnym spojrzeniem.

 

Czy jedyną drogą do dołączenia do zespołu linii lotniczych jest ukończenie kierunku studiów związanego z lotnictwem?

W przypadku wielu stanowisk nie jest to konieczne. Choć praca w lotnictwie kojarzy się przede wszystkim z pracą pilotów i personelu pokładowego, LOT to wiele równie ważnych obszarów. Mówiąc kolokwialnie, nad tym, aby samolot poleciał pracują zarówno piloci i personel pokładowy, jak również duża grupa pracowników, którzy obsługują ten proces z centrali firmy. Mowa tu między innymi o IT, analitykach, obsłudze klienta, sprzedaży, finansach, czy dziale zakupów. W strukturach naszej firmy mają szansę znaleźć swoje miejsce specjaliści wielu różnych dziedzin.

 

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że otrzymanie pracy w największych polskich liniach lotniczych jest niezwykle trudne i udaje się to naprawdę nielicznym. Czy rekrutacja do tak ogromnej firmy jest rzeczywiście restrykcyjnym procesem, do którego nie każdy powinien podchodzić?

Wszystko zależy od stanowiska, o które ubiega się kandydat. Do LOT-u rekrutujemy zazwyczaj w dwu- lub trzyetapowym procesie, który w większości przypadków obejmuje testy analityczne, czy branżowe. Weryfikujemy też poziom znajomości języka angielskiego, a na niektórych stanowiskach niezbędna jest znajomość innych języków obcych. Kwalifikacje osób, które aplikują na stanowiska menedżerskie oceniamy w tzw. procesie Assessment Center. W każdym przypadku decydują posiadane kwalifikacje oraz powodzenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

PLL LOT to ponad 700 pilotów oraz 1300 członków załogi. Nie zagłębiając się w zagadnienia umiejętności i konkretnych stanowisk, czym należy się wyróżniać, aby dołączyć do takiego grona? Czym powinien charakteryzować się idealny kandydat do pracy?

W PLL LOT, bez względu na obszar, do którego rekrutujemy, stawiamy na osoby proaktywne, zaangażowane i zorientowane na efekty – te cechy  pozwalają szybko zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności zwłaszcza na początku kariery. Jednocześnie ze względu na dynamikę pracy w branży lotniczej, w naszym zespole sprawdzają się osoby, które działają szybko i nie boją się podejmować decyzji.

Pracowników personelu pokładowego po zatrudnieniu obdarzamy szczególnym zaufaniem: są pierwszą linią kontaktu z Pasażerami oraz dbają o Ich bezpieczeństwo. Dlatego oprócz znajomości języków obcych weryfikujemy bardzo ważne umiejętności miękkie: komunikatywność, poczucie odpowiedzialności za realizowane zadania czy umiejętność budowania relacji, która jest potrzebna zarówno do współpracy z załogą podczas rejsu, jak również do obsługi Pasażerów. Z uwagi na styl pracy, osoba, która chce dołączyć do naszego zespołu jako członek personelu pokładowego powinna mieć w sobie gotowość na nowe wyzwania i chęć rozwoju.

Profesjonalizm.

 

W 2018 i 2019 roku PLL LOT otrzymał prestiżowe nagrody w ogólnopolskim badaniu najbardziej atrakcyjnych pracodawców zdaniem studentów. Takie wyróżnienia nie biorą się znikąd…

Jesteśmy dumni, z tych wyróżnień oraz z faktu bycia tak dobrze postrzeganym pracodawcą. LOT to jedna z najpopularniejszych polskich marek, która dzięki połączeniu ponad 90-letniej tradycji z nowoczesnością jest dziś najszybciej rozwijającą się linią lotniczą w Europie.

Naszą największą wartością są ludzie - to oni tworzą tę firmę i są architektami jej sukcesu. Pracują tutaj specjaliści z kilkunasto- lub nawet kilkudziesięcioletnim doświadczeniem. Młodzi ludzie u progu swojej kariery mogą uczyć się od nich specyfiki pracy w tej pełnej wyzwań branży. Jednocześnie tym, co przyciąga do LOT- u są ciekawe projekty. Nasza praca jest widoczna i ma znaczenie dla rozwoju nie tylko LOT-u jako firmy, ale całej branży lotniczej w Polsce.

Jednocześnie dzięki preferencyjnym warunkom korzystania z biletów lotniczych, które są jednym z naszych benefitów, LOT to miejsce, które pozwala łączyć pracę z realizacją pasji związanych z podróżowaniem. 

„OdLOTowy staż” to propozycja dla studentów ostatniego roku studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Jakie są jego założenia i obszary realizacji?

Staż to dla wielu młodych ludzi przepustka do dalszej kariery. Dlatego dbamy o to, aby uczestnikom naszego projektu stażowego zapewnić możliwość rozwoju poprzez poznawanie branży lotniczej od wewnątrz (elementem stażu jest np. zwiedzanie terminala cargo czy Dreamlinera 787) oraz realizację własnych projektów.

„OdLOTowy staż” traktujemy też jako swego rodzaju kuźnię młodych talentów. Osobom, które w naszym odczuciu najlepiej rozumieją specyfikę, jak również dynamikę naszej pracy, proponujemy kontynuowanie kariery zawodowej w działach, z którymi współpracowały. Obszary realizacji stażu zmieniają się w zależności od edycji projektu. W 2019 roku uczestnicy zdobywali doświadczenie w działach takich jak: Biuro E-Commerce, Dział Sprzedaży Czarterów, Dział Procesów Biznesowych IT, Biuro Ciągłej Zdatności do Lotu, Dział Zakupów, czy Dział Rozliczania Paliwa Lotniczego.

 

PLL LOT oferuje także całoroczne praktyki. Kto może się do nich zgłosić i co czeka na zainteresowanych?

Program praktyk kierujemy głównie do studentów pierwszych lat studiów: od I do III roku. W zależności od potrzeb zgłaszanych przez poszczególne działy w LOT, praktyki organizujemy w różnych miesiącach w ciągu roku. Każdy uczestnik programu pozostaje pod opieką opiekuna, który zapoznaje go z firmą i zespołem, wyznacza zadania do realizacji oraz wspiera w rozwiązywaniu trudniejszych zagadnień. Podobnie jak w przypadku stażu, uczestnicy praktyk poznają od środka naszą firmę oraz specyfikę branży lotniczej. Mają okazję realizowania projektów pod okiem ekspertów, zdobywając wiedzę i doświadczenie potrzebne w rozwoju dalszej kariery. Po odbytych praktykach każdy uczestnik otrzymuje potwierdzenie odbycia praktyk.

 

Sprawdź na jakie stanowiska aktualnie rekrutujemy

 

Komentarze (0)