Studia w Łodzi. Gdzie czeka praca w mieście?

Studia w Łodzi. Gdzie czeka praca w mieście?

Studia w Łodzi. Gdzie czeka praca w mieście?

Studia w Łodzi. Gdzie czeka praca w mieście?

Śmiało można założyć, że każdy student jest inny. Jeśli przyjmiemy, że od studiów wszyscy oczekują tego samego, czyli solidnego bagażu wiedzy i umiejętności, tak po zakończeniu procesu kształcenia pomysły na życie zawodowe mogą się różnić. Miasto w centralnej Polsce to bardzo duży oraz istotny ośrodek akademicki, który przyciąga młodych ludzi o różnych zainteresowaniach i odmiennych potrzebach edukacyjnych. W mieście można kształcić się w zakresie nauk technicznych, humanistycznych, kierunków artystycznych- słowem w dowolnej dyscyplinie. Tylko czy równa się to z tym, że każda dziedzina zapewnia wejście na rynek pracy? Przestrzeń zawodowa bywa zmienna i nierzadko niczego nie można być pewnym.

Grono studentów można podzielić na dwie grupy. Jedną stanowią ci, którzy z wybranym kierunkiem kształcenia łączą plany zawodowe i na pozyskanej wiedzy planują ścieżkę swojej kariery. Druga grupa to osoby, które nawet w trakcie nauki nie mają jasno określonych planów i dopiero pod koniec tego procesu zaczynają je formułować. Na szczęście Łódź wyrasta na przykład miejsca, w którym dla jednych i drugich znajdzie się przestrzeń. Należy tylko trzymać rękę na pulsie. Współczesność stwarza wrażenie, że praca czeka głównie na tych wykształconych w dyscyplinach technicznych. Niemal w ciemno zakłada się, że o przyszłość nie powinni martwić się absolwenci informatyki, logistyki, czy mechatroniki, ale rozwój miasta i jego charakter daje możliwości także tym, którzy rozwijają się w mniej popularnych dziedzinach.

Łódź, jedno z największych i najważniejszych polskich miast stanowi wzór przeobrażeń zachodzących w miejskiej materii, zarówno w zakresie zewnętrznym, wizualnym, jak i tym, który interesuje nas najbardziej, czyli w obszarze możliwości zawodowych. Z racji położenia na mapie staje się rzeczywistym centrum wielu gałęzi, zwłaszcza w obrębie nowych technologii, logistyki, czy usług dla biznesu. Łódź to także miejsce, do którego powracają artyści. Tradycje „Łodzi filmowej” oraz specyficzny klimat, który wyrósł na podstawach działalności wielu wybitnych twórców otwiera pole do działań kreatywnych, które na dodatek są mocno wspierane przez miasto. Każdy mieszkaniec słyszał o Nowym Centrum Łodzi, ale przykładów zmian jest znacznie więcej i co najważniejsze, mogą one prowadzić do tego, że pewnego dnia miasto stanie się nowym centrum kraju.

 

Kreatywność zlokalizowana, czyli lokale dla kreatywnych

Łódź nie od wczoraj kojarzona jest z przemysłem. Szereg zmian, które zaszły w wielu warstwach sprawiły, że miejski przemysł przybrał nowe oblicze. Tym obliczem jest tzw. przemysł kreatywny. Najprostszą definicją przemysłów kreatywnych są działania, które biorą się z talentów, pomysłowości i właśnie kreatywności, dzięki którym powstają nowe miejsca pracy. Przemysły kreatywne są stosunkowo nową przestrzenią gospodarki, która związana jest z dziedzinami sztuki, mediów i projektowania i posiadają aspekt społeczny, ekonomiczny, kulturalny oraz związany ze zrównoważonym rozwojem. Miasto niezwykle mocno zachęca do działalności w kreatywnej przestrzeni, stąd funkcjonuje program „Lokale dla kreatywnych”, w ramach którego osoby związane z omawianym sektorem mogą nająć lokale w centrum miasta na preferencyjnych warunkach. Co warto podkreślić program posiada także szerszy wymiar, gdyż jest również elementem rewitalizacji, stanowiącej kluczowy aspekt rozwoju miasta. Mówiąc o lokalach dla kreatywnych należy wspomnieć także o pomyśle wynajmowania pracowni twórczych, jak również coraz popularniejszej sferze coworking.

 

Idzie nowe, czyli (nie tylko) Nowe Centrum Łodzi szansą na ciekawe zatrudnienie

Łódź należy do grona miast, które mogą pochwalić się dynamicznym rozwojem. Mieszkańcom śledzącym lokalne wiadomości trudno nie zauważyć informacji o nowych projektach, pomysłach, czy planach wchodzących w proces realizacji. Przykładem jest Central European Logistic Hub, czyli nowa dzielnica przemysłowa miasta, a dokładniej rzecz ujmując kompleks logistyczny, który ma szansę stać się największym w Polsce centrum produkcyjno- dystrybucyjnym. Kompleks zlokalizowany jest przy jedynej autostradzie o przebiegu północ- południe, oddalony o 30 kilometrów od węzła Łódź Północ, który stanowi skrzyżowanie autostrad A1 i A2. NCŁ, czyli Nowe Centrum Łodzi to sztandarowy projekt, również dający szansę na interesujące zatrudnienie. Należy zacząć od tego, że jest to jeden z kluczowych elementów projektu rewitalizacji śródmieścia, który łączy w sobie różne aspekty. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego prawie 50% przestrzeni ma pełnić funkcje biurowe, zatem zainteresowani będą mogli znaleźć ciekawe miejsca pracy.

 

Rynek pracy zmiennym jest

Łódzki rynek pracy charakteryzuje się postępującymi zmianami. Coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że firmy nie poszukują już pracowników – poszukują specjalistów. Według badań i szacunków, obecnie najczęściej poszukiwani są księgowi, informatycy, menedżerowie średniego szczebla, jak również pielęgniarki i położne. Ponadto, dużym zainteresowaniem cieszą się specjaliści w branżach budowlanych, elektrotechnicznych, a także kosmetycznych.

Dla absolwentów szkół wyższych istotnym sygnałem powinny być plany powiększania przestrzeni zawodowych, które zakładają współpracę z łódzkimi uczelniami. Przykład stanowi Bionanopark, który obejmuje usługi badawcze, inwestycyjne oraz inkubacyjne skierowane do przedsiębiorstw i instytucji, które działają w zakresie nowych technologii.

Studenci oraz absolwenci tym bardziej powinni zwrócić uwagę na to miejsce, gdyż w jego laboratoriach mogą odbywać się praktyki studenckie, doktoranckie i absolwenckie oraz staże finansowane przez instytucje zewnętrzne. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na to, co rośnie w siłę. A jest tym tzw. trading. Czym jest trading? To aktywność polegająca na spekulacji, której przedmiotem są zmieniające się ceny najróżniejszych aktywów inwestycyjnych. Na tych, którzy rozumieją tę definicję czeka firma OSTC, której pracownicy działają na największych międzynarodowych giełdach instrumentów pochodnych, m.in. CME, ICE czy EUREX. Firma uruchomiła w Łodzi specjalny program edukacyjno- rozwojowy, którego założeniem jest stopniowe wprowadzanie na rzeczywiste rynki oraz pomoc w osiągnięciu priorytetowego celu, stania się profesjonalnym traderem.

Mówiąc o Łodzi jako o rynku zatrudnienia należy wspomnieć o tym, że miasto aktywnie wspiera mikro, małych i średnich przedsiębiorców oraz osoby samozatrudnione. Przykładem takiego wsparcia jest program „Strefa RozwoYOU”, prowadzony przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. W ramach projektu można otrzymać bony rozwojowe na szkolenia, kursy zawodowe, doradztwo oraz studia podyplomowe. Zmienność rynku pracy nie musi wiązać się z negatywnymi tendencjami. Wiadomo, wszystko się zmienia i trudno, żeby przestrzeń zawodowa XXI wieku nie ulegała choćby najmniejszym modyfikacjom. Ważne jest to, że Łódź jako miasto coraz szerzej otwiera się na młodych ludzi i coraz śmielej wyciąga dłoń do tych, którzy pragną związać swoją przyszłość z miastem z łódką w herbie.

Prawdą jest, że nie można być biernym. Rzadko zdarza się tak, aby praca sama przyszła do osoby nią zainteresowanej. Dlatego należy trzymać rękę na pulsie i orientować się w tendencjach rynku. W mieście, w którym zlokalizowanych jest łącznie 19 placówek szkolnictwa wyższego, 7 publicznych i 12 niepublicznych oraz 30 instytucji badawczo- rozwojowych musi znaleźć się miejsce dla zdolnych i ambitnych. Trzeba tylko dobrze poszukać.

Komentarze (0)