Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku architektura w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na kierunku architektura uzależniony jest od wybranej uczelni. Każda z akademickich placówek układa go indywidualnie, dlatego propozycje przedmiotów i założenia programowe mogą się nieco różnić.
Zajęcia odbywają się w przystosowanych do tego salach wykładowych, pracowniach komputerowych, technicznych, plastycznych, a także w terenie. Realizowane zajęcia wymagają zdolności rysunkowych oraz podstawowych wiadomości z zakresu matematyki czy fizyki. Studenci uczęszczają na przedmioty ogólne, podstawowe, kierunkowe, fakultatywne, a także specjalizacyjne.
W programie studiów na kierunku Architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kierunek architektura w Poznaniu to idealny kierunek dla osób, które myślą o pracy w branży architektonicznej i budowlanej. Kandydaci powinni wykazywać zdolności rysunkowe i graficzne, które z pewnością będą weryfikowane w trakcie egzaminu wstępnego. Kierunek wymaga kreatywności i zdolności manualnych, a także obycia w świecie najnowszych technologii.
Powinieneś/powinnaś wykazywać zainteresowanie trendami, które pojawiają się we współczesnym budownictwie i architekturze. Kierunek jest idealny dla osób, które dostrzegają istotę architektury, a także skupiają się na urbanistycznej stronie życia człowieka. Nie możesz mieć problemów z naukami ścisłymi, zwłaszcza fizyką i matematyką, ponieważ są to nauki ważne dla architektury.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
W trakcie realizowanych zajęć w ramach architektury poznasz zasady geometrii wykreślnej i rysunku technicznego oraz udoskonalisz swoje umiejętności w tym zakresie. Nauczysz się także korzystać z oprogramowania wspomagającego projektowanie architektoniczne i urbanistyczne. Studenci zdobywają wiedzę odnoszącą się do mechaniki budowli, wytrzymałości materiałów, geotechniki, fundamentowania. Kształcenie obejmuje również budownictwo ogólne i materiałoznawstwo, fizykę budowli, akustykę architektoniczną, konstrukcję budowlaną i instalacje.
Poznasz metody, techniki, narzędzia i materiały, które są stosowane w przypadku rozwiązywania zadań inżynierskich odnoszących się do projektowania urbanistycznego i ruralistycznego oraz infrastruktury technicznej miasta. Dowiesz się, jak przebiega cykl życia obiektów budowlanych oraz ich systemów infrastruktury technicznej.
Umiejętności
Studenci architektury nabywają szereg umiejętności, niezbędnych w inżynierskiej pracy związanej z pracą architekta. Umiejętnie posługują się technikami ręcznego rysunku, który wykorzystywany jest w trakcie kształtowania prostej formy architektonicznej o niewielkiej skali.
Jest w stanie posługiwać się środkami plastycznego wyrazu, wykonuje modele przestrzenne, które ułatwiają przeprowadzenie symulacji i eksperymentów, dokonuje identyfikacji problemu projektowego. Będziesz w stanie narysować i zwymiarować elementy konstrukcyjne i budowlane w koncepcji architektonicznej i w projekcie techniczno-budowlanym, a także nauczysz się posługiwać technikami informacyjno-komunikacyjnymi.
Studenci uczą się posługiwać bibliotekami danych, które wykorzystują oprogramowanie CAD. Stosują różne środki techniczne i materiałowe do prezentacji pomysłu architektonicznego i urbanistycznego. Wykonują obliczenia z zakresu fizyki i mechaniki budowli, wytrzymałości materiałów, budownictwa ogólnego, konstrukcji i instalacji budowlanych.
Kompetencje społeczne
Studia architektoniczne w Poznaniu umożliwią Ci zdobycie najważniejszych kompetencji społecznych, istotnych w trakcie wykonywania zawodu. Studenci uczą się pracować samodzielnie oraz w zespole. Wykazują się przy tym odpowiedzialnością, uwzględniając także bezpieczeństwo swoje i innych.
Studenci postępują w zgodzie z etycznymi zasadami odnoszącymi się do zawodu architekta. Rozumieją również potrzebę nieustannego dokształcania się, co przekłada się na podnoszenie kompetencji zawodowych, osobistych, społecznych.
Poznają i mają świadomość pozatechnicznych aspektów oraz skutków działalności inżynierskiej, również w zakresie jej wpływu na środowisko. Uczą się działać przedsiębiorczo, twórczo, innowacyjnie.