Pielęgniarstwo to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów medycznych. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie nieustannie wzrasta, zwłaszcza że pielęgniarki i pielęgniarze zdobywają wykształcenie medyczne i kierunkowe w zakresie pielęgniarstwa.
Studenci zgłębiają gruntowną wiedzę w zakresie anatomii i fizjologii człowieka oraz przekroju przedmiotów klinicznych. Nabywają także potrzebne do pracy umiejętności zarówno w trakcie realizowanych zajęć, jak i praktyk zawodowych.
Są przygotowywani do aktywnego działania w ochronie zdrowia, a ich zawodowym obowiązkiem jest sprawowanie opieki medycznej nad pacjentem oraz asystowanie lekarzowi w zabiegach diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych. Odznaczają się cierpliwością, wyrozumiałością oraz gotowością służenia potrzebującym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pielęgniarstwo możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku pielęgniarstwo w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program studiów i przedmioty
W zależności od wybranej uczelni program kształcenia dla kierunku pielęgniarstwo może się różnić, zwłaszcza w zakresie oferowanych przedmiotów. Zajęcia odbywają się w specjalistycznych pracowniach, wiedzę zdobędziesz również w trakcie zajęć klinicznych i praktyk zawodowych odbywających się w oddziałach szpitalnych.
Interdyscyplinarny kierunek łączy ogólną wiedzę medyczną ze szczegółową wiedzą pielęgniarską. Program składa się z nauk podstawowych, społecznych, nauk w zakresie podstaw opieki pielęgniarskiej oraz nauk w zakresie opieki specjalistycznej. Zapoznają się z regulacjami prawnymi i normami etycznymi, które odnoszą się do zawodu pielęgniarki bądź pielęgniarza.
W programie studiów na kierunku Pielęgniarstwo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Studia w Poznaniu w zakresie pielęgniarstwa są idealne dla osób, które w życiu zawodowym chcą zajmować się ratowaniem życia i zdrowia oraz czują powołanie do świadczenia usług sprowadzających się do opiekowania się osobami chorymi i niepełnosprawnymi.
Studenci muszą być nastawieni na nieustanne dokształcanie, pracę w stresie, działanie w chaosie. Są to studia dla osób o silnych nerwach, które potrafią racjonalnie działać w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Musisz odznaczać się odpowiedzialnością, zorganizowaniem, silną psychiką i odpornością na stres. Powinieneś/powinnaś lubić pracę z ludźmi. Studia medyczne w tym zakresie będą idealne dla osób, które chcą zgłębiać tajniki ludzkiego ciała oraz pragną nauczyć się odpowiadać na jego potrzeby.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
W trakcie realizowanych zajęć na kierunku pielęgniarstwo studenci mają okazję poznać budowę ciała ludzkiego w podejściu topograficznym, które obejmuje kończynę górną i dolną, klatkę piersiową, brzuch, miednicę, grzbiet, szyję, głowę, oraz czynnościowym, to znaczy układ kostno-stawowy, układ mięśniowy, układ krążenia, układ oddechowy, układ pokarmowy, układ moczowy, układy płciowe, układ nerwowy i narządy zmysłów.
Studenci zgłębiają podstawowe reakcje związków nieorganicznych i organicznych w roztworach wodnych, a także prawa fizyczne, które wpływają na przepływ cieczy. Zdobywają wiedzę odnoszącą się do diagnostyki radiologicznej. Studenci potrafią zróżnicować epidemiologię zakażeń wirusami, bakteriami oraz zakażeń grzybami i pasożytami. Omawiają wybrane zagadnienia odnoszące się do patologii narządowej układu krążenia, układu oddechowego, trawiennego, moczowo-płciowego i nerwowego.
Umiejętności
Studenci pielęgniarstwa zdobywają szereg potrzebnych w pracy umiejętności. Potrafią wykazać różnice w budowie i charakterystyczne funkcje życiowe człowieka dorosłego i dziecka. Umiejętnie prognozują kierunek procesów biochemicznych w poszczególnych stanach klinicznych. Potrafią określić ryzyko ujawnienia się danej choroby na podstawie zasad dziedziczenia i wpływu czynników środowiskowych.
Wykorzystują zdobytą wiedzę w celach zapewnienia bezpieczeństwa i wysokiego poziomu opieki. Udzielają różnego rodzaju świadczeń w zakresie promowania, zachowania zdrowia i zapobiegania chorobom. Kompetentnie sprawują całościową i zindywidualizowaną opiekę nad pacjentem niepełnosprawnym i umierającym. Studenci uczą się organizować własną pracę oraz nawiązywać współpracę z innymi członkami zespołu, którego priorytetem jest ratowanie życia i zdrowia.
Kompetencje społeczne
Studenci pielęgniarstwa potrafią skutecznie i z pełną empatią porozumiewać się z pacjentem. Są świadomi wszelkiego rodzaju czynników, które wpływają na reakcje własne i pacjenta. Rozumieją potrzebę nieustannego dokształcania się.
Absolwenci szanują godność i autonomię osób, które są powierzone opiece medycznej. Wykazują się odpowiedzialnością moralną za człowieka w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Przestrzegają praw pacjenta. W kompetentny sposób wykonują powierzane obowiązki zawodowe. Przestrzegają tajemnicy zawodowej, a także rozwiązują różnego rodzaju dylematy etyczne przy zachowaniu zasad kodeksu etyki zawodowej.