Higiena i zdrowotne aspekty żywności

Higiena i zdrowotne aspekty żywności

Higiena i zdrowotne aspekty żywności

18.06.2021

Higiena i zdrowotne aspekty żywności

Jakie przedmioty na kierunku dietetyka czekają na ciebie w siatce kształcenia? Sprawdź to odpowiednio szybko, by mieć pewność, że przyniosą ci one należytą satysfakcję! Pamiętaj, że kształcenie dietetyczne ma przede wszystkim medyczny wymiar. Odpowiedz sobie zatem, czy przedmioty takie jak biologia i chemia nie sprawiały ci kłopotu!

Higiena i zdrowotne aspekty żywności to jeden z przedmiotów, który znalazł się w siatce programowej kierunku dietetyka. Podczas zajęć student przede wszystkim poznaje podstawowe wiadomości z toksykologii i higieny żywności oraz ocena ryzyka w odniesieniu do: naturalnych substancji toksycznych, substancji toksycznych powstających podczas przetwarzania i przechowywania żywności, chemicznych, biologicznych i fizycznych zanieczyszczeń żywności oraz substancji dodatkowych.

Oprócz tego każdy student identyfikuje i ocenia jakość produktów żywnościowych, a także ich wpływ na zdrowie ludzi, zwierząt i środowisko naturalne oraz szacuje pobranie wybranych związków toksycznych z całodziennymi racjami pokarmowymi.

idź do kierunku DIETETYKA STUDIA KRAKÓW

Komentarze (0)