Ciągły rozwój informatyki na współczesnym rynku światowym sprawia, że studenci tego kierunku mogą zdecydować się na jedną z wielu specjalizacji poświęconych wykorzystaniu narzędzi informatycznych w różnorodnych dziedzinach zawodowych. Uczestnicy zajęć m.in. testują aplikacje internetowe, wdrażają zmiany w złożonych systemach komputerowych czy zarządzają bezpieczeństwem użytkowników cyberprzestrzeni.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku informatyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku informatyka w Trójmieście realizowane są w ramach studiów I stopnia (inżynierskich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia trwają od 3 do 4 lat, studia II stopnia przewidują od 1,5 roku do 2 lat nauki. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Stacjonarna nauka zachęca do aktywnego udziału w życiu uczelnianym – studenci mogą dołączać m.in. do organizacji studenckich lub kół naukowych. Studenci pracują pod okiem specjalistów z różnorodnych branż. Ten tryb może utrudnić lub uniemożliwić studentom prace na pełnym etacie.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarni studenci rzadziej widują się z wykładowcami lub innymi studentami – dlatego ważnym jest to, żeby systematycznie uczestniczyli w zajęciach i uzupełniali swoją wiedzę samodzielnie. Tryb ten skierowany jest w szczególności do tych osób, którym zależy na pogodzeniu pracy na pełnym etacie z nauką.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Program studiów i przedmioty
Studenci informatyki zdobywają kompleksowe przygotowanie do pełnienia obowiązków związanych m.in. z programowaniem, testowaniem aplikacji, projektowaniem sieci, zapewnianiem bezpieczeństwa użytkownikom cyberprzestrzeni czy tworzeniem gier komputerowych i grafik. W trakcie nauki uczestnicy zajęć mają okazję przyjrzeć się określonym aspektom informatyki – zarówno z teoretycznej, jak i praktycznej perspektywy.
Przedmioty, które prawdopodobnie napotkasz na drodze swojej przygody z tymi studiami, to między innymi:
-
Administrowanie sieciami komputerowymi
-
Technologie bezprzewodowe
-
Paradygmaty programowania
-
Programowanie obiektowe
-
Grafika komputerowa i wizualizacja
-
Komunikacja człowiek – komputer
-
Sztuczna inteligencja
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Informatyka to studia wymagające od studentów zdolności analitycznych i matematycznych. Studenci tego kierunku powinni mieć dobrą pamięć i myśleć logicznie. Do wykonywania zawodu informatyka niezbędne będzie zainteresowanie np. komputerami lub przestrzenią cyfrową, a także znajomość i umiejętność obsługi najważniejszych programów komputerowych. Kandydaci na ten kierunek powinni być ambitni, a stres nie powinien być im straszny.
Studenci muszą skutecznie pracować pod presją czasu, istotne jest też dotrzymywanie ustalonych terminów na wykonanie określonych zleceń. Informatyk powinien być cierpliwy i odpowiedzialny. W tym zawodzie niezbędne będą spostrzegawczość oraz dokładność. Dobrze, żeby kandydaci na informatykę posługiwali się językiem obcym w stopniu co najmniej komunikatywnym.
Predyspozycje kandydatów na kierunek informatyka:
-
zdolności analityczne i matematyczne
-
dobra pamięć, umiejętność logicznego myślenia
-
zainteresowanie przestrzenią cyfrową i technologią
-
znajomość obsługi najważniejszych programów komputerowych
-
odporność na stres, umiejętność pracy pod presją
-
terminowość, cierpliwość, odpowiedzialność
-
spostrzegawczość, dokładność
-
znajomość języka obcego
Wiedza i umiejętności
Uczelnie w Trójmieście kładą nacisk na umożliwienie studentom wykorzystanie zdolności i możliwości informatycznych w różnorodnych branżach, szczególnie biznesowych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu teoretycznemu i praktycznemu absolwentów informatyki doświadczeni specjaliści mogą realnie wpływać na rozwój współczesnego rynku gospodarczego – zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Wiedza
Studenci informatyki przygotowują się kompleksowo do prowadzenia złożonych prac o charakterze informatycznym. W trakcie studiów uczestnicy zajęć opanowują podstawy matematyczne oraz specyfikę budowy komputera. Studenci uzyskują niezbędną wiedzę z zakresu ekonomii i prawnej działalności firm, a także rozwijają swoje zdolności językowe.
Przyszli informatycy zapoznają się z problematyką sieci komputerowych oraz bezpieczeństwem i programowaniem w sieci. W trakcie zajęć teoretycznych studenci zgłębiają tajniki sztucznej inteligencji i relacji człowiek-komputer.
Wiedza, którą mają absolwenci informatyki:
-
prowadzą złożone prace o charakterze informatycznym
-
stosują matematyczne podstawy
-
znają specyfikę budowy komputera
-
rozumieją znaczenie ekonomii oraz prawa w kontekście działalności firm
-
umiejętnie posługują się językiem obcym
-
rozumieją podstawy bezpieczeństwa i programowania w sieci
-
rozumieją relację człowiek-komputer i podstawy sztucznej inteligencji
Umiejętności
Studenci informatyki w trakcie praktycznych zajęć korzystają z nowoczesnych technologii i profesjonalnie wyposażonych laboratoriów informatycznych. Przyszli specjaliści uczą się np. testować aplikacje internetowe oraz wdrażać określone poprawki. Absolwenci tego kierunku bez problemu administrują środowiskami serwerowymi, projektują i zarządzają bezpieczeństwem sieci teleinformatycznych.
W zależności od wybranej specjalizacji studenci informatyki w Trójmieście uczą się programowania w językach takich jak np.: Python czy C# lub tworzenia animacji z wykorzystaniem języków skryptowych.
Umiejętności, które mają absolwenci informatyki:
-
testują aplikacje internetowe
-
wdrażają określone poprawki
-
administrują środowiskami serwerowymi
-
projektują i tworzą animacje z wykorzystaniem języków skryptowych
-
zarządzają bezpieczeństwem sieci teleinformatycznych
-
stosują języki programowania