Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku psychologia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku psychologia w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
W zależności od wybranej uczelni siatki zajęć proponowane w zakresie kierunku psychologia mogą się różnić. Założenia programowe są zaś podobne, ponieważ studenci muszą zdobyć określoną wiedzę i umiejętności. Kompleksowo opracowywany program kształcenia umożliwia zgłębianie nauk psychologicznych, ekonomicznych, biologicznych.
Program łączy psychologię z socjologią, zarządzaniem, a także naukami biologiczno-medycznymi. Teoretyczne kształcenie jest weryfikowane w trakcie obowiązkowych praktyk zawodowych. Studenci mogą wybrać specjalizacje, które mają znaczenie dla dalszej ścieżki kariery.
W programie studiów na kierunku Psychologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Psychologia to kierunek idealny dla osób, które chcą poznać naturę człowieka. Pomoże Ci odkryć mechanizmy, które rządzą ludzką psychiką i jego zachowaniem. To także studia dla osób, które starają się zrozumieć motywy postępowania człowieka, znajdującego się w różnych sytuacjach życiowych.
Jeśli chcesz zrozumieć, co czujesz lub dlaczego postrzegasz siebie w dany sposób, a także próbujesz zbudować zdrowe relacje z innymi ludźmi, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie. Odnajdą się na nim osoby empatyczne i otwarte, które nie boją się kontaktu z drugim człowiekiem.
Studia psychologiczne pozwolą Ci rozwinąć osobowość i temperament, a także zawiązać relacje międzyludzkie. Bardzo ważna jest także umiejętność słuchania innych ludzi.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Dzięki studiom psychologicznym w Poznaniu zdobędziesz wiedzę odnoszącą się do człowieka i biologicznych podstaw jego zachowań. Dowiesz się, w jaki sposób funkcjonują różnego rodzaju struktury społeczne i instytucje życia społecznego oraz zachodzące między nimi relacje zwłaszcza w kontekście psychologicznym i socjologicznym. Zrozumiesz problematykę związaną z procesami komunikowania interpersonalnego i społecznego.
Poznasz metody i technologie informacyjne, które są wykorzystywane w badaniach z zakresu psychologii oraz nauk społecznych. Będziesz miał/a szansę zgłębiać podstawową wiedzę historyczną w zakresie rozwoju myśli psychologicznej oraz ewolucji teorii psychologii społecznej. Poznasz zasady i normy etyczne, etyczno-prawne oraz kulturowe zwłaszcza w odniesieniu do stosunków międzyludzkich.
Umiejętności
Kierunek psychologia w Poznaniu umożliwia zdobycie niezbędnych kompetencji i potrzebnych do pracy umiejętności. Studenci uczą się dokonywać obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych. Wykorzystują wiedzę odnoszącą się do biologicznych, psychologicznych i medycznych podstaw zachowań człowieka, by w sposób wielopłaszczyznowy analizować jego problemy osobowościowe.
Nauczysz się oceniać przydatność typowych metod, procedur i dobrych praktyk do realizacji zadań praktycznych. Studenci analizują motywy i wzory ludzkich zachowań, diagnozują i prognozują sytuacje.
Będziesz w stanie dokonać oceny wydarzeń historycznych, a także przemian w zakresie rozwoju myśli psychologicznej i społecznej. Rozwiniesz kompetencje językowe w zakresie języka obcego dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Będziesz w stanie przetwarzać i udostępniać informacje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych.
Kompetencje społeczne
Studenci psychologii czują potrzebę ciągłego dokształcania się, by być na bieżąco z najnowszymi badaniami odnoszącymi się do nauk społecznych i psychologicznych. Krytycznie oceniają zdobytą wiedzę i uwzględniają przy tym opinię ekspertów.
Potrafią postępować etycznie w ramach obejmowanych stanowisk organizacyjnych i społecznych. Kompetentnie wypełniają zobowiązania społeczne, a także potrafią współpracować w zespole. Potrafią identyfikować i rozstrzygać problemy i dylematy związane stricte z wykonywaniem zawodu, jak również działają w sposób przedsiębiorczy i profesjonalny.
Inicjują różnego rodzaju działania na rzecz interesu publicznego oraz dbają o poziom sprawności fizycznej niezbędnej w przypadku wykonywania poszczególnych zadań w zawodzie.