Studenci finansów i rachunkowości zdobywają cenną wiedzę oraz umiejętności z zakresu dziedzin ekonomicznych – w trakcie studiów rozwijają swoje kompetencje m.in. w aspekcie księgowości i bankowości. Analizują oni podstawowe zjawiska gospodarcze i sytuacje ekonomiczno-finansowe jednostek gospodarczych. Kierunek ten pozwala absolwentom podjęcie zawodu np.: księgowego, doradcy podatkowego, audytora, kontrolera czy specjalisty.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku finanse i rachunkowość możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku finanse i rachunkowość we Wrocławiu realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia na tym kierunku trwają 3 lata. Program studiów magisterskich przewiduje 2 lata nauki.
Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studenci stacjonarni pracują pod okiem doświadczonych ekspertów różnorodnych dziedzin, a także mają szansę uczestniczyć aktywnie w życiu uczelnianym, dołączając do kół naukowych lub organizacji studenckich.
Studia stacjonarne na większości uczelni publicznych są bezpłatne. Prywatna nauka w tym trybie najczęściej wiąże się z dodatkowymi opłatami. Studiowanie stacjonarne może utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarna nauka pozwala studentom połączyć naukę z życiem prywatnym lub zawodowym. Studenci niestacjonarni bez problemu mogą podjąć pracę na pełnym etacie, jednak powinni oni systematycznie i aktywnie uczestniczyć w zajęciach. Powinni potrafić pracować samodzielnie i uzupełniać wiedzę także we własnym zakresie.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne – zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
Program studiów i przedmioty
Finanse i rachunkowość to kierunek, który czerpie w szczególności z matematycznych i ekonomicznych zagadnień. Oznacza to, że studenci tego kierunku powinni być przygotowani do przedmiotów o charakterze ścisłym. Wiele zadań, które uczestnicy zajęć będą wykonywać, opierać się będzie na skomplikowanych obliczeniach i analizach.
Przykładowe przedmioty na kierunku finanse i rachunkowość we Wrocławiu:
-
analiza instrumentów finansowych;
-
statystyka;
-
standardy sprawozdawczości finansowej;
-
polityka pieniężna;
-
rynek finansowy;
-
zarządzanie finansami;
-
rachunkowość i podatki;
-
rachunkowość i auditing.
Finansiści mają specjalistyczną wiedzę z zakresu ekonomii i gospodarki. Absolwenci tego kierunku w trakcie zajęć zdobywają cenne umiejętności związane m.in. z analizą rynku czy zarządzaniem i kontrolowaniem przebiegu procesów finansowych i rachunkowych.
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kandydaci na kierunek finanse i rachunkowość nie mogą bać się matematyki – na tych studiach niezbędne będą zdolności matematyczne i analityczne. Dobrze, by interesowali się oni zagadnieniami ekonomiczno-gospodarczymi. Studenci tego kierunku są zorganizowani i odporni na stres. Muszą umiejętnie podejmować istotne decyzje i poprawnie zarządzać działaniem zarówno własnym, jak i swojego zespołu. Współcześni finansiści powinni umiejętnie komunikować się nie tylko w języku polskim, ale i obcym. Przydatna także będzie dobra pamięć.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek finanse i rachunkowość we Wrocławiu:
-
zdolności matematyczne i analityczne
-
zainteresowanie zagadnieniami ekonomiczno-gospodarczymi
-
dobra pamięć
-
zorganizowanie
-
odporność na stres
-
umiejętność podejmowania decyzji
-
zarządzanie pracą własną oraz zespołową
-
komunikatywność, zdolności językowe
Wiedza i umiejętności:
Zdolności oraz specjalistyczna wiedza specjalistów dziedziny finanse i rachunkowość cenione są w różnorodnych przedsiębiorstwach oraz instytucjach czy organach administracji publicznej i prywatnej. Finansiści przygotowani są m.in. do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej lub nawiązania współpracy z międzynarodowymi korporacjami, instytucjami finansowymi czy biurami rachunkowymi.
Wiedza
W trakcie nauki przyszli finansiści starają się zrozumieć przyczyny i skutki występowania różnorodnych zjawisk i sytuacji ekonomiczno-finansowych jednostek gospodarczych w warunkach otwartej gospodarki rynkowej. Zyskują także wiedzę dotyczącą m.in.: zasad i procedur rachunkowości i sprawozdawczości finansowej czy przygotowania informacji ekonomicznych na potrzeby analizy finansowej i auditingu wewnętrznego lub zewnętrznego.
Absolwenci tego kierunku odnajdują i analizują materiały źródłowe z zakresu finansów i rachunkowości, a także różnych segmentów rynku finansowego i instrumentów finansowych w nich występujących. Dokonują trafnego opisu instytucji działających na rynku finansowym (np. banków komercyjnych lub inwestycyjnych, zakładów ubezpieczeń, funduszów inwestycyjnych itp.). Studenci poznają polskie i unijne regulacje prawa bilansowego i podatkowego, a także poszczególne etapy procedur opodatkowania oraz ubezpieczeń społecznych.
Wiedza, którą nabywają studenci finansów i rachunkowości:
-
znają sposób funkcjonowania instytucji finansowych i banków
-
rozumieją przyczyny i skutki występowania różnorodnych zjawisk i sytuacji ekonomiczno-finansowych
-
odnajdują i analizują materiały źródłowe z zakresu finansów i rachunkowości
-
opisują instytucje działające na rynku finansowym
-
znają i stosują polskie oraz unijne regulacje prawa bilansowego i podatkowego
-
znają procedury opodatkowania i ubezpieczeń społecznych
-
znają i stosują zasady i procedury rachunkowości i sprawozdawczości finansowej
-
przygotowują informacje ekonomiczne na potrzeby analizy finansowej i auditingu
Umiejętności
Finansiści przygotowani są do identyfikacji, analizy i weryfikacji potrzeb biznesowych. Studenci tego kierunku prowadzą badania, oceniają i dokumentują modele biznesowe. Uczestnicy zajęć szkolą się w zakresie m.in. planowania strategii i rozwoju polityki biznesowej. Absolwenci tych studiów przygotowują budżet podmiotu gospodarczego i przeprowadzają poprawną kontrolę jego realizacji. Ponadto potrafią oni wyceniać inwestycje czy mierzyć rentowność i ryzyko jednostek gospodarczych, instytucji finansowych lub jednostek sektora publicznego.
Studenci finansów i rachunkowości przygotowują analizy i rekomendacje na potrzeby procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych. Uczą się tego, w jaki sposób kontrolować i oceniać poprawność formalną i merytoryczną systemu ewidencji i dokumentacji, a także jak prowadzić kompleksową obsługę klienta w procesie sprzedaży.
Umiejętności, które nabywają studenci finansów i rachunkowości:
-
identyfikują, analizują i weryfikują potrzeby biznesowe
-
prowadzą badania
-
oceniają i dokumentują modele biznesowe
-
planują strategie i rozwój polityki biznesowej
-
przygotowują budżet podmiotu gospodarczego i kontrolują proces jego realizacji
-
prawidłowo wyceniają inwestycje oraz ryzyko
-
przygotowują analizy i rekomendacje na potrzeby procesu podejmowania decyzji inwestycyjnych
-
kontrolują i oceniają poprawność formalną i merytoryczną systemu ewidencji i dokumentacji
-
prowadzą kompleksową obsługę klienta