Kierunek ratownictwo medyczne we Wrocławiu polecamy osobom, które chcą spieszyć poszkodowanym w wypadkach lub potrzebującym szybkiej pomocy medycznej. Studenci zdobywają wszechstronne wykształcenie medyczne, które umożliwi im pracę w zakresie ratownictwa medycznego i specjalistycznego oraz ogólnej medycyny ratunkowej. Możesz zdobyć umiejętności praktyczne i zadbasz o sprawności psychofizyczne.
W trakcie realizowanych zajęć będziesz miał/a szansę zdobyć wiedzę o człowieku, chociażby w kontekście anatomii czy fizjologii, a także zgłębisz zagadnienia z zakresu medycznych czynności ratunkowych oraz zadań klinicznych. Będziesz miał/a szansę przećwiczyć działanie w trakcie wypadków w pracowni rzeczywistości wirtualnej. Studenci odbywają także obowiązkowe praktyki.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ratownictwo medyczne możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku ratownictwo medyczne we Wrocławiu realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym lub online. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Zdobywana wiedza i umiejętności
Wiedza
Studenci ratownictwa medycznego zdobywają wszechstronną wiedzę na temat budowy ciała ludzkiego w ujęciu topograficznym i czynnościowym. Poznają podstawowe struktury komórkowe i ich specjalizacje funkcjonalne, zgłębiają fizjologię narządów i układów organizmu, rozumieją mechanizmy regulacji narządów i układów organizmu.
W trakcie zdobywanego kształcenia będziesz miał/a okazję zrozumieć zmiany w funkcjonowaniu organizmu jako całości w sytuacji zaburzenia jego homeostazy, specyfikację i znaczenie gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej w utrzymaniu homeostazy ustroju. Poznasz fizykochemiczne podstawy działania narządów zmysłów oraz składniki krwi i preparaty krwi. Będziesz mógł/mogła zweryfikować uwarunkowania genetyczne grup krwi oraz konflikt serologiczny w układzie Rh.
Umiejętności
Jeśli studiujesz ratownictwo medyczne, z pewnością potrafisz zlokalizować poszczególne okolice ciała i znajdujące się w nich narządy, a także ustalisz położenie narządów względem siebie. Nauczysz się oceniać czynności narządów i układów organizmu, rozpoznawać patofizjologiczne podstawy niewydolności układu krążenia, a także rozpoznawać zaburzenia trawienia przy uwzględnieniu roli enzymów.
Nauczysz się rozpoznawać zaburzenia czynności nerek oraz ich wpływ na homeostazę organizmu. Będziesz w stanie rozpoznać zarażenia wirusami i bakteriami oraz zakażenia grzybami i pasożytami. Nauczysz się posługiwać wybranymi technikami laboratoryjnymi, wykonywać podstawowe obliczenia farmakokinetyczne, dobierać leki w odpowiednich dawkach w celu korygowania zjawisk patologicznych w organizmie i poszczególnych narządach.
Kompetencje społeczne
Studia w zakresie ratownictwa medycznego pozwolą Ci nabyć potrzebne kompetencje społeczne sprowadzające się do pracy w zespole. Będziesz w stanie wyrażać krytyczną opinię w ocenie sytuacji i postępowania w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowotnego. Nauczysz się działać odpowiedzialnie w zakresie podejmowanych działań ratowniczych. Absolwenci dbają o poziom sprawności fizycznej, która jest niezbędna dla sprawnego przeprowadzania działań ratowniczych na lądzie i wodzie.
W trakcie wykonywania czynności ratowniczych będziesz dbał/a o bezpieczeństwo własne i zespołu, również poprzez umiejętne stosowanie środków ochrony osobistej oraz prawidłową ocenę miejsca zdarzenia. Absolwenci przestrzegają praw pacjenta oraz tajemnicy lekarskiej, stosują się do norm etycznych i moralnych.
4. Program studiów i przedmioty
Studia medyczne we Wrocławiu w zakresie ratownictwa medycznego pozwolą Ci zdobyć wiedzę o człowieku. Poznasz jego anatomię i fizjologię, by zrozumieć procesy, które zachodzą w organizmie człowieka zdrowego i chorego.
W trakcie zajęć będziesz miał/a okazję nauczyć się resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zaopatrywania ran, tamowania krwotoków, przyrządowego udrażniania dróg oddechowych. Poznasz aspekty prawne działań ratownika medycznego oraz konsekwencje ewentualnych błędów w postępowaniu lub związanych z zaniechaniem działań. Studenci odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe. Zajęcia prowadzone są w przystosowanych do tego salach wykładowych i laboratoryjnych.
W programie studiów na kierunku Ratownictwo medyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
anestezjologia
-
chirurgia urazowa
-
neurotraumatologia
-
medycyna ratunkowa
-
medycyna katastrof
-
ratownictwo specjalistyczne
-
podstawowe zabiegi medyczne
-
metodyka nauczania ratownictwa medycznego
-
ortopedia
-
ginekologia i położnictwo
5. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Kierunek ratownictwo medyczne we Wrocławiu polecany jest osobom, które są odporne psychicznie i zdolne do tego, by oddzielić pracę i obowiązki od emocji. Kandydaci powinni być sprawni i wydolni fizycznie, zwłaszcza że pacjenci i sprzęt mogą ważyć nawet ponad 100 kilogramów.
Osoby zainteresowane kształceniem w tym zakresie nie mogą bać się ryzyka, powinny lubić wyzwania. Ich naturalnym odruchem powinna być chęć pomagania ludziom. Musisz być empatyczny/a i komunikatywny/a, ponieważ ratownictwo medyczne wymaga nieustannego kontaktu z drugim człowiekiem, a także pracy w zespole. Powinieneś interesować się naukami z zakresu medycyny, biologii, chemii.