Ekonomia w mieście Wrocławiu - specjalności
ZWIŃ
Studia na kierunku ekonomia we Wrocławiu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku ekonomia w mieście Wrocławiu | |
---|---|
Rok akademicki | 2022/2023 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Terminy rekrutacji
Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku ekonomia w mieście Wrocławiu rozpocznie się 1 maja 2022 r. i potrwa do 30 września 2022 r. | Ekonomia Wrocław - terminy rekrutacji >
Uczelnie
czytaj dalej wszystko o Ekonomia - Wrocław
Jednostka prowadząca
Specjalności na kierunku ekonomia biznesu i finanse
Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych powinni wykazać się wysokimi wynikami egzaminów maturalnych.
Kandydaci na ekonomię muszą poświęcić dużo czasu na matematykę – zdolność przeprowadzania obliczeń jest niezbędna na tym kierunku. Przyszli studenci powinni także rozumieć najważniejsze zagadnienia z zakresu historii czy wiedzy o społeczeństwie.
Lista dodatkowych przedmiotów maturalnych, które może wybrać kandydat na ekonomię we Wrocławiu, jest długa. Dlatego przyszli specjaliści powinni uważnie rozważyć, do których egzaminów maturalnych chcą przystąpić.
W procesie rekrutacji na studia 2022/2023 na kierunku ekonomia najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
Uczelnie niepubliczne we Wrocławiu przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.
* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni.
szczegółowe wymagania na uczelniach
ZWIŃ
We Wrocławiu ekonomię można podjąć na trzech uczelniach publicznych: Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Ekonomie we Wrocławiu można podjąć bezpłatnie tylko w formie stacjonarnej na: Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, gdzie podstawę rekrutacji stanowi konkurs świadectw.
Studia niestacjonarne (zaoczne) na kierunku ekonomia we Wrocławiu można podjąć na dwóch uczelniach Uniwersytecie Wrocławskim oraz Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Studia niestacjonarne są płatne niezależnie czy jest to uczelnia publiczna czy prywatna. Ceny na ekonomia we Wrocławiu wahają się od 5300 zł do 5960 zł za pierwszy rok studiów.
Niestety wrocławskie uczelnie nie oferują bezpłatnych studiów niestacjonarnych. Wyjątkiem są jedynie studnia stacjonarne na uczelniach publicznych, które są bezpłatne.
Studenci ekonomii zdobywają kompleksową wiedzę oraz umiejętności z zakresu gospodarowania zasobami ludzkimi, finansowymi i materialnymi w zakresie szeroko pojętej przedsiębiorczości. W trakcie studiów poznają najważniejsze zagadnienia związane m.in. z prawem, finansami i rachunkowością, współczesnymi technologiami czy międzynarodową gospodarką. Studia ekonomiczne przygotowują studentów do pracy np. w przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach (publicznych i pozarządowych) czy poprowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Studia na kierunku ekonomia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ekonomia we Wrocławiu realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich). Studia licencjackie trwają 3 lata, magisterskie – 2 lata.
Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne to szansa do zdobycia cennego doświadczenia na terenie uczelni. Stacjonarni studenci częściej pracują w zespołach i pod opieką wyszkolonych ekspertów. Stacjonarna nauka zachęca również do uczestniczenia w życiu uczelnianym – np. za pomocą kół naukowych lub organizacji studenckich.
Studenci, którzy zdecydowali się na stacjonarną naukę, mogą mieć kłopot z podjęciem pracy na pełnym etacie. Tryb ten skierowany jest do tych studentów, którym zależy w szczególności na ukończeniu szkoły wyższej.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarni studenci rzadziej widują się z prowadzącymi oraz innymi uczestnikami zajęć. Studia niestacjonarne skierowane są w szczególności do tych studentów, którzy chcą połączyć obowiązki domowe, zainteresowania lub pracę na pełnym etacie z nauką.
Studia niestacjonarne wymagają od studentów umiejętności samodzielnej pracy oraz obowiązkowości, a także dużej determinacji do uzyskania wykształcenia wyższego.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Ekonomia jako nauka ścisła wymaga od studentów znajomości różnorodnych zagadnień matematycznych. Do podstawowych przedmiotów programu tego kierunku należą te, które poświęcone są m.in. metodom obliczeniowym, statystyce czy rachunkowości.
Przykładowe przedmioty na kierunku ekonomia we Wrocławiu:
Opanowanie zagadnień matematycznych jest niezbędne do studiowania ekonomii. W programie przewidywane są jednak także przedmioty poświęcone szerszemu ujęciu tej dziedziny. W trakcie studiów przyszli specjaliści poznają m.in. mikro- i makroekonomiczne aspekty gospodarki oraz współczesne metody stosowane w ekonomii. Dodatkowo zgłębią oni specjalistyczne zagadnienia związane ze społecznymi oraz technologicznymi ujęciami gospodarczymi.
Przykładowe specjalizacje na kierunku ekonomia we Wrocławiu:
Studia we Wrocławiu na kierunku ekonomia dają nie tylko rzetelne wykształcenie, lecz także rozwijają umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, które jest niezwykle ważne w pracy związanej z tą dyscypliną.
Cenioną zaletą przyszłych ekonomistów jest znajomość języka obcego. Kandydaci na ekonomię powinni nie tylko umiejętnie komunikować się z klientami, ale także dobrze radzić sobie ze stresem. Studenci tego kierunku powinni czuć zamiłowanie do pracy naukowej oraz gospodarki czy polityki. Dobrze, by kandydaci interesowali się także naukami społecznymi i prawem. Do studiowania ekonomii niezbędne będzie posiadanie zdolności analitycznych i matematycznych.
Ekonomiści to osoby, które doskonale radzą sobie z organizacją oraz zarządzaniem. Specjaliści tej dziedziny są uporządkowani i rzetelni. Dobrze też, by potrafili oni przekonywać i skutecznie negocjować. Studenci ekonomii powinni być spostrzegawczy i samodzielni, a przy tym powinni mieć dobrą pamięć. W tym zawodzie przydatna będzie także elastyczność i umiejętność odnajdywania się w nowych sytuacjach.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunku ekonomia we Wrocławiu:
Wrocławskie uczelnie prezentują bogate oferty studiów na kierunku ekonomia. Studenci mogą wybrać specjalizację, która najbardziej odpowiada ich zainteresowaniom oraz predyspozycjom. W zależności od wybranej ścieżki kształcenia, studenci mogą zdobywać kompleksową wiedzę z zakresu m.in. analizy otoczenia biznesu, analizy rynku, gospodarki żywieniowej, prawa w biznesie, finansów i rachunkowości, ekonomii innowacji czy gospodarki światowej.
Wiedza
Studenci uczą się tego, w jaki sposób wykorzystywać matematykę i statystykę w rozwiązywaniu problemów ekonomiczno-gospodarczych. Znają oni zasady gospodarowania zasobami finansowymi, ludzkimi i materialnymi, a także umiejętnie rozstrzygają spory gospodarcze. Studenci poznają przepisy dotyczące podatków i zdobywają wiedzę z zakresu klasyfikacji instrumentów finansowych, pomiaru ryzyka czy efektywności podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Absolwenci ekonomi rozumieją rolę ekonomisty w systemie gospodarczym, a także znają znaczenie controllingu. Studenci znają wpływ życia społecznego na rozwój ekonomii oraz rozróżniają światowe trendy związane z międzynarodową integracją społeczno-gospodarczą, przepływami kapitału i towarów czy migracją ludności.
Wiedza, którą mają absolwenci ekonomii:
Umiejętności
Studenci ekonomii wykorzystują nowoczesne metody obliczeniowe, a także pozyskują i analizują informacje potrzebne do podejmowania decyzji operacyjnych. Identyfikują i analizują zjawiska ekonomiczne i stosują zaawansowane metody analityczne do badania zjawisk i procesów gospodarczych.
Absolwenci tego kierunku bez problemu modelują przebieg różnorodnych procesów gospodarczych zarówno w skali mikro- jak i makroekonomicznej. Projektują i świadczą usługi doradcze, a także podejmują racjonalne decyzje związane z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem zasobów przez podmioty sektora prywatnego i publicznego.
Ekonomia pozwala studentom nauczyć się zawierania i realizowania umów gospodarczych oraz nawiązywania współpracy biznesu z organami administracji publicznej. Absolwenci tego kierunku przeprowadzają kompletną analizę podatkową i rozpoznają najważniejsze przemiany społeczno-gospodarcze – zarówno technologiczne, jak i tych związanych ze sposobem zarządzania czy dostarczania wartości konsumentom.
Umiejętności, które ma absolwent ekonomii
Program studiów na kierunku ekonomia wnętrz we Wrocławiu realizowany jest na dwóch stopniach.Studia I stopnia na kierunku pedagogika we Wrocławiu trwają 3 lata (studia licencjackie). Studia II stopnia trwają 2 lata (studia magisterskie).
Przez 6 semestrów studenci I stopnia rozwijają swoje zdolności z zakresu m.in. rachunkowości, finansów, bankowości, prawa, administracji czy gospodarki. Po tym czasie mogą oni zawalczyć o zdobycie tytułu licencjata. Ekonomiści mogą rozpocząć pracę w sektorze publicznym lub prywatnym – zarówno pełniąc funkcje doradcze, jak i kierownicze.
Niektórzy absolwenci studiów licencjackich, którzy otrzymali dyplom, decydują się na kontynuowanie nauki na studiach II stopnia.
Studia II stopnia umożliwiają studentom poszerzenie swoich kompetencji z zakresu ekonomii w wybranych specjalizacjach. Absolwenci studiów II stopnia mogą przystąpić do obrony i otrzymać tytuł magistra. Doświadczeni ekonomiści z łatwością odnajdą się na takich stanowiskach jak m.in. bankier, doradca inwestycyjny czy analityk rynku.
Ekonomia w mieście Wrocławiu - czas trwania
Poziom studiów | czas trwania | otrzymywany tytuł |
studia I stopnia | 3 lata | licencjat |
studia II stopnia | 2 lata | magister |
Ekonomiści cenieni są w różnorodnych środowiskach zawodowych – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Utalentowani ekonomiści zasilają m.in. sektory i segmenty rynku europejskiego. Absolwenci ekonomii mogą szukać zatrudnienia także w prywatnych przedsiębiorstwach lub instytucjach publicznych. Na ekonomistów czekają takie miejsca jak np.: urzędy, banki czy domy maklerskie. Niektórzy specjaliści decydują się na poprowadzenie własnej działalności gospodarczej.
Przykładowe miejsca zatrudnienia dla absolwentów kierunku ekonomia we Wrocławiu:
Absolwenci ekonomii spełniają wymagania stawiane przed m.in. analitykami rynku, pracownikami administracji publicznej czy menadżerami sektora publicznego i sektora ochrony środowiska. Ekonomiści przygotowani są np. do przeprowadzania analiz i raportów finansowych, analizy ryzyka ekonomicznego czy pełnienia usług doradczych.
Przykładowe stanowiska, na które może aplikować absolwent ekonomii:
Absolwenci kierunku studiów Ekonomia mają przed sobą szeroki wybór stanowisk na rynku pracy. Najczęściej wybieranymi zawodami są: analityk finansowy, ekonomista, doradca biznesowy oraz przedstawiciel handlowy. Jakie obowiązki do nich należą i ile zarabiają miesięcznie?
Analityk finansowy
Odpowiada za sporządzanie analiz i raportów finansowych, analizę ryzyka ekonomicznego, tworzenie arkuszy analitycznych oraz tworzenie prognoz ekonomicznych i ich weryfikację. Zajmuje się również oceną projektów inwestycyjnych, a także bierze udział w przygotowaniu strategii finansowych. Mediana zarobków na stanowisku analityk finansowy wynosi około 6910 zł brutto miesięcznie.
Ekonomista
Zajmuje się przeprowadzaniem badań, tworzeniem teorii ekonomicznych oraz ich weryfikacją, a także ocenia stan gospodarki i jakie są perspektywy na jej rozwój. Ekonomista szuka również sposobów na zwiększenie zasobów wydajności posiadanych zasobów. Mediana zarobków to około 5620 zł brutto miesięcznie.
Doradca biznesowy
Do jego obowiązków należy pozyskiwanie nowych odbiorców usług, praca z klientami poprzez profesjonalną prezentacji oferty firmy i objaśnianie kontrahentom wybranych zagadnień. Doradca biznesowy odpowiada także monitorowanie realizacji transakcji kasowych. Mediana zarobków to około 5880 zł brutto miesięcznie.
Źródło: wynagrodzenia.pl (marzec 2022)
Pamiętaj, że podane kwoty mogą się znacznie różnić pomiędzy sobą, na co ma wpływ wiele czynników. Zróżnicowanie w stawkach uzależnione jest od wykształcenia, doświadczenia, ukończonych dodatkowych kursów i szkoleń, stażu pracy, znajomości języków obcych, wielkości firmy, a nawet miejsca pracy – wynagrodzenia na danym stanowisku mogą się różnić pomiędzy danymi województwami lub miastami.
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ekonomia, w roku akademickim 2022/2023, Uniwersytet Wrocławski oferuje 150 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Bezpłatne studia oferuje również Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na UWr oraz UE we Wrocławiu. Ceny wahają się od 5960 zł do 6100 zł za pierwszy rok studiów.
Uczelnie na których można studiować kierunek ekonomia we Wrocławiu:
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu
Liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów jest ograniczona, a kandydaci przyjmowani są przez uczelnie na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego.
Limity miejsc na kierunku ekonomia we Wrocławiu:
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Studenci uczelni publicznych za stacjonarną naukę nie muszą płacić – opłaty dotyczą tylko studiów niestacjonarnych w publicznych szkołach wyższych oraz studiów, znajdujących się w ofercie większości prywatnych uczelni.
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2022/2023). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Wyniki rekrutacji na studia uczelnie indywidualnie publikują w prywatnych profilach kandydatów w systemach IRK oraz ERK. Informacje te dotyczą nie tylko tego, czy dany kandydat zakwalifikował się na wybrany kierunek, ale również liczby zdobytych przez niego punktów i zajmowanego przez niego miejsca rankingowego.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2022 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Kompletne zestawy dokumentów rekrutacyjnych należy dostarczyć do siedziby uczelni osobiście lub za pomocą poczty elektronicznej czy tradycyjnej w wyznaczonym przez daną szkołę wyższą terminie.
Dokumenty rekrutacyjne należy złożyć w wyznaczonym przez daną uczelnię terminie – zazwyczaj można tego dokonywać tuż po ogłoszeniu wyników rekrutacji, a kandydaci mają kilka dni na dopełnienie formalności. Pamiętaj, by dostarczyć kompletny zestaw dokumentów – spóźnienie lub niespełnienie któregoś z wymogów rekrutacyjnych może skutkować skreśleniem z listy kandydatów zakwalifikowanych na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2022 w uczelniach publicznych we Wrocławiu:
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2022/2023)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.
Uczelnie w mieście Wrocławiu - kierunek ekonomia:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (Wydział Ekonomii i Finansów UE Wrocław) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (Wydział Przyrodniczo-Technologiczny) | stacjonarne | studia I stopnia | więcej |
Uniwersytet Wrocławski (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii UWr) | stacjonarne, niestacjonarne | studia I i II stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Studia ekonomiczne od wielu lat znajdują się na liście najpopularniejszych kierunków, wybieranych przez absolwentów szkół średnich. Jednak od razu trzeba podkreślić, że nie są to studia, na których odnajdą się wszyscy zainteresowani. Odpowiedz sobie na kilka pytań:
Proces rekrutacji i przedmioty
Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to znaczy, że studia na kierunku ekonomia mogą być dla ciebie odpowiednim wyborem. Jednak aby móc je rozpocząć, najpierw musisz przejść przez procedurę rekrutacyjną. Pamiętaj, że kandydatów jest zawsze więcej niż miejsc. Twoją podstawową bronią będą wyniki, jakie uzyskasz podczas egzaminu maturalnego. Przygotuj się dobrze z przedmiotów takich jak: matematyka, historia, język polski oraz wybrany język obcy nowożytni.
Być może jesteś osobą, która lubi poszerzać swoje horyzonty intelektualne, a zdobywanej wiedzy nie ogranicza do niezbędnego minimum. Jeżeli tak jest, to w swoich planach uwzględnij udział w olimpiadzie przedmiotowej. To duże wyzwanie, które może przynieść korzyść w postaci dostania się na studia poza kolejnością. W przypadku studiów ekonomicznych rozważ olimpiady takie jak:
Pamiętaj także o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. Jeżeli już dostaniesz się na studia, zorientuj się, jakie dokumenty powinieneś złożyć w dziekanacie w pierwszej kolejności. Na ogół są to zdjęcia do legitymacji, skany dowodu osobistego oraz świadectwo maturalne.
STUDIA WE WROCŁAWIU - ważne informacje
EKONOMIA - ważne informacje
Studia ekonomiczne powinny być wybrane świadomie, ponieważ tylko wtedy będzie można się realizować w tej dziedzinie z sukcesami.
Michalina, studentka trzeciego roku mówi:
Wrocław to piękne miasto, nie wyobrażam sobie nauki gdzie indziej. A czemu wybrałam ekonomię? Po prostu od zawsze zależało mi na takim wykształceniu, dzięki któremu będę mogła znaleźć atrakcyjne zatrudnienie. Wiem, że po ekonomii jest to możliwe!
Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu
#MUSISZ TO WIEDZIEĆ |
Popularne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia