Psychologia - Poznań

Psychologia - Poznań

Psychologia - Poznań

Studia w Poznaniu na kierunku

psychologia 

Odkryj kierunek psychologia w Poznaniu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Psychologia studia Poznań | woj. wielkopolskie

„Osoba to płynny proces, nie stały i statyczny byt; płynąca rzeka zmian, nie blok z solidnego materiału; stale zmieniające się konstelacja możliwości, a nie ustalona ilość cech.” Słowa wypowiedziane przez Carla Rogersa, amerykańskiego przedstawiciela psychologii humanistycznej mogą stanowić wprowadzenie do opisu jednego z najbardziej popularnych kierunków kształcenia, jakim jest Psychologia.

Nie ma bardziej wrażliwego i podatnego na nawet pozornie nieistotne bodźce tworu, niż ludzka psychika. Kształtowana od pierwszych chwil życia, a szlifowana w dorosłości stanowi swego rodzaju ramy zachowań, a nawet predyspozycji danej jednostki do zapadalności na niektóre choroby cywilizacyjne.

Najwybitniejsi psychologowie zdecydowali się niejednokrotnie poświęcić całe swoje życie na korzyść prowadzenia skomplikowanych badań i eksperymentów, mających przybliżyć ludzką naturę. Zainteresowanie psychologią wydaje się oczywiste z punktu widzenia każdego człowieka, który chciałby znać racjonalne wyjaśnienia wielu swoich myśli, zachowań oraz emocji.

 

Czego się nauczysz na studiach

Studia psychologiczne mają za zadanie przekazać wiedzę i umiejętności w zakresie metodologicznym, etycznym, teoretycznym i aplikacyjnym. Czy można wyjaśnić to w prostszy sposób? I tak, i nie? Dlaczego? Ponieważ człowiek to skomplikowana jednostka i zbadanie jej wymaga długiego, wypełnionego cierpliwością, procesu.

Kierunek Psychologia w Poznaniu to przygotowanie teoretyczne i praktyczne do samodzielnego i zespołowego prowadzenia działań badawczych, diagnostycznych i do udzielania pomocy psychologicznej. Studenci uzyskują wiedzę z obszaru osobowości, emocji, motywacji; poznają zasady diagnozy psychologicznej i psychometrii, wnikliwie badają biologiczne mechanizmy zachowania i psychopatologii.

Kierunek Psychologia w Poznaniu to istna podróż w głąb człowieka i próba określenia jego miejsca w otoczeniu. Studenci otrzymują wiele możliwości ukierunkowania swoich umiejętności, za sprawą licznych specjalności, wśród których wymienić można: psychologię społeczną, psychologię kliniczną człowieka dorosłego, czy psychologię edukacji.

 

Dla kogo te studia

Posiadasz w sobie ogromne pokłady empatii, które chciałbyś spożytkować działając na korzyść ludzi borykających się z wszelkimi problemami natury psychicznej? Znajomi od zawsze cenili sobie twoje porady i nazywali cię swoim powiernikiem? Lubisz rozmawiać z innymi i uważasz, że przychodzi ci to z łatwością? Chciałbyś związać swoją przyszłość z bardzo odpowiedzialnym i rozwijającym zawodem?

Twierdząca odpowiedź na większość pytań może być wspaniałym pretekstem do rozpoczęcia studiów na kierunku Psychologia w Poznaniu, wobec tego nie wahaj się dłużej i aplikuj na ten kierunek studiów, prawdopodobnie okaże się on strzałem w dziesiątkę!

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W POZNANIU JEST KIERUNEK PSYCHOLOGIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

UCZELNIE, GDZIE PSYCHOLOGIA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku doradztwo i coaching

Specjalności na kierunku bezpieczeństwo zdrowotne

Specjalności na kierunku zarządzanie

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Psychologia w Poznaniu?

Przepustką na studia psychologiczne jest konkurs świadectw, a w nim najważniejsze role odgrywają takie przedmioty jak: język polski, język obcy i grono przedmiotów dodatkowych, wśród których znajdują się: biologia, chemia, fizyka, historia, matematyka.
Warto zawsze upewnić się w kryteriach rekrutacyjnych, gdyż mogą one różnić się w zależności od uczelni oraz ulegać pewnym zmianom na przestrzeni czasu.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Terminy rekrutacji na uczelniach 2020/2021

I stopnia i jednolite II stopnia
Collegium Da Vinci Collegium Da Vinci Termin rekrutacji I stopnia:
od 03.02.2020
do 30.09.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 03.02.2020
do 30.09.2020
Dowiedz się więcej
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
od 01.06.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 01.06.2020
Dowiedz się więcej
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
od 25.03.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 25.03.2020
Dowiedz się więcej
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu Termin rekrutacji I stopnia:
od 01.04.2020
do 30.09.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 01.04.2020
do 30.09.2020
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

Ceny za pierwszy rok studiów na kierunku PSYCHOLOGIA (2020/2021)

stacjonarne niestacjonarne
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu stacjonarne:
bezpłatne (limit: 150)
niestacjonarne:
6000 zł
Dowiedz się więcej
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu stacjonarne:
5700 zł
niestacjonarne:
5100 zł
Dowiedz się więcej

Źródło: Strony internetowe uczelni (02.07.2020)

Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".

Harmonogram rekrutacji +

Studia psychologiczne od wielu lat cieszą się niegasnącą popularnością. Dlatego też każda osoba, która myśli o ich rozpoczęciu, powinna odpowiednio wcześnie zapoznać się szczegółowo z harmonogramem rekrutacji, by niczego nie przeoczyć na płaszczyźnie organizacyjnej. Kandydaci na studia Poznaniu na kierunku psychologia mogą rejestrować się na platformie rekrutacyjnej uczelni już na początku maja. Zapisy trwają do pierwszych dni lipca.

Warto pamiętać, że nie liczy się kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów, jakie kandydaci uzyskają podczas egzaminów maturalnych. Wyniki, kto dostał się na wymarzone studia psychologiczne, zostają ogłoszone w Poznaniu w połowie lipca. To czas składania podstawowych dokumentów oraz oczekiwania na rozpoczęcie roku akademickiego w październiku.

Liczba osób chętnych na studia na kierunku psychologia zawsze przekracza liczbę otwartych miejsc, dlatego też może okazać się, że nie wszyscy kandydaci dostaną się na studia w pierwszym terminie. Uczelnie w Poznaniu niejednokrotnie otwierają także kolejny etap rekrutacji w sierpniu i dzięki niemu na kwalifikację będzie miała szansę dodatkowa pula osób.

Dokumenty rekrutacyjne +

Składanie dokumentów rekrutacyjnych to bardzo ważny czas dla każdego kandydata na studia wyższe. Dostanie się na wymarzone studia, to dopiero pierwszy krok. Kolejnym jest dostarczenie na czas niezbędnych dokumentów. Zaniedbanie tego etapu sprawi, że zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia, więc powinieneś przestrzegać wszystkich wyznaczonych terminów. Szczegółowe informacje o tym, kiedy i jakie dokumenty składać, znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie uczelni. Na ogół wśród dokumentów powinny się znaleźć:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
 • aktualna fotografia;
 • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • różnego rodzaju podpisane umowy.

Opłaty rekrutacyjne +

Każda osoba, która chce wziąć udział w rekrutacji na studia wyższe, musi ponieść odpowiednią opłatę rekrutacyjną. Kwota uiszczana przez przyszłych studentów waha się mniej więcej 85 do 150 złotych w zależności od wybranego kierunku. Można ją wpłacić za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych. Ważne jest, by wpłata terminowo pojawiła się na koncie uczelni. Pamiętaj, że liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania. Jeżeli zapomnisz o tym kroku, to nie będziesz mógł wziąć udziału w rekrutacji.

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia na kierunku psychologia są bardzo wymagające, więc od przyszłych studentów już na poziomie rekrutacji wymaga się, że zaprezentują jak najbardziej rozległą wiedzę nie tylko z nauk społeczno-humanistycznych, lecz także z ścisłych. Wśród przedmiotów, którym powinieneś poświęcić szczególną uwagę, znajdują się przede wszystkim biologia, a oprócz niej: język polski, język obcy nowożytni, matematyka, WOS, historia, geografia, czy nawet fizyka, informatyka oraz filozofia.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Uczelnie w Poznaniu indywidualnie ustalają swoje przeliczniki punktów kwalifikacyjnych. I dopiero po przeliczeniu punktów maturalnych okazuje się, czy dany kandydat dostał się na wybrane przez siebie studia. Ważne, żeby przedmioty wybrane przez maturzystów były zgodne z wymogami rekrutacyjnymi, ponieważ każdy z nich jest odpowiednio punktowany. Dodatkowo przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także to, czy dany przedmiot zdawany był na poziomie podstawowym, czy na rozszerzonym.

Olimpiady oraz konkursy +

Studia psychologiczne zarezerwowane są na ogół dla najlepszych absolwentów szkół średnich. Osoby najbardziej ambitne mogą pomyśleć jednak o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To wymagająca propozycja, ponieważ wiedza uczniów powinna wtedy znacznie wykraczać poza mury szkoły średniej. Warto ją jednak rozważyć, ponieważ laureaci oraz finaliści olimpiad znajdują się na listach osób przyjętych poza kolejnością. To oczywiście nie zwalania z przystąpienia do obowiązkowych egzaminów maturalnych. W przypadku studiów na kierunku psychologia rozważ olimpiady i konkursy takie jak:

 • Olimpiada Biologiczna;
 • Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym;
 • Olimpiada Filozoficzna;
 • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego itd.

KIERUNKI PSYCHOLOGICZNE I SPOŁECZNE W POZNANIU

POPULARNE KIERUNKI PSYCHOLOGICZNE I SPOŁECZNE NIESTACJONARNE W POZNANIU

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku Psychologia w Poznaniu

Uczelnie w Poznaniu, które postanowiły poszerzyć repertuar oferowanych kierunków o studia psychologiczne, stawiają na wykształcenie w przyszłych absolwentach bardzo szerokich kompetencji praktycznych, wspieranych przez zaplecze teoretyczne. Dlatego Psychologia w Poznaniu nie będzie należała do najłatwiejszych kierunków.

Kluczem do zrozumienia procesów emocjonalnych i myślowych każdego człowieka, jest gruntowne zgłębienie ogólnej wiedzy medycznej, która pozwoli na wykluczenie ewentualnych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego lub znalezienie powiązań pomiędzy przebytymi urazami i chorobami a występującymi patologiami w zachowaniu.

 

Program studiów i przedmioty

Początek przygody z Psychologią będzie oscylował głównie wokół nauk pokrewnych, których opanowanie wprowadzi cię w analizowany świat oraz rozszerzy zdolności analitycznego myślenia. Jednym z takich przedmiotów będzie filozofia, która dała początek psychologii jako nauce. Zgłębisz również elementy logiki, dlatego dobrze, abyś nie bał się królowej nauk.

Wymagania na Psychologię w Poznaniu nie należą do najmniejszych, ale jest to podyktowane między innymi bogatym programem nauczania, z którym należy się zmierzyć.

Na liście przedmiotów, które trzeba zaliczyć w toku studiów znajdują się:
 • filozofia z elementami logiki,
 • procesy poznawcze,
 • psychologia rozwoju człowieka,
 • zdrowie publiczne,
 • diagnoza psychologiczna.

 

W trakcie dalszej edukacji, wybierzesz jedną z kilku oferowanych przez studia specjalności. Na większości uczelni w Poznaniu będą to: psychologia kliniczna, doradztwa zawodowego, rozwoju osobistego oraz rozwojowa. W zależności od osobistych predyspozycji i zainteresowań będziesz mógł ukierunkować edukację na właściwy dla siebie tor.

Kierunki studiów w Poznaniu, w tym także Psychologia, dają gwarancję uzyskania szerokich kompetencji, co z pewnością przełoży się na jakość świadczonych w przyszłym życiu zawodowym usług.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

PSYCHOLOGIA POZNAŃ STUDIA STACJONARNE

PSYCHOLOGIA POZNAŃ STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku Psychologia w Poznaniu

Ile trwają studia na kierunku Psychologia w Poznaniu

Studia w Poznaniu na kierunku Psychologia należą do bardzo wąskiego grona kierunków jednolitych magisterskich, co w praktyce oznacza, że każdy ze studentów podejdzie do ukończenia całego etapu szkolenia, bez możliwości wcześniejszego przerwania.

Wynika to ze specyfiki Psychologii – każdy z absolwentów musi być doskonale przygotowany do pełnienia swojej roli. Studia magisterskie na kierunku Psychologia będą trwały pięć lat i zostaną zwieńczone uzyskaniem przez absolwentów uprawnień do wykonywania zawodu.

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Psychologia w Poznaniu

Przed rekrutacją na studia psychologiczne w Poznaniu powinieneś zasięgnąć nieco informacji na temat procesu aplikacyjnego, którego przejście zagwarantuje ci znalezienie swojego nazwiska na liście szczęśliwców, którzy rozpoczną studia już w październiku. Statystyki pokazują, że Psychologia jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w całej Polsce.

W związku z tym każdego kandydata czeka zmierzenie się z bardzo dużą konkurencją – na jedno miejsce na te studia przypada co roku nawet 12 chętnych! Dlatego bardzo ważne jest doskonałe przygotowanie z wiodących dla tego kierunku przedmiotów – języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz biologii, chemii lub matematyki, będących przedmiotami dodatkowymi.

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Psychologię można podjąć w ramach studiów stacjonarnych, które są wybierane przez przyszłych studentów znacznie częściej ze względu na możliwość zachowania ciągłości w zdobywaniu wiedzy i uniknięcie stawiania się na weekendowych zjazdach, podczas których należy przyswoić ogromną dawkę materiału.

Jednak studia niestacjonarne mają swoją niewątpliwą zaletę – ich podjęcie gwarantuje możliwość pogodzenia innych obowiązków, przede wszystkim zawodowych, z kształceniem w ramach studiów wyższych. Należy pamiętać, że opcja ta wiąże się z uiszczaniem systematycznych opłat semestralnych, w kwocie ustalanej przez każdą z uczelni, podobnie jak podjęcie studiów na większości uczelni prywatnych.

 

Najzdolniejsi, którym uda się osiągnąć wysokie miejsce na ogólnopolskich konkursach przedmiotowych, zostaną zwolnieni z martwienia się o wynik starcia z egzaminem maturalnym, otrzymując odgórnie stuprocentowy wynik, gwarantujący możliwość podjęcia studiów na dowolnym kierunku.

 

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, aby zwiększyć swoje szanse na zasilenie grona studentów Psychologii na wybranej uczelni w Poznaniu, jest elektroniczna rejestracja kandydatów. W jej trakcie należy pochwalić się swoimi maturalnymi osiągnięciami poprzez wypełnienie formularza, znajdującego się na stronie internetowej wybranej placówki edukacyjnej.

Po pozytywnym przejściu tego etapu zostanie ci już tylko skompletowanie pliku potrzebnych dokumentów oraz dostarczenie ich w terminie. Aby nie zostać skreślonym z listy przyjętych, będziesz potrzebował: świadectwa maturalnego wraz z jego kserokopią, zdjęcia o wymiarach 35X45mm do legitymacji oraz wypełnionego formularza, który dostaniesz na miejscu lub pobierzesz ze strony internetowej.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Psychologia w Poznaniu?

Jaka praca po studiach na kierunku Psychologia w Poznaniu?

Jaką pracę można znaleźć po ukończeniu studiów na kierunku Psychologia w Poznaniu? Możliwości zawodowe, które otworzą się przed absolwentami, będą w głównej mierze uzależnione od ich zainteresowań i wybranej w trakcie studiów specjalności. Jedno jest pewne – możliwości zawodowe, oferowane przez współczesny rynek pracy, będą dosyć szerokie i zapewniające każdemu z abiturientów znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie.

Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w poradniach zdrowia psychicznego, gdzie praca psychologa stawiana jest na równi z pracą lekarza psychiatry. Zatrudnienie w takiej placówce będzie wymuszało na psychologach umiejętność współpracy z resztą personelu w celu zapewnienia pacjentom usług najwyższej jakości.

 

Praca w szpitalach ogólnych i psychiatrycznych, placówkach leczenia uzależnień oraz gabinetach terapeutycznych jest najczęstszym wyborem absolwentów Psychologii klinicznej, szukających zatrudnienia tuż po ukończeniu studiów psychologicznych.

 

Abiturienci ze specjalnością związaną z psychologią rozwojową i pedagogiką z łatwością odnajdą się w pracy w placówkach oświatowych, ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, czy świetlicach terapeutycznych, gdzie staną przed niełatwym zadaniem świadczenia swoich usług dzieciom i młodzieży.

Każdy z psychologów będzie mógł pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej w postaci gabinetu diagnostycznego, terapeutycznego lub związanego z udzielaniem fachowego poradnictwa zawodowego w zależności od kierunku wyspecjalizowania.

Jak sam widzisz, możliwości zawodowe, oferowane przez Psychologię w Poznaniu, będą dosyć szerokie, wprost proporcjonalnie do przyswojonej na studiach wiedzy.

Psychologia w Poznaniu studia niestacjonarne (zaoczne)

Głównym czynnikiem odróżniającym charakter studiów niestacjonarnych od dziennych jest specyfika programu kształcenia. Studenci stają przed obowiązkiem regularnego uczęszczania na weekendowe zjazdy, które odbywają się zgodnie z harmonogramem danej uczelni, ustalonej między innymi na podstawie terminarzu świąt i dni ustawowo wolnych w danym miesiącu. Największym trudem zdobywania kierunkowego wykształcenia w tym trybie są całodzienne zajęcia, podczas których studenci muszą zgłębić wszystkie przewidziane treści programowe.

dowiedz się więcej na temat kierunku psychologia studia zaoczne w Poznaniu

Jakie są ceny za studia na kierunku Psychologia w Poznaniu

Niestacjonarne studia w Poznaniu powstały po to, aby zwiększyć komfort edukacji tych studentów, którzy z jakichś powodów chcieliby uniknąć zdobywania wykształcenia kierunkowego w tygodniu, ponieważ, na przykład, myślą o równoległym podjęciu pracy zawodowej lub innej angażującej aktywności, wymagającej dużych zasobów czasowych. Podjęcie Psychologii zaocznej wiąże się z obowiązkiem opłacania czesnego. Wysokość opłat różni się w zależności od wybranej uczelni, liczby rat oraz ewentualnych promocji. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę internetowa wybranej uczelni.

dowiedz się więcej na temat cen za studia na kierunku psychologia - ceny w Poznaniu

Jakie opinie mają studia na kierunku Psychologia w Poznaniu?

W okresie rekrutacji na studia warto przekonać się jak wygląda kształcenie w danym mieście. Czy sprosta naszym oczekiwaniom? Jaki wybór stoi przed kandydatem? Czy istnieją perspektywy zawodowe dla absolwentów? Wszystkie pytania można zawszeć w jednym: Jakie ma kierunek Psychologia w Poznaniu opinie?

Ola, studentka Psychologii mówi:

„Wyjechałam na studia do Poznania, aby uczyć się na prestiżowej uczelni. Wiedziałam, że jeśli podejmę taki krok w swojej edukacji, to będę pewna dobrego przygotowania do późniejszego wykonywania zawodu."

23 Uczelnie w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych ośrodków akademickich w Polsce. Znajduje się tu osiem uczelni publicznych i aż piętnaście niepublicznych. Spośród nich przyszli studenci mogą wybrać m. in. słynny Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Artystyczny, a także Akademię Muzyczną i Akademię Wychowania Fizycznego.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują poznańskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Poznaniu

 

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W POZNANIU NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK PSYCHOLOGIA

Komentarze (0)