Ekonomia - Wrocław

Ekonomia - Wrocław

Ekonomia - Wrocław

Studia we Wrocławiu

na kierunku ekonomia

Odkryj kierunek ekonomia we Wrocławiu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Ekonomia studia Wrocław | woj. dolnośląskie

Dla kogo ten kierunek
Współczesny świat podporządkowany jest przede wszystkim wartościom materialnym. Większość obserwatorów uważa to za smutną rzeczywistość, jednak dla części jest to oznaka nieustającego rozwoju i pozytywnego skoku cywilizacyjnego. Jedno jest pewne – niezależnie od tego, do której grupy się zaliczamy, możemy przyznać rację, że wciąż potrzebni są specjaliści, którzy w profesjonalny sposób będą analizować wszystkie zmiany gospodarcze.
Ekonomia bowiem to taka dyscyplina, która w najogólniejszy sposób zajmuje się analizą i opisem produkcji, dystrybucji oraz konsumpcji różnego rodzaju dóbr i usług, z których korzystamy na co dzień. To bardzo praktyczna nauka i nawet nieświadomie wykorzystujemy ją w zwykłych aktywnościach związanych z kupnem, sprzedażą i użytkowaniem produktów. Zatem studia na kierunku ekonomia to idealna propozycja dla osób, które interesują się współczesnymi zagadnieniami gospodarczymi i chciałyby zdobyć bardzo przyszłościowy zawód.

Program kształcenia i gdzie studiować
Uczelnie we Wrocławiu przygotowały bogatą ofertę studiów ekonomicznych, ponieważ jest to ten typ kierunków, które od wielu lat cieszą się niegasnącą popularnością. Zatem jeżeli w kręgu twoich zainteresowań jest właśnie ekonomia i myślisz o podjęciu nauki w tym mieście, to możesz wybierać spośród uczelni takich jak: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Uniwersytet Przyrodniczy. Zastanów się wcześniej, która z tych ofert kształcenia będzie dla ciebie najbardziej odpowiednia, ponieważ programy kształcenia mogą się nieznacznie od siebie różnić.
Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak ekonomia cechuje interdyscyplinarność. W praktyce oznacza to, że wiedza i umiejętności studentów muszą mieć bardzo rozległy charakter. Doby ekonomista to nie tylko świetny matematyk i analityk. Aby spełniać się w swoim zawodzie z sukcesami, powinien on także doskonale znać różne odmiany prawa oraz aspekty związane z socjologią. Zatem studentów tego kierunku czeka wiele intensywnych godzin nauki.

Praca po studiach
Abiturienci studiów na kierunku ekonomia nie powinni mieć żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia, które będzie w pełni odpowiadać ich kwalifikacjom. Po ukończeniu studiów możesz dowolnie zaplanować rozwój własnej ścieżki kariery w zależności od własnych upodobań i zainteresowań. To interdyscyplinarne wykształcenie sprawia, że na specjalistów do spraw ekonomii czeka praca właściwie w każdym sektorze gospodarczym.
Ekonomiści znają zatrudnienie w różnego rodzaju biurach analitycznych, urzędach, domach maklerskich. Współcześnie każde przedsiębiorstwo, które chce utrzymywać wysokie standardy, powinno korzystać z usług wykwalifikowanych profesjonalistów, którzy dzięki swojej wiedzy i umiejętnością potrafią przewidzieć nawet dalekie skutki finansowe podjętych decyzji. A to właśnie jedna z podstawowych umiejętności ekonomistów. Warto też podkreślić, że studia ekonomiczne doskonale przygotowują do założenia własnej działalności gospodarczej.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W MIEŚCIE WROCŁAWIU JEST KIERUNEK EKONOMIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Jednostka prowadząca / profil kierunku

Ekonomia  stopień: (I)  (II)

Ścieżki kształcenia na kierunku ekonomia

UCZELNIE, GDZIE EKONOMIA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Specjalności na kierunku ekonomia biznesu i finanse

Ścieżki kształcenia na kierunku ekonomia biznesu i finanse

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Ekonomia we Wrocławiu?

Studia ekonomiczne przyciągają co roku bardzo wiele osób chętnych. Jednak nie należy zapominać, że na naukę na tym prestiżowym kierunku mają szansę tylko najlepsi kandydaci. Zatem swoje przygotowania do egzaminu dojrzałości rozpocznij już dziś, by w przyszłości uniknąć rozczarowań. Przedmioty, które możesz wybrać w przypadku składania aplikacji na studia na kierunku ekonomia, to: matematyka, historia, język polski oraz dowolny obcy język nowożytni. Pamiętaj także, że twoja kandydatura będzie atrakcyjna jedynie wtedy, jeżeli większość z tych przedmiotów zdecydujesz się zdawać na poziomie rozszerzonym.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Terminy rekrutacji na uczelniach 2020/2021

I stopnia i jednolite II stopnia
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu Termin rekrutacji I stopnia:
od 18.05.2020
do 16.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 18.05.2020
do 05.07.2020
Dowiedz się więcej
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu Termin rekrutacji I stopnia:
od 01.05.2020
do 16.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 01.05.2020
do 16.08.2020
Dowiedz się więcej
Uniwersytet Wrocławski Uniwersytet Wrocławski Termin rekrutacji I stopnia:
od 15.05.2020
do 13.08.2020
Termin rekrutacji II stopnia:
od 15.05.2020
do 13.08.2020
Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".

Harmonogram rekrutacji +

Z harmonogramem rekrutacji na studia wyższe powinna zapoznać się każda osoba, która w planach ma rozpoczęcie studiów. Znajdują się w nim wszystkie najważniejsze terminy związane z rozpoczęciem rejestracji, zakończeniem rekrutacji oraz składaniem niezbędnych dokumentów do dziekanatu. Każda z uczelni w Wrocławiu, która swojej ofercie ma studia na kierunku ekonomia, ustala taki harmonogram indywidualnie. Informacje na jego temat znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich.

Przyszli studenci na platformach rekrutacyjnych mogą już rejestrować się na przełomie kwietnia i maja, liczy się jednak wyłącznie liczba punktów uzyskanych podczas egzaminów maturalnych. Pierwszy etap rekrutacji kończy się na ogół w połowie lipca. To także czas składania dokumentów, a osoby, które dostały się na studia ekonomiczne w pierwszym terminie, mogą odetchnąć z ulgą.

Na szczęście większość uczelni w Wrocławiu otwiera także dodatkowe terminy rekrutacji na studia, na które nie zostały wypełnione limity miejsc. Tak dzieje się również w przypadku studiów ekonomicznych. Dodatkowe rekrutacje odbywają się na ogół w sierpniu, a nawet we wrześniu.

Dokumenty rekrutacyjne +

Jeżeli dostałeś się na studia w Wrocławiu na kierunku ekonomia, pamiętaj że do dziekanatu musisz dostarczyć zestaw podstawowych dokumentów. Pamiętaj, że ten etap rekrutacji jest obligatoryjny dla wszystkich przyjętych kandydatów. Jeżeli dokumenty nie zostaną dostarczone przez ciebie terminowo, zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia. Każda uczelnia indywidualnie ustala, co konkretnie powinno znaleźć się w takim zestawie dokumentów, ich trzon jest jednak bardzo podobny. Pośród dostarczanych przez ciebie dokumentów powinny się zatem obowiązkowo znaleźć:

 • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
 • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
 • aktualna fotografia;
 • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
 • różnego rodzaju podpisane umowy.

Pamiętaj, żeby szczegółowych informacji szukać na stronach internetowych konkretnych ośrodków akademickich.

Opłaty rekrutacyjne +

Opłaty rekrutacyjne obowiązują na niemal każdej uczelni w Polsce. Jeżeli zatem chcesz wziąć udział w kwalifikacjach na studia, to musisz się z nimi liczyć. Na ogół wahają się od 85 do 150 złotych w zależności od kierunku. Opłatą rekrutacyjną może być objęty jeden kierunek lub ich pula. Szczegółowe wytyczne na ich temat znajdziesz na stronach poszczególnych ośrodków akademickich. Pamiętaj, że opłaty rekrutacyjnej dokonasz za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych. Ważne jest jedynie to, by przelew został wykonany odpowiednio wcześnie, liczy się bowiem czas jego księgowania.

Przedmioty kwalifikacyjne +

By dostać się na studia ekonomiczne w Wrocławiu, powinieneś odpowiednio wcześnie przygotować się do rekrutacji. To bardzo popularny kierunek kształcenia, więc bardzo często dzieje się tak, że liczba osób chętnych przewyższa liczbę otwartych miejsc. Do egzaminów maturalnych powinieneś doskonale przygotować się zatem z przedmiotów nie tylko ścisłych, lecz także tych, które obejmują zagadnienia społeczne. Możesz wybierać spośród przedmiotów takich jak: matematyka, WOS, geografia, historia, dowolnie wybrany język obcy nowożytny.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych to indywidualny system ustalany przez każdą uczelnię Według niego przeliczane są wyniki z egzaminów maturalnych. Informacje na jego temat znajdziesz zawsze w zakładkach rekrutacyjnych na stronach internetowych ośrodków akademickich. To, czy dany kandydat zakwalifikuje się na studia, zależy bowiem od tego, czy przedmioty, które zdawał na maturze są punktowane w procedurze rekrutacyjnej. Każdy kierunek studiów wiąże się ze zdawaniem innych przedmiotów. Przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści zawsze mają do wybory dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony, który oczywiście zawsze punktowany jest dużo wyżej.

Olimpiady oraz konkursy +

Prawdziwi pasjonaci zagadnień społeczno-ekonomicznych, którym nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia żadnego problemu, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. Na start w tym prestiżowym konkursie powinni zdecydować się jedynie najbardziej ambitni uczniowie, ich wiedza musi bowiem znacznie wykraczać poza ramy szkół średnich. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści olimpiad stopnia centralnego znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. Jeżeli chcesz rozpocząć studia na kierunku ekonomia, pomyśl przykładowo o olimpiadach takich jak:

 • Olimpiada Matematyczna;

 • Olimpiada Lingwistyki Matematycznej;

 • Olimpiada Statystyczna;

 • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej.

Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.

KIERUNKI EKONOMICZNE W MIEŚCIE WROCŁAWIU

Rozwiń

POPULARNE KIERUNKI EKONOMICZNE NIESTACJONARNE W MIEŚCIE WROCŁAWIU

WAŻNE TEMATY

Jak wyglądają studia na kierunku ekonomia we Wrocławiu?

Uczelnie we Wrocławiu stanowią jeden z bardziej popularnych ośrodków akademickich w Polsce. Co roku do tego miasta przyjeżdża wielu studentów, by rozpocząć naukę wyższą. Zatem oferta edukacyjna musi być bardzo dobrze dostosowana do ich potrzeb. Jedną z takich atrakcyjnych propozycji jest możliwość kształcenia stacjonarnego lub zaocznego – również na kierunkach takich jak ekonomia. Studia dzienne są najbardziej powszechne ze względu na brak opłat za czesne, jednak coraz częściej interesującą opcją jest kształcenie zaoczne. To idealna propozycja dla wszystkich tych osób, które nie mogą sobie pozwolić na regularne uczęszczanie na zajęcia. Studia niestacjonarne mają charakter weekendowych zjazdów naukowych, jednak należy pamiętać, że wiąże się to z uiszczaniem opłat za czesne.

 

Program studiów i przedmioty

Programy nauczania wrocławskich uczelni mogą się od siebie trochę różnić, jednak ich naczelnym celem jest wykształcenie najwyższej klasy profesjonalistów do spraw ekonomii. Studenci będą poznawać wiedzę ogólną z zakresu:

 • matematyki;
 • analizy;
 • statystyki.

 

Początkowo mogą one spędzać sen z powiek, jednak doskonałe opanowanie tych zagadnień jest niezbędne, ponieważ stanowią one podstawowe narzędzie pracy przyszłych ekonomistów. Każdy kolejny etap nauki wprowadzać będzie także coraz bardziej szczegółowe zagadnienia, które ściśle związane są z tą dyscypliną:

 • mikro- i makroekonomia;
 • ekonometria;
 • matematyka finansowa;
 • nowoczesne metody obliczeniowe w ekonomii i wiele innych.

 

To jeszcze nie wszystko, ponieważ przedstawione propozycje zajęć stanowią tylko nieznaczną część zagadnień, z jakimi muszą się zapoznać przyszli ekonomiści. Część z nich ma charakter ściśle administracyjny i prawny, ponieważ obrotu dobrami nie da się w pełni zrozumieć bez chociażby doskonałej znajomości prawa gospodarczego. Oprócz tego studenci ekonomii będą mieć do wyboru różnego rodzaju specjalizacje, których celem jest kształcenie bardzo ścisłych kompetencji:

 • analityk otoczenia biznesu;
 • analityk rynku;
 • ekonomia innowacji;
 • finanse świata itd.

 

Studia we Wrocławiu na kierunku ekonomia dają nie tylko rzetelne wykształcenie, lecz także rozwijają umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, które jest niezwykle ważne w pracy związanej z tą dyscypliną.

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

EKONOMIA WROCŁAW STUDIA STACJONARNE

EKONOMIA WROCŁAW STUDIA NIESTACJONARNE

Ile trwają studia na kierunku ekonomia we Wrocławiu?

Ile trwają studia na kierunku ekonomia we Wrocławiu?

Studia ekonomiczne we Wrocławiu zaliczają się do grona kierunków dwustopniowych. Ten podział dotyczy większości kierunków Polsce. Pierwszy stopień kształcenia trwa 3 lata. Studenci poznają wtedy niezbędną wiedzę ekonomiczną oraz przygotowują się do obrony pierwszej poważnej pracy dyplomowej. Jeżeli wszystko powiedzie się pomyślnie, to otrzymują oni tytuł licencjata i mogą rozpocząć pierwsze aktywności zawodowe. Należy przy tym pamiętać, że studia licencjackie nie dają pełnych uprawnień do wykonywania zawodu ekonomisty.

Pełne uprawnienia można dopiero uzyskać, decydując się na rozpoczęcie studiów drugiego stopnia. Trwają one dwa lata i mają charakter uzupełniający. Studenci poznają także nowe, specjalistyczne zagadnienie. Na koniec studiów przystępują oni do obrony pracy magisterskiej. I dopiero posiadanie tytułu magistra ekonomii sprawi, że abiturienci tego kierunku będą mogli znaleźć najbardziej satysfakcjonującą pracę.

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

EKONOMIA WROCŁAW STUDIA I STOPNIA

EKONOMIA WROCŁAW STUDIA II STOPNIA

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek ekonomia we Wrocławiu?

Studia ekonomiczne od wielu lat znajdują się na liście najpopularniejszych kierunków, wybieranych przez abiturientów szkół średnich. Jednak od razu trzeba podkreślić, że nie są to studia, na których odnajdą się wszyscy zainteresowani. Odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Czy nauka matematyki stanowi dla ciebie jedynie intelektualne wyzwanie?
 • Czy interesują cię zagadnienia związane ze współczesną gospodarką oraz polityką?
 • Czy cechuje cię przenikliwość i analityczność myślenia?

 

Proces rekrutacji i przedmioty

Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to znaczy, że studia na kierunku ekonomia mogą być dla ciebie odpowiednim wyborem. Jednak aby móc je rozpocząć, najpierw musisz przejść przez procedurę rekrutacyjną. Pamiętaj, że kandydatów jest zawsze więcej niż miejsc. Twoją podstawową bronią będą wyniki, jakie uzyskasz podczas egzaminu maturalnego. Przygotuj się dobrze z przedmiotów takich jak: matematyka, historia, język polski oraz wybrany język obcy nowożytni.

Być może jesteś osobą, która lubi poszerzać swoje horyzonty intelektualne, a zdobywanej wiedzy nie ogranicza do niezbędnego minimum. Jeżeli tak jest, to w swoich planach uwzględnij udział w olimpiadzie przedmiotowej. To duże wyzwanie, które może przynieść korzyść w postaci dostania się na studia poza kolejnością. W przypadku studiów ekonomicznych rozważ olimpiady takie jak:

 • Olimpiada Statystyczna;
 • Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej;
 • Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

 

Pamiętaj także o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. Jeżeli już dostaniesz się na studia, zorientuj się, jakie dokumenty powinieneś złożyć w dziekanacie w pierwszej kolejności. Na ogół są to zdjęcia do legitymacji, skany dowodu osobistego oraz świadectwo maturalne.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku ekonomia we Wrocławiu?

Jaka praca po studiach na kierunku ekonomia we Wrocławiu?

Naczelnym celem wrocławskich uczelni jest wykształcenie takich specjalistów, którzy będą wyjątkowo atrakcyjni na aktualnym rynku pracy. Polskie ośrodki akademickie podążają za wymogami, stawianymi przez pracodawców i coraz częściej programy studiów układane są w ten sposób, by dawać nie tylko niezbędną wiedzę, lecz by kształcić także odpowiednie kompetencje i umiejętności. Tak dzieje się też w przypadku studiów ekonomicznych. Studenci uczestniczą w wielu zajęciach praktycznych oraz odbywają rozwijające praktyki. Wszystko to przekłada się później na możliwości bardzo atrakcyjnego zatrudnienia.

Dziś zatrzymanie obrotu dobrami i usługami jest po prostu niemożliwe, a to oznacza, że ekonomiści nieustannie będą mieć ręce pełne pracy. Ekonomista może pracować na stanowiskach związanych z analizą i oceną danych, może prowadzić różnego rodzaju prognozy gospodarcze oraz pełnić funkcje doradcze w przedsiębiorstwach. Ta ostatnia funkcja jest niezwykle ważna, ale także pozwala na elastyczność zatrudnienia, ponieważ abiturienci tego kierunku swoją karierę mogą rozwijać w dowolnie wybranym sektorze gospodarczym. Niezależnie od profilu danego przedsiębiorstwa potrzebni są w nim ekonomiści, którzy dbać będą o jego finanse oraz obrót dobrami. Oprócz tego ekonomiści znajdą bardzo stabilne i dobrze płatne zatrudnienie w:

 • biurach analitycznych;
 • sektorze bankowym;
 • domach maklerskich;
 • instytucjach, zajmujących się analizą dóbr i usług;
 • urzędach różnego typu;
 • jednostkach administracji rządowej i samorządowej.

 

Możliwości zatrudnienia jest bardzo wiele. Współczesne profile kształcenia dostosowane są także do standardów międzynarodowych, więc abiturienci tego kierunku znajdą także zatrudnienie poza granicami kraju. Dodatkowo absolwenci ekonomii przygotowani są także do świadomego rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Jakie opinie mają studia na kierunku ekonomia we Wrocławiu?

Studia ekonomiczne powinny być wybrane świadomie, ponieważ tylko wtedy będzie można się realizować w tej dziedzinie z sukcesami.

Michalina, studentka trzeciego roku mówi:

Wrocław to piękne miasto, nie wyobrażam sobie nauki gdzie indziej. A czemu wybrałam ekonomię? Po prostu od zawsze zależało mi na takim wykształceniu, dzięki któremu będę mogła znaleźć atrakcyjne zatrudnienie. Wiem, że po ekonomii jest to możliwe!

25 Uczelni we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)