Chemia i toksykologia żywności

Chemia i toksykologia żywności

Chemia i toksykologia żywności

18.06.2021

Chemia i toksykologia żywności

Studia dietetyczne cieszą dziś coraz większą popularnością. Dlaczego? Zwiększa się bowiem nasza świadomość na temat zdrowego odżywiania. Dlatego tak ważne jest, by naszą dietę powierzać wyłącznie profesjonalistom. Jeśli chcesz być jednym z nich, wybierz studia na kierunku dietetyka i zobacz, jakie przedmioty odnajdziesz w siatce!

Chemia i toksykologia żywności to jeden z ważniejszych przedmiotów. Jego celem jest zapoznanie studentów z zagadnieniami z zakresu chemii i toksykologii żywności. Omówione zostaną: podstawowe pojęcia z bromatologii i bezpieczeństwa żywności; substancje toksyczne naturalnie mogące występować w produktach żywnościowych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego; mutagenne i kancerogenne związki zanieczyszczające żywność (nitrozoaminy, mikotoksyny, akrylamid).

Studenci poznają też substancje chemiczne powstające w czasie uzdatniania wody pitnej. Ponadto wykład będzie dotyczył synergistycznych i antagonistycznych oddziaływań żywności z lekami, alkoholem i produktami zawartymi w dymie tytoniowym. Przedyskutowane zostaną także informacje z zakresu chemicznych dodatków do żywności.

idź do kierunku DIETETYKA STUDIA POZNAŃ

Komentarze (0)