Studenci ekonomii zdobywają kompleksową wiedzę oraz umiejętności z zakresu gospodarowania zasobami ludzkimi, finansowymi i materialnymi w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. W trakcie studiów poznają najważniejsze zagadnienia związane m.in. z prawem, finansami i rachunkowością, współczesnymi technologiami czy międzynarodową gospodarką. Studia ekonomiczne przygotowują studentów do pracy np. w przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach (publicznych i pozarządowych) czy poprowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ekonomia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ekonomia we Wrocławiu realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich). Studia licencjackie trwają 3 lata, magisterskie – 2 lata.
Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne to szansa do zdobycia cennego doświadczenia na terenie uczelni. Stacjonarni studenci częściej pracują w zespołach i pod opieką wyszkolonych ekspertów. Stacjonarna nauka zachęca również do uczestniczenia w życiu uczelnianym – np. za pomocą kół naukowych lub organizacji studenckich.
Studenci, którzy zdecydowali się na stacjonarną naukę, mogą mieć kłopot z podjęciem pracy na pełnym etacie. Tryb ten skierowany jest do tych studentów, którym zależy w szczególności na ukończeniu szkoły wyższej.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarni studenci rzadziej widują się z prowadzącymi oraz innymi uczestnikami zajęć. Studia niestacjonarne skierowane są w szczególności do tych studentów, którzy chcą połączyć obowiązki domowe, zainteresowania lub pracę na pełnym etacie z nauką.
Studia niestacjonarne wymagają od studentów umiejętności samodzielnej pracy oraz obowiązkowości, a także dużej determinacji do uzyskania wykształcenia wyższego.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Program studiów i przedmioty
Ekonomia jako nauka ścisła wymaga od studentów znajomości różnorodnych zagadnień matematycznych. Do podstawowych przedmiotów programu tego kierunku należą te, które poświęcone są m.in. metodom obliczeniowym, statystyce czy rachunkowości.
Przykładowe przedmioty na kierunku ekonomia we Wrocławiu:
-
matematyka;
-
analiza;
-
statystyka;
-
mikro- i makroekonomia;
-
ekonometria;
-
matematyka finansowa;
-
nowoczesne metody obliczeniowe w ekonomii.
Opanowanie zagadnień matematycznych jest niezbędne do studiowania ekonomii. W programie przewidywane są jednak także przedmioty poświęcone szerszemu ujęciu tej dziedziny. W trakcie studiów przyszli specjaliści poznają m.in. mikro- i makroekonomiczne aspekty gospodarki oraz współczesne metody stosowane w ekonomii. Dodatkowo zgłębią oni specjalistyczne zagadnienia związane ze społecznymi oraz technologicznymi ujęciami gospodarczymi.
Przykładowe specjalizacje na kierunku ekonomia we Wrocławiu:
-
analityk otoczenia biznesu;
-
analityk rynku;
-
ekonomia innowacji;
-
finanse świata itd.
Studia we Wrocławiu na kierunku ekonomia dają nie tylko rzetelne wykształcenie, lecz także rozwijają umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, które jest niezwykle ważne w pracy związanej z tą dyscypliną.
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Cenioną zaletą przyszłych ekonomistów jest znajomość języka obcego. Kandydaci na ekonomię powinni nie tylko umiejętnie komunikować się z klientami, ale także dobrze radzić sobie ze stresem. Studenci tego kierunku powinni czuć zamiłowanie do pracy naukowej oraz gospodarki czy polityki. Dobrze, by kandydaci interesowali się także naukami społecznymi i prawem. Do studiowania ekonomii niezbędne będzie posiadanie zdolności analitycznych i matematycznych.
Ekonomiści to osoby, które doskonale radzą sobie z organizacją oraz zarządzaniem. Specjaliści tej dziedziny są uporządkowani i rzetelni. Dobrze też, by potrafili oni przekonywać i skutecznie negocjować. Studenci ekonomii powinni być spostrzegawczy i samodzielni, a przy tym powinni mieć dobrą pamięć. W tym zawodzie przydatna będzie także elastyczność i umiejętność odnajdywania się w nowych sytuacjach.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunku ekonomia we Wrocławiu:
-
znajomość języka obcego
-
komunikatywność
-
odporność na stres
-
zamiłowanie do pracy naukowej, gospodarki i polityki
-
znajomość podstawowych zagadnień społecznych, prawnych i administracyjnych
-
zdolności matematyczne i analityczne
-
umiejętność organizacji i zarządzania
-
rzetelność
-
skuteczne przekonywanie i negocjowanie
-
dobra pamięć
-
spostrzegawczość i samodzielność
-
elastyczność
Wiedza i umiejętności:
Wrocławskie uczelnie prezentują bogate oferty studiów na kierunku ekonomia. Studenci mogą wybrać specjalizację, która najbardziej odpowiada ich zainteresowaniom oraz predyspozycjom. W zależności od wybranej ścieżki kształcenia, studenci mogą zdobywać kompleksową wiedzę z zakresu m.in. analizy otoczenia biznesu, analizy rynku, gospodarki żywieniowej, prawa w biznesie, finansów i rachunkowości, ekonomii innowacji czy gospodarki światowej.
Wiedza
Studenci uczą się tego, w jaki sposób wykorzystywać matematykę i statystykę w rozwiązywaniu problemów ekonomiczno-gospodarczych. Znają oni zasady gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi, a także umiejętnie rozstrzygają spory gospodarcze. Studenci poznają przepisy dotyczące podatków i zdobywają wiedzę z zakresu klasyfikacji instrumentów finansowych, pomiaru ryzyka czy efektywności podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Absolwenci ekonomi rozumieją rolę ekonomisty w systemie gospodarczym, a także znają znaczenie controllingu. Studenci znają wpływ życia społecznego na rozwój ekonomii oraz rozróżniają światowe trendy związane z międzynarodową integracją społeczno-gospodarczą, przepływami kapitału i towarów czy migracją ludności.
Wiedza, którą mają absolwenci ekonomii:
-
wykorzystują matematykę i statystykę w rozwiązywaniu problemów
-
umiejętnie gospodarują zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi
-
rozstrzygają spory gospodarcze
-
znają przepisy podatkowe
-
znają klasyfikację instrumentów finansowych, pomiaru ryzyka i efektywności podejmowanych inwestycji
-
rozumieją rolę ekonomisty oraz controllingu
-
rozumieją wpływ życia społecznego na ekonomię
-
rozróżniają światowe trendy ekonomiczne, gospodarcze i społeczne
Umiejętności
Studenci ekonomii wykorzystują nowoczesne metody obliczeniowe, a także pozyskują i analizują informacje potrzebne do podejmowania decyzji operacyjnych. Identyfikują i analizują zjawiska ekonomiczne i stosują zaawansowane metody analityczne do badania zjawisk i procesów gospodarczych.
Absolwenci tego kierunku bez problemu modelują przebieg różnorodnych procesów gospodarczych zarówno w skali mikro- jak i makroekonomicznej. Projektują i świadczą usługi doradcze, a także podejmują racjonalne decyzje związane z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem zasobów przez podmioty sektora prywatnego i publicznego.
Ekonomia pozwala studentom nauczyć się zawierania i realizowania umów gospodarczych oraz nawiązywania współpracy biznesu z organami administracji publicznej. Absolwenci tego kierunku przeprowadzają kompletną analizę podatkową i rozpoznają najważniejsze przemiany społeczno-gospodarcze – zarówno technologiczne, jak i tych związanych ze sposobem zarządzania czy dostarczania wartości konsumentom.
Umiejętności, które ma absolwent ekonomii
-
wykorzystuje nowoczesne metody obliczeniowe
-
pozyskuje i analizuje informacje potrzebne do podejmowania decyzji operacyjnych
-
identyfikuje i analizuje zjawiska ekonomiczne
-
stosuje zaawansowane metody analityczne do badania zjawisk i procesów gospodarczych
-
modeluje przebieg procesów gospodarczych w skali mikro- i makroekonomicznej
-
zawiera i realizuje umowy gospodarcze
-
nawiązuje współpracę biznesu z organami administracji publicznej
-
przeprowadza kompletną analizę podatkową
-
zarządza materiałami, zasobami ludzkimi czy informacjami