Fizjoterapia to kierunek studiów, który jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych ludzi. Spędzając wiele godzin w pracy za biurkiem, czy uprawiając sport w nieprawidłowy sposób, narażamy swoje mięśnie i stawy na obrażenia. Nie zdajemy sobie często strawy, jak nieleczone kontuzje mogą oddziaływać na nasze życie. Zwyrodnienia mięśni i stawów to choroba globalna. a zatem cywilizacyjna.
Nieprawidłowości postawy, ból przy poruszaniu lub codziennym funkcjonowaniu to obszary, w którym na ratunek przychodzą nam fizjoterapeuci. Przy pomocy swoich narzędzi (a nawet częściej własnych rąk), mogą zniwelować dolegliwości każdego z nas. Od najmłodszych - noszących ciężkie tornistry, po najstarszych - wykonujących fizyczną pracę.
Zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych absolwentów w tej dziedzinie jest niesłabnące, a nawet rośnie. Dlatego młodzi ludzie coraz częściej wybierają ten kierunek. Wszystko to sprawia, że na studia dostają się tylko najlepsi.
Program studiów i przedmioty
Studiując "fizjoterapię" można poznać ludzką anatomię: układ kostny, mięśniowy czy nerwowy. Na zajęciach mają miejsce także zajęcia praktyczne, które przygotowują studenta do pracy z pacjentem. Można dowiedzieć się tam w jaki sposób wykonywać masaże lecznicze, sportowe lub rehabilitacyjne, by przyniosły oczekiwane rezultaty.
W programie studiów znajduje się także psychologia, by przyszły absolwent wiedział jak rozmawiać we swoim podopiecznym. Studia przygotowują do profesjonalnej pracy z ciałem oraz umysłem. Niektóre uczelnie wysyłają swoich studentów na letnie kursy lub obozy fizjoterapeutyczne.
Przedmioty, jakie napotka na swojej drodze większość studentów Fizjoterapii, to między innymi:
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Fizjoterapia, tak jak większość kierunków medycznych, wymaga od kandydata opanowania i cierpliwości. Niezbędna tutaj jest także sprawność fizyczna i manualna – większość pacjentów, to dorośli ludzie, często z niedowładami kończyn. Sprawność fizyczna i siła, jest dlatego nieodzownym elementem pracy po tych studiach.
Ważne jest, by przyszły student miał w sobie empatię niezbędną do późniejszej pracy z pacjentem oraz nauczył się właściwie z nim komunikować. Dobrze byłoby, by przyszły fizjoterapeuta interesował się budową człowieka, procesami jakie zachodzą w ciele - a prościej rzecz ujmując - biologią i chemią. Przyda się także fizyka, rozumienie której pomoże później w wykonywaniu profesjonalnych masaży.
Kandydat na studenta fizjoterapii powinien także dobrze dogadywać się i rozumieć potrzeby osób starszych oraz niepełnosprawnych - bo to oni będą w głównej mierze jego podopiecznymi. Cechą pożądaną jest także łatwość w nawiązywaniu kontaktów.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Studia na kierunku "Fizjoterapia" umożliwiają nabycie niezbędnej wiedzy z zakresu niepełnosprawności i rehabilitacji medycznej. Pozwolą na poznanie sposobów i zasad prowadzenia dokumentacji medycznej w zakresie fizjoterapii oraz rozwoju i metod i technik tego kierunku. Studenci dowiadują się jak wykonywać masaż leczniczy, a także jakich technik używać by niwelować ból i obrzęk, powodujący dyskomfort pacjentów.
W trakcie studiów można także dowiedzieć się jak rozmawiać z pacjentem, by fizjoterapia stała się dla niego nie tylko koniecznym obowiązkiem, ale także miłym spotkaniem. Studenci dowiedzą się jak pracować z osobami starszymi i niepełnosprawnymi, dziećmi oraz ludźmi po wypadkach. Dodatkowo, dzięki tym studiom kandydat nauczy się rozpoznawać kości, tkanki i mięśnie oraz zdobędzie wiedzę na temat narządów człowieka.
Umiejętności
Absolwent tego kierunku dowie się jak umiejętnie wykorzystywać przybory i przyrządy niezbędne w pracy fizjoterapeuty. Dodatkowo, profesorowie objaśnią, jak obsługiwać aparaturę do zabiegów fizjoterapeutycznych, a także podpowiedzą, jakie techniki i metody badań stosować, by przynieść ulgę pacjentom. Student nauczy się też jak pracować z pacjentami po odjęciu kończyn oraz jak pomagać nie tylko fizycznie, ale także psychicznie.
Będzie potrafił poradzić sobie z problemami pojawiającymi się w toku rehabilitacji, przejść trudną drogę od wypadku o kompletnego zdrowia pacjenta. Po studiach na kierunku "fizjoterapia", absolwent będzie wiedział jak pracować w zespole profesjonalistów, by nieść niezbędną pomoc. W tym miejscu trzeba także wspomnieć, że kierunek ten uczy odporności na ludzkie cierpienie i ból, ponieważ po procesie rehabilitacyjnym pacjenci często wracają do pełnego zdrowia, za co są wdzięczni.
Kompetencje społeczne
"Fizjoterapia" przygotuje absolwenta do pracy w zespole specjalistów, którzy są świadomi ograniczeń ludzkiego ciała. Ponadto student tego kierunku będzie potrafił dobrze ocenić dolegliwości pacjenta, postawić diagnozę i przeprowadzić go przez proces rehabilitacyjny. Nauczy się także niezbędnej empatii oraz szacunku do ogólnie pojętego zdrowia.
Jednocześnie po studiach, każdy absolwent nabędzie wiedzę, która pomoże mu zachować swoje zdrowie w jak najlepszej kondycji. Po tym kierunku, większość absolwentów zdaje sobie sprawę z kruchości ludzkiego ciała, a także z możliwości, jakie niesie za sobą praca ludzkich rąk, w kontekście masażu, odpowiedniego dobóru dotyku lub środków medycznych.