Uczelnie w Krakowie starają się zawsze tworzyć taką ofertę studiów, która będzie atrakcyjna dla wszystkich kandydatów. Zatem naukę na kierunku stosunki międzynarodowe możesz rozpocząć albo w trybie stacjonarnym albo zaocznym.
Pierwsza opcja ma charakter regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia, a jeżeli studenci wybiorą naukę na państwowej uczelni, bo nie będą oni musieli uiszczać dodatkowych opłat za czesne. Z kolei studia zaoczne są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób, które z różnych przyczyn nie mogą systematycznie uczęszczać na zajęcia, a chciałyby się dalej kształcić.
Ten tryb nauki ma postać zjazdów organizowanych w weekendy. Należy jedynie pamiętać, że są to studia płatne, a część materiału teoretycznego studenci muszą realizować we własnym zakresie.
1. Dla kogo ten kierunek
Studia stosunki międzynarodowe od wielu lat znajdują się w czołówce kierunków, które najchętniej wybierane są przez abiturientów szkół średnich. Współcześnie coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że dobre funkcjonowanie w społeczeństwie przestało mieć charakter lokalny. Każdy z nas na co dzień styka się z szeroko rozumianą globalizacją i internacjonalizacją w obrębie nauki, kultury, gospodarki, polityki, czy nawet prawa. W praktyce oznacza to, że wciąż na rynku potrzebni są specjaliści, którzy będą dysponować rozbudowaną wiedzą z zakresu stosunków międzynarodowych.
Jednak czym właściwie zajmuje się ta dyscyplina naukowa? Najogólniej można stwierdzić, że stosunki narodowe można zaliczyć do nauk społeczno-prawnych, a zajmują się one badaniem, opisywaniem i analizowaniem wszelkiego rodzaju stosunków, które kształtują się ponad granicami państw. Studia na kierunku stosunki międzynarodowe są wyjątkowo przyszłościowe, ponieważ takie relacje ponad podziałami terytorialnymi są coraz częstsze. Zatem jeżeli chcesz studiować kierunek przyszłości, interesują cię nauki społeczno-prawne i jesteś osobą otwartą na wielokulturowość, to ten kierunek jest stworzony właśnie dla ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku stosunki międzynarodowe możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku stosunki międzynarodowe w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Uczelnie w Krakowie w swojej ofercie mają wiele interesujących ofert studiów na kierunku stosunki międzynarodowe. Swoją przygodę możesz rozpocząć na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie Pedagogicznym, Krakowskiej Akademii, czy na Społecznej Akademii Nauk. Jak widzisz – możliwości jest bardzo dużo, zatem zorientuj się, która oferta będzie najpełniej odpowiadać twoim oczekiwaniom. Programy kształcenia na każdej z tych uczelni mogą się nieznacznie od siebie różnić, jednak podstawowym celem każdej z nich jest wykształcenie jak najlepszych specjalistów.
Kierunki studiów takie jak stosunki międzynarodowe muszą mieć wpisane w swój program nauczania wiele interdyscyplinarnych zagadnień. Zatem każdy, kto zdecyduje się na naukę na tym kierunku, zetknie się z podstawami prawa, geografii, historii czy ekonomii. Na studentów czeka też szereg specjalistycznych przedmiotów, które kształcić będą kompetencje związane z protokołem dyplomatycznym, negocjacjami, czy dyplomacją współczesną.
4. Praca po studiach
Absolwenci studiów na kierunku stosunki międzynarodowe nie powinni mieć żadnego problemu ze znalezieniem zatrudnienia, które będzie odzwierciedleniem ich umiejętności i kompetencji. Dziś właściwie każdy sektor gospodarczy korzysta z pomocy specjalistów, którzy wiedzą, jak dobrze i świadomie funkcjonować na arenie międzynarodowej. Współcześni przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że istnienie dziś wyłącznie na rynku lokalnym to zbyt mało.
Absolwenci krakowskich uczelni będą mogli z powodzeniem rozpocząć pracę w różnego rodzaju międzynarodowych organizacjach pożytku publicznego i instytucjach pozarządowych. Oprócz tego takie osoby mogą się ubiegać o zatrudnienie w kancelariach, biurach doradczych, organach administracji rządowej i samorządowej. Specjaliści do spraw stosunków międzynarodowych znajdą także stabilne zatrudnienie w korporacjach, w których profil działalności wpisuje się sieć rozbudowanych kontaktów międzyterytorialnych.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na kierunku stosunki międzynarodowe musi obejmować wiele interdyscyplinarnych zagadnień, tak by studenci otrzymali wszechstronne wykształcenie. Zatem każda osoba, która rozpoczyna kształcenie na tym kierunku, musi mieć świadomość, że przed nią wiele intensywnych godzin nauki, a wszystko po to, by w przyszłości stać się atrakcyjnym profesjonalistą na rynku pracy.
W programie studiów na kierunku stosunki międzynarodowe znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Te przedmioty oczywiście stanowią obligatoryjne podstawy kształcenia i mają ogólny charakter – zetknie się z nimi każdy student stosunków międzynarodowych. Oprócz tego kierunek ten bogaty jest w szereg specjalizacji, które rozwijają już bardzo ścisłe i konkretne kompetencje. Przykładowe specjalizacje na krakowskich uczelniach to:
-
integracja europejska;
-
bezpieczeństwo międzynarodowe;
-
dyplomacja współczesna;
-
amerykanistyka;
-
international turism.
Te przykłady pokazują, że wiedza absolwentów stosunków międzynarodowych muszą obejmować wiele wszechstronnych aspektów. Oprócz tego osoby te muszą wykształcić wiele specjalistycznych umiejętności, które niejednokrotnie dotyczą tzw. kompetencji miękkich, związanych chociażby z protokołem dyplomatycznym.