1. Dla kogo ten kierunek
Zapewne nikogo nie trzeba przekonywać, że studia na kierunku pielęgniarstwo nie są stworzone dla każdego absolwenta szkoły średniej. Powinny wybierać jedynie te osoby, które czują w sobie powołanie do wykonywania tego trudnego zawodu i które od zawsze interesowały się przedmiotami takimi jak biologia i chemia. Obecnie wiedza pielęgniarzy musi być wyjątkowo rozległa, ponieważ zajmują się oni niesieniem pomocy pacjentów, dbają o to, by ulżyć im w bólu, ale też wielokrotnie wykonują bardzo skomplikowane czynności medyczne.
Osoby, które poważnie myślą o rozpoczęciu studiów pielęgniarskich, powinny cechować się bardzo dużą wrażliwością na ból i cierpienie innych. Z drugiej strony w tym zawodzie potrzebny jest bardzo duży dystans, który pozwoli zachować stabilność psychiczną i zimną krew, które niezbędne są w wielokrotnie trudnych sytuacjach. Jeżeli zatem jesteś gotów, by podjąć się wykonywania tego trudnego i angażującego zawodu, to studia pielęgniarskie będą stworzone dla ciebie. Jeżeli twoja nauce będzie towarzyszyć pasja, to jedno jest pewne – czeka cię bardzo dużo satysfakcji.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pielęgniarstwo możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pielęgniarstwo we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają od 3 lat do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Program kształcenia i gdzie studiować
Studia pielęgniarskie zaliczają się do renomowanego grona kierunków medycznych, zatem w praktyce oznacza to, że nie możesz podjąć ich w żadnym ośrodku akademickim. Swoją przygodę z pielęgniarstwem możesz rozpocząć na dwóch wrocławskich uczelniach. Będą to oczywiście Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich oraz Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna. Uczelnie we Wrocławiu kształcą jedynie najlepszych profesjonalistów, dlatego też możliwości nie ma zbyt wielu – studia pielęgniarskie zarezerwowane są jedynie dla najlepszych.
Program kształcenia na tym kierunku musi obejmować wiele rozbudowanych zagadnień medycznych, takich jak dokładna znajomość anatomii i fizjologii człowieka, czy patomorfologii. Studenci muszą przejść kursy przedkliniczne, które obejmują podstawową znajomość medycyny oraz przez bardzo ważne zajęcia kliniczne, które odbywają się w szpitalach. Oprócz tego studenci pielęgniarstwa uczestniczą w zajęciach takich jak psychologia, by w swojej przyszłej pracy zawodowej stanowić oparcie dla pacjentów.
4. Praca po studiach
Absolwenci studiów pielęgniarskich nie powinni mieć problemu ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia, które będzie odpowiadać im kwalifikacjom. W Polsce pojawia się nieustanne zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel medyczny, jednak przyszli pielęgniarze i pielęgniarki będą mogli swoją karierę zawodową rozwijać poza granicami kraju, co znacznie przełoży się na ich wynagrodzenia.
Podstawowe miejsca pracy absolwentów pielęgniarstwa to oczywiście szpitale, klinki oraz różnego rodzaju placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Osoby, zajmujące się pielęgniarstwem, nieustannie uczestniczą w monitorowaniu zdrowia pacjentów, dbają o ich samopoczucie, starają się przynieść ulgę w bólu oraz wykonują podstawowe czynności przedmedyczne. To zawód, który wiąże się z niezwykłą odpowiedzialnością, więc warto bardzo poważnie rozważyć swoje predyspozycje do jego wykonywania.
Studia medyczne we Wrocławiu zarezerwowane są tylko dla najlepszych, jednak nie każda z tych osób może pozwolić sobie na kształcenie dzienne ze względu na różne sytuacje losowe. Uczelnie coraz częściej starają się podołać temu wyzwaniu i mają w swojej ofercie studia niestacjonarne, czyli zaoczne. Mają one na ogół charakter zjazdów naukowych, organizowanych w weekendy, jednak wtedy znaczną część materiału teoretycznego studenci muszą opanowywać we własnym zakresie. Nie należy także zapominać o tym, że są to studia płatne. W przypadku pielęgniarstwa ukończenie zaocznych studiów jest nie lada wyczynem, który wymaga bardzo dużo samodyscypliny, jednak jest to jak najbardziej możliwe.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia na studiach pielęgniarskich jest wyjątkowo rozbudowany, muszą o tym pamiętać wszystkie osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z tym kierunkiem. Pierwszy rok nauki obejmuje przedmioty przedkliniczne. Studenci otrzymują w ich trakcie niezbędną wiedzę teoretyczną, która później będzie wykorzystywana podczas zajęć klinicznych w szpitalach. Wiedza teoretyczna studentów pielęgniarstwa musi się wiązać z perfekcyjnym opanowaniem:
-
anatomii i filologii człowieka;
-
patomorfologii i patofizjologii;
-
mikrobiologii itd.
Jednak najważniejszy człon kształcenia przyszłych absolwentów pielęgniarstwa stanowią zajęcia kliniczne, które odbywają się na poszczególnych oddziałach szpitalnych. Taka forma zajęć przygotowuje bowiem najlepiej do wykonywania tego bardzo wymagającego zawodu. Nauka odbywa się na różnych specjalistycznych oddziałach:
-
onkologii;
-
pediatrii;
-
anestezjologii i intensywnej terapii;
-
czy na oddziale chorób wewnętrznych.
To bardzo intensywny czas w życiu każdego studenta pielęgniarstwa, ponieważ musi on wtedy przyswajać bardzo rozległą wiedzę i jednocześnie wykorzystywać ją podczas nieustannych interakcji z pacjentami. Oprócz tego przyszli absolwenci tego kierunku doskonalą swoje wszystkie kompetencje miękkie, które również są niezwykle ważne podczas wykonywania tego zawodu. Otóż każda osoba, decydująca się na tego typu studia medyczne, powinna odznaczać się wysoką wrażliwością społeczną, empatią oraz zaangażowaniem. W pracy pielęgniarzy i pielęgniarek liczą się także bardzo dobre umiejętności komunikacji – nie tylko z pacjentem, lecz także z jego najbliższym otoczeniem oraz personelem medycznym.