Ratownictwo medyczne w Krakowie - terminy rekrutacji

Ratownictwo medyczne w Krakowie - terminy rekrutacji

Ratownictwo medyczne w Krakowie - terminy rekrutacji


Terminy rekrutacji na uczelniach 2024/2025

Uczelnie

Filtrowanie
Status uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
I stopnia i jednolite II stopnia Dodatkowa rekrutacja
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie stacjonarneStudia stacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:od 15.05.2024
do 30.09.2024
Termin rekrutacji II stopnia:od 15.05.2024
do 30.09.2024
Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej
niestacjonarneStudia niestacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:od 15.05.2024
do 30.09.2024
Termin rekrutacji II stopnia:od 15.05.2024
do 30.09.2024
Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie Uniwersytet Jagielloński w Krakowie stacjonarneStudia stacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:od 04.06.2024
do 09.07.2024
Termin rekrutacji II stopnia:od 04.06.2024
do 17.07.2024
Termin dodatkowej rekrutacji:do 12.09.2024
Dowiedz się więcej
niestacjonarneStudia niestacjonarne Termin rekrutacji I stopnia:od 04.06.2024
do 09.07.2024
Termin rekrutacji II stopnia:od 04.06.2024
do 17.07.2024
Termin dodatkowej rekrutacji: Dowiedz się więcej

Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października. Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.

Harmonogram rekrutacji +

Zapoznanie się z rekrutacją na dany kierunek studiów warto zacząć od szczegółowego przestudiowania harmonogramu rekrutacyjnego. Na każdej uczelni jest on bowiem trochę inny i w dużej mierze zależy od wybranego kierunku. W harmonogramie rekrutacji znajdują się informacje na temat rejestracji, ogłoszenia list osób przyjętych, składania dokumentów, czy nawet egzaminów wstępnych. Dokładne informacje na ich temat znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich.

Przyszli studenci na wybrane przez siebie kierunki mogą rejestrować się już na przełomie kwietnia oraz maja – nie ma znaczenia jednak kolejność zgłoszeń, lecz liczba punktów uzyskanych podczas egzaminów maturalnych. Studia w Krakowie na kierunku ratownictwo medyczne to propozycja dla ambitnych absolwentów szkół średnich, więc nie każdy ma szansę, by dostać się w pierwszym terminie rekrutacji. Ten etap zostaje zamknięty mniej więcej w połowie lipca i wtedy też zostają podane listy osób przyjętych na studia.

Uczelnie w Krakowie otwierają także dodatkowe etapy w sierpniu oraz wrześniu na te kierunki studiów, na które nie wypełniły się listy podczas pierwszego etapu rekrutacji. Jeżeli twoja kandydatura została odrzucona początkowo, nie zrażaj się, ponieważ być może szansę na dostanie się na studia w Krakowie na kierunku ratownictwo medyczne dostaniesz jeszcze w sierpniu lub nawet we wrześniu.

Dokumenty rekrutacyjne +

Znalezienie się na listach kandydatów przyjętych na studia, to dopiero początek drogi rekrutacyjnej. Osoby zakwalifikowane na kierunki studiów takie jak ratownictwo medyczne muszą dostarczyć do dziekanatu zestaw podstawowych dokumentów. Pamiętaj, by nie zaniedbać tego etapu rekrutacji, ponieważ dzięki temu nie zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia. Każda z uczelni zestaw dokumentów ustala indywidualnie – szczegółowych wytycznych zawsze musisz szukać na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Muszą się znaleźć wśród nich na pewno:

  • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
  • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
  • aktualna fotografia;
  • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
  • różnego rodzaju podpisane umowy.

Pamiętaj, że studia w Krakowie na kierunku ratownictwo medyczne mogą się wiązać z dostarczeniem także zaświadczenia, które wystawi lekarz medycyny pracy i potwierdzi twoje predyspozycje do wykonywania tego odpowiedzialnego zawodu.

Opłaty rekrutacyjne +

Wzięcie udziału w rekrutacji na studia wiąże się z uiszczaniem opłat rekrutacyjnych. W zależności od kierunku mogą się one wahać od 85 do nawet 150 zł. Pamiętaj, by taką opłatę uiścić odpowiednio wcześnie, ponieważ liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania. Przyszli studenci zobowiązani są także do dostarczenia potwierdzenia dokonania takiej opłaty do dziekanatu wybranej przez siebie uczelni. Opłatę rekrutacyjną można uiścić za pośrednictwem poczty polskiej, przy pomocy przelewu bankowego lub płatności elektronicznych (PayU).

Przedmioty kwalifikacyjne +

Studia w Krakowie na kierunku ratownictwo medyczne mają charakter medyczny. W praktyce oznacza to, że osoby, które myślą o rozpoczęciu kształcenia na tym kierunku, powinny podczas egzaminów maturalnych zdawać przede wszystkim przedmioty ścisłe. Obligatoryjnie powinny się znaleźć wśród nich biologia lub chemia, ponieważ wiedza z zakresu tych dyscyplin stanowi podstawę podczas pierwszych semestrów nauki.

Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

Wyniki z egzaminów maturalnych zawsze przeliczane są w indywidualnym systemie oceniania rekrutacyjnego, które przygotowują uczelnie w Krakowie. Konkretne wytyczne na temat przeliczania punktów kwalifikacyjnych znajdziesz na stronach internetowych uczelni. Najważniejsze jest to, by przedmioty zdawane podczas egzaminów dojrzałości były zgodne z wymogami rekrutacyjnymi, które obowiązują na danym kierunku. W przeliczniku punktów kwalifikacyjnych uwzględniany jest także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści zawsze mają do wyboru dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony.

Olimpiady oraz konkursy +

Osoby, które nie boją się intelektualnych wyzwań, a nauka przedmiotów ścisłych jest dla nich pasją, mogą pomyśleć o wzięciu udziału w wybranej olimpiadzie przedmiotowej. To propozycja jedynie dla najbardziej ambitnych uczniów o bardzo rozległej wiedzy. Warto podkreślić, że jest o co walczyć, ponieważ laureaci oraz finaliści stopnia centralnego olimpiad znajdą się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów na kierunku ratownictwo medyczne rozważ olimpiady takie jak:

  • Olimpiada Biologiczna;
  • Olimpiada Chemiczna;
  • czy Olimpiada Matematyczna.

Pamiętaj, że bycie finalistą olimpiady nie zwalnia cię z obowiązku przystąpienia do egzaminów maturalnych.

Komentarze (0)