Podstawy żywienia człowieka

Podstawy żywienia człowieka

Podstawy żywienia człowieka

18.06.2021

Podstawy żywienia człowieka

Nasza świadomość na temat otyłości oraz chorób spowodowanych złą dietą znacząco się zwiększa. W praktyce oznacza to również zapotrzebowanie na specjalistów właśnie z obszaru dietetyki. Jeśli chcesz być jednym z nich, śmiało wybierz studia w Krakowie na kierunku dietetyka i sprawdź, jakie przedmioty na ciebie czekają w programie kształcenia.

Podstawy żywienia człowieka to jeden z ważniejszych przedmiotów, który można odnaleźć w siatce programowej studiów dietetycznych. Celem przedmiotu jest poznanie podstawowych pojęć z zakresu żywienia człowieka oraz zasad racjonalnego żywienia, poznanie wiedzy o składnikach odżywczych i nieodżywczych występujących w produktach spożywczych, poznanie błędów żywieniowych oraz skutków niewłaściwego żywienia.

Każdy student oprócz tego posiada zaawansowaną wiedzę o składnikach odżywczych i nieodżywczych występujących w produktach spożywczych, opisuje błędy żywieniowe oraz potrafi w stopniu zaawansowanym ocenić za pomocą norm i zaleceń sposób żywienia, wykazać błędy i je zmodyfikować.

idź do kierunku DIETETYKA STUDIA KRAKÓW

Komentarze (0)