Pielęgniarstwo - Wrocław

Pielęgniarstwo - Wrocław

Pielęgniarstwo - Wrocław

Studia we Wrocławiu na kierunku

pielęgniarstwo

Odkryj kierunek pielęgniarstwo we Wrocławiu i sprawdź gdzie możesz studiować 

Pielęgniarstwo studia Wrocław | woj. dolnośląskie

Dla kogo ten kierunek

Zapewne nikogo nie trzeba przekonywać, że studia na kierunku pielęgniarstwo nie są stworzone dla każdego abiturienta szkoły średniej. Powinny wybierać jedynie te osoby, które czują w sobie powołanie do wykonywania tego trudnego zawodu i które od zawsze interesowały się przedmiotami takimi jak biologia i chemia. Obecnie wiedza pielęgniarzy musi być wyjątkowo rozległa, ponieważ zajmują się oni niesieniem pomocy pacjentów, dbają o to, by ulżyć im w bólu, ale też wielokrotnie wykonują bardzo skomplikowane czynności medyczne.

Osoby, które poważnie myślą o rozpoczęciu studiów pielęgniarskich, powinny cechować się bardzo dużą wrażliwością na ból i cierpienie innych. Z drugiej strony w tym zawodzie potrzebny jest bardzo duży dystans, który pozwoli zachować stabilność psychiczną i zimną krew, które niezbędne są w wielokrotnie trudnych sytuacjach. Jeżeli zatem jesteś gotów, by podjąć się wykonywania tego trudnego i angażującego zawodu, to studia pielęgniarskie będą stworzone dla ciebie. Jeżeli twoja nauce będzie towarzyszyć pasja, to jedno jest pewne – czeka cię bardzo dużo satysfakcji.


Program kształcenia i gdzie studiować

Studia pielęgniarskie zaliczają się do renomowanego grona kierunków medycznych, zatem w praktyce oznacza to, że nie możesz podjąć ich w żadnym ośrodku akademickim. Swoją przygodę z pielęgniarstwem możesz rozpocząć na dwóch wrocławskich uczelniach. Będą to oczywiście Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich oraz Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna. Uczelnie we Wrocławiu kształcą jedynie najlepszych profesjonalistów, dlatego też możliwości nie ma zbyt wielu – studia pielęgniarskie zarezerwowane są jedynie dla najlepszych.

Program kształcenia na tym kierunku musi obejmować wiele rozbudowanych zagadnień medycznych, takich jak dokładna znajomość anatomii i fizjologii człowieka, czy patomorfologii. Studenci muszą przejść kursy przedkliniczne, które obejmują podstawową znajomość medycyny oraz przez bardzo ważne zajęcia kliniczne, które odbywają się w szpitalach. Oprócz tego studenci pielęgniarstwa uczestniczą w zajęciach takich jak psychologia, by w swojej przyszłej pracy zawodowej stanowić oparcie dla pacjentów.


Praca po studiach

Abiturienci studiów pielęgniarskich nie powinni mieć problemu ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia, które będzie odpowiadać im kwalifikacjom. W Polsce pojawia się nieustanne zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel medyczny, jednak przyszli pielęgniarze i pielęgniarki będą mogli swoją karierę zawodową rozwijać poza granicami kraju, co znacznie przełoży się na ich wynagrodzenia.

Podstawowe miejsca pracy absolwentów pielęgniarstwa to oczywiście szpitale, klinki oraz różnego rodzaju placówki podstawowej opieki zdrowotnej. Osoby, zajmujące się pielęgniarstwem, nieustannie uczestniczą w monitorowaniu zdrowia pacjentów, dbają o ich samopoczucie, starają się przynieść ulgę w bólu oraz wykonują podstawowe czynności przedmedyczne. To zawód, który wiąże się z niezwykłą odpowiedzialnością, więc warto bardzo poważnie rozważyć swoje predyspozycje do jego wykonywania.

ZOBACZ, NA JAKICH UCZELNIACH W MIEŚCIE WROCŁAWIU JEST KIERUNEK PIELĘGNIARSTWO

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
  typ studiów
   tryb studiów

    Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

    grupa kierunku

     Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

     Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek pielęgniarstwo we Wrocławiu?

     Kierunki studiów we Wrocławiu takie jak pielęgniarstwo wymagają bardzo dużego zaangażowania już od pierwszego semestru nauki, dlatego procedura rekrutacyjna sprawia, że na studia zostają przyjęci jedynie najlepsi kandydaci. Jak zapewne się domyślasz w swoich planach maturalnych powinny znaleźć się przedmioty takie jak biologia, chemia, czy nawet matematyka. Pamiętaj, że liczba miejsc jest mocno ograniczona, więc by mieć szansę na studia, musisz zdawać te przedmioty na poziomie rozszerzonym. To sprawi, że twoja kandydatura będzie wyjątkowo atrakcyjna, zatem nie zwlekaj i swoje przygotowania zacznij już dziś.

     szczegółowe wymagania na uczelniach

     Harmonogram rekrutacji +

     Z harmonogramem rekrutacji powinna zapoznać się każda osoba, która chce rozpocząć studia wyższe nie tylko w Wrocławiu, lecz także na terenie całej Polski, czy Europy. Taki harmonogram ustalany jest na każdej uczelni wyższej indywidualnie i obejmuje on nie tylko ostateczny termin kwalifikacji kandydatów, lecz rejestrację kandydatów na platformach internetowych oraz czas składania znajdziesz na stronach internetowych wybranych przez siebie ośrodków akademickich.

     Mimo że kandydaci na wybrane przez siebie kierunki mogą rejestrować się na ogół już na przełomie kwietnia i maja, to znaczenie mają wyłącznie punkty, jakie uzyskali podczas egzaminów maturalnych. Kolejność zgłoszeń nie ma znaczenia. Studia na kierunku pielęgniarstwo w Wrocławiu zaliczają się do grona renomowanych kierunków o profilu medycznym. Pierwszy etap rekrutacji zostaje na ogół zamknięty w połowie lipca, tuż po ogłoszeniu wyników z egzaminów maturalnych.

     Na te kierunki, na które nie został wypełniony limit miejsc podczas pierwszego etapu rekrutacji, otwierane są także dodatkowe etapy kwalifikacyjne. Odbywają się one na ogół w sierpniu oraz we wrześniu Jeżeli na studia na kierunku pielęgniarstwo nie zakwalifikowałeś się w lipcu, to nie zrażaj się, ponieważ być może szansę na rozpoczęcie wymarzonych studiów dostaniesz podczas kolejnych etapów rekrutacji.

     Dokumenty rekrutacyjne +

     Dostarczenie zestawu podstawowych dokumentów stanowi obligatoryjny obowiązek rekrutacyjny. Nie zaniedbaj tego, by mieć pewność, że nie zostaniesz skreślony z list osób przyjętych na studia. Konkretne informacje na temat tego, jakie dokumenty złożyć w pierwszej kolejności, znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich. Wśród nich powinny się znaleźć przede wszystkim:

     • świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
     • świadectwo lub inny dokument, które zostały wydane poza polskim systemem oświaty (jeśli takie posiadasz);
     • aktualna fotografia;
     • potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
     • różnego rodzaju podpisane umowy.

     Studia na kierunku pielęgniarstwo wymagają wielu predyspozycji, więc w przypadku rozpoczęcia nauki na tym kierunku może być także zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy, który potwierdzi twoje zdolności.

     Opłaty rekrutacyjne +

     Na ogół koszt opłaty rekrutacyjnej wynosi od od 85 do 150 zł w zależności od kierunku. Musi być ona obligatoryjnie uiszczona, ponieważ w innym przypadku kandydatury osób chętnych w ogóle nie zostaną rozważone. Uczelnie w Wrocławiu przygotowują indywidualne wytyczne na temat opłat, więc zapoznaj się z nimi odpowiednio wcześnie. Pamiętaj, że możesz je dokonać za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu lub płatności elektronicznych (PayU). Zastanów się, która z opcji będzie dla ciebie najwygodniejsza, ponieważ liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania. Ostatnim punktem podczas dokonywania opłaty rekrutacyjnej będzie dostarczenie potwierdzenia przelewu do dziekanatu.

     Przedmioty kwalifikacyjne +

     Studia na kierunku pielęgniarstwo w Wrocławiu od wielu lat cieszą się ogromną popularnością, więc swoje przygotowania do matury powinieneś zacząć odpowiednio wcześnie. Weź pod uwagę, że na studia o profilu medycznym dostają się wyłącznie najlepsi abiturienci szkół średnich. Przedmioty, które przede wszystkim powinny się znaleźć w kręgu twoich zainteresowań, to oczywiście biologia oraz chemia. Wyniki z tych egzaminów mają decydujące znaczenie. Dodatkowym atutem będzie zdawanie na maturze przedmiotów takich jak matematyka, czy nawet fizyka.

     Przelicznik punktów kwalifikacyjnych +

     Punkty, jakie otrzymają maturzyści podczas egzaminów dojrzałości, stanowią jedynie bazę do ich ostatecznego przeliczenia. To, czy dany kandydat zakwalifikuje się na studia, zależy bowiem od tego, czy przedmioty, które zdawał na maturze są punktowe w procedurze rekrutacyjnej. Każdy kierunek studiów wiąże się ze zdawaniem innych przedmiotów. Kierunki studiów takie jak pielęgniarstwo uwzględniają oczywiście przedmioty ścisłe. Przelicznik punktów kwalifikacyjnych uwzględnia także poziom, na jakim zdawany był dany przedmiot. Maturzyści zawsze mają do wybory dwa poziomy – podstawowy oraz rozszerzony. Poziom rozszerzony punktowany jest zawsze dużo wyżej.

     Olimpiady oraz konkursy +

     Osoby, które nie boją się intelektualnych wyzwań, mogą pomyśleć o wzięciu udziału wybranej olimpiadzie przedmiotowej. Nie jest to konkurs łatwy, ponieważ zadedykowany jest on dla najzdolniejszych kandydatów. Laureaci oraz finaliści stopnia centralnego znajdują się na listach osób przyjętych na studia poza kolejnością, więc jest o co walczyć. Jeżeli zatem nauka przedmiotów ścisłych sprawia ci dużo satysfakcji i marzysz o rozpoczęciu studiów pielęgniarskich w Wrocławiu, to rozważ wzięcie udziału w olimpiadach takich jak:

     • Olimpiada Biologiczna;
     • Olimpiada Chemiczna;
     • czy Olimpiada Matematyczna.

     Pamiętaj, że aby dostać się na wymarzone studia na kierunku pielęgniarstwo i tak musisz wziąć udział w podstawowych egzaminach maturalnych, ponieważ jest to warunek obligatoryjny do rozpatrzenia twojej kandydatury.

     KIERUNKI MEDYCZNE W MIEŚCIE WROCŁAWIU

     Rozwiń

     POZOSTAŁE UCZELNIE W MIEŚCIE WROCŁAWIU NA KTÓRYCH JEST KIERUNEK PIELĘGNIARSTWO

     WAŻNE TEMATY

     Jak wyglądają studia na kierunku pielęgniarstwo we Wrocławiu?

     Studia medyczne we Wrocławiu zarezerwowane są tylko dla najlepszych, jednak nie każda z tych osób może pozwolić sobie na kształcenie dzienne ze względu na różne sytuacje losowe. Uczelnie coraz częściej starają się podołać temu wyzwaniu i mają w swojej ofercie studia niestacjonarne, czyli zaoczne. Mają one na ogół charakter zjazdów naukowych, organizowanych w weekendy, jednak wtedy znaczną część materiału teoretycznego studenci muszą opanowywać we własnym zakresie. Nie należy także zapominać o tym, że są to studia płatne. W przypadku pielęgniarstwa ukończenie zaocznych studiów jest nie lada wyczynem, który wymaga bardzo dużo samodyscypliny, jednak jest to jak najbardziej możliwe.

      

     Program studiów i przedmioty

     Program kształcenia na studiach pielęgniarskich jest wyjątkowo rozbudowany, muszą o tym pamiętać wszystkie osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z tym kierunkiem. Pierwszy rok nauki obejmuje przedmioty przedkliniczne. Studenci otrzymują w ich trakcie niezbędną wiedzę teoretyczną, która później będzie wykorzystywana podczas zajęć klinicznych w szpitalach. Wiedza teoretyczna studentów pielęgniarstwa musi się wiązać z perfekcyjnym opanowaniem:

     • anatomii i filologii człowieka;
     • patomorfologii i patofizjologii;
     • mikrobiologii itd.

      

     Jednak najważniejszy człon kształcenia przyszłych absolwentów pielęgniarstwa stanowią zajęcia kliniczne, które odbywają się na poszczególnych oddziałach szpitalnych. Taka forma zajęć przygotowuje bowiem najlepiej do wykonywania tego bardzo wymagającego zawodu. Nauka odbywa się na różnych specjalistycznych oddziałach:

     • onkologii;
     • pediatrii;
     • anestezjologii i intensywnej terapii;
     • czy na oddziale chorób wewnętrznych.

      

     To bardzo intensywny czas w życiu każdego studenta pielęgniarstwa, ponieważ musi on wtedy przyswajać bardzo rozległą wiedzę i jednocześnie wykorzystywać ją podczas nieustannych interakcji z pacjentami. Oprócz tego przyszli absolwenci tego kierunku doskonalą swoje wszystkie kompetencje miękkie, które również są niezwykle ważne podczas wykonywania tego zawodu. Otóż każda osoba, decydująca się na tego typu studia medyczne, powinna odznaczać się wysoką wrażliwością społeczną, empatią oraz zaangażowaniem. W pracy pielęgniarzy i pielęgniarek liczą się także bardzo dobre umiejętności komunikacji – nie tylko z pacjentem, lecz także z jego najbliższym otoczeniem oraz personelem medycznym.

     Sprawdź na w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

     PIELĘGNIARSTWO WROCŁAW STUDIA STACJONARNE

     PIELĘGNIARSTWO WROCŁAW STUDIA NIESTACJONARNE

     Ile trwają studia na kierunku pielęgniarstwo we Wrocławiu?

     Ile trwają studia na kierunku pielęgniarstwo we Wrocławiu?

     Studia pielęgniarskie zaliczają się do grona najbardziej w Polsce popularnych kierunków dwustopniowych. Studia pierwszego stopnia, czyli licencjackie trwają trzy lata. Przyszli pielęgniarze i pielęgniarki podczas ich trwania otrzymują niezbędną wiedzę i kwalifikacje, które pozwalają na rozpoczęcie pracy na oddziałach szpitalnych. Czas studiów licencjackich jest dla studentów tego kierunku niezwykle intensywny, ponieważ muszą oni opanować bardzo dużo materiału.

     Z kolei studia magisterskie obejmują kolejne dwa lata kształcenia. Osoby, które chcą je kontynuować, znacznie poszerzą swoje kwalifikacje – przede wszystkim pod kątem zarządzania personelem pielęgniarskim i organizacji pracy pielęgniarzy na oddziałach. To niezwykle ważne umiejętności, które także przekładają się na zatrudnienie w przyszłości, ponieważ abiturienci tego kierunku z tytułem magistra mogą ubiegać się o pracę na stanowiskach pielęgniarek lub pielęgniarzy oddziałowych.

     Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

     PIELĘGNIARSTWO WROCŁAW STUDIA I STOPNIA

     PIELĘGNIARSTWO WROCŁAW STUDIA II STOPNIA

     Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek pielęgniarstwo we Wrocławiu?

     Osoby, które decydują się na podjęcie studiów pielęgniarskich, powinny mieć świadomość, jak dużego zaangażowania wymaga nauka nie tylko podczas studiów, lecz także po jej zakończeniu. Pielęgniarstwo jako dyscyplina nieustannie się rozwija, więc od osób, które pracują w tym zawodzie, również wymaga się ciągłego poszerzania horyzontów. Zastanów się, czy jesteś na to gotowy i czy w ogóle odnajdziesz się w tym wyjątkowo wymagającym zawodzie. By uniknąć rozczarowań w przyszłości, już dziś sobie odpowiedz na kilka podstawowych pytań:

     • Czy nauka biologii i chemii nigdy nie stanowiły dla ciebie problemu?
     • Czy jesteś osobą wrażliwą na cierpienie innych?
     • Czy jesteś gotowy na wykonywanie zawodu wymagającego prawdziwego powołania?

      

     Proces rekrutacji i przedmioty

     Jeżeli odpowiadasz na te pytania twierdząco, to znaczy, że jest to kierunek studiów stworzony dla ciebie. Jednak zanim staniesz się jednym ze studentów pielęgniarstwa, będziesz musiał wziąć udział w procedurze rekrutacyjnej, ponieważ to na jej podstawie tworzone są listy osób przyjętych. Aby się na nich znaleźć, musisz się jak najlepiej przygotowywać do egzaminu dojrzałości. W centrum twoich zainteresowań powinny się znaleźć przedmioty takie jak biologia, chemia, czy nawet matematyka. Pamiętaj o tym, że twoje dobre przygotowanie to także inwestycja na przyszłość, ponieważ na studentów pielęgniarstwa już od samego początku zostają nałożone bardzo wysokie wymagania.

     Być może jesteś osobą o bardzo wysokich ambicjach, a twoja wiedza już dawno zaczęła wykraczać poza mury szkoły średniej. Jeżeli tak jest, to pomyśl o wzięciu udziału w olimpiadzie przedmiotowej. To niezwykle wymagający konkurs, ale jego laureaci oraz finaliści mają szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych poza kolejnością. W przypadku studiów pielęgniarskich rozważ:

     • Olimpiadę Biologiczną, Chemiczną lub Matematyczną;
     • Olimpiadę Wiedzy o Żywności i Zdrowym Żywieniu itd.

      

     Pamiętaj także o terminowym uiszczeniu wszystkich opłat rekrutacyjnych. Zorientuj się także, czy w przypadku studiów pielęgniarskich nie musisz wykonać podstawowych badań lekarskich, które określą twoje predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Gdy już znajdziesz się na listach osób przyjętych, będziesz musiał dostarczyć na uczelnię takie dokumenty jak świadectwo maturalne, skany dowodu oraz zdjęcia do legitymacji. Wszystkie niezbędne i konkretne informacje znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych ośrodków akademickich.

     zasady rekrutacji na studia

     Jaka praca po studiach na kierunku pielęgniarstwo we Wrocławiu?

     Jaka praca po studiach na kierunku pielęgniarstwo we Wrocławiu?

     Studia we Wrocławiu na kierunkach medycznych kształcą jedynych z najlepszych specjalistów w kraju. W Polsce wciąż nieustannie potrzebny jest wykwalifikowany personel medyczny, który będzie dbać o potrzeby pacjentów. Abiturienci pielęgniarstwa nie powinni mieć zatem żadnego problemu ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia, które będzie odpowiadać ich kwalifikacjom.

     Przyszli pielęgniarze i pielęgniarki w swojej pracy zajmują się opieką nad pacjentami, dbają o ich samopoczucie, uczestniczą w procesie diagnozy, leczenia oraz rekonwalescencji. Jednak to nie tylko zawód, który daje oparcie osobom w potrzebie. Absolwenci tego kierunku dysponują przede wszystkim rozbudowaną wiedzą medyczną, która pozwala na wdrażanie kolejnych składowych procesu leczenia. Osoby, które ukończyły ten kierunek, mogą podjąć pracę w:

     • publicznych i prywatnych szpitalach;
     • klinikach;
     • poradniach specjalistycznych;
     • podstawowych ośrodkach opieki zdrowotnej;
     • domach dziennego pobytu;
     • ośrodkach rehabilitacyjnych;
     • czy sanatoriach.

      

     Miejsce zatrudnienia zależy w dużej mierze od tego, czym właściwie chce się zajmować zawodowo abiturient pielęgniarstwa. Możliwości pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą jest tak dużo, że może on swobodnie sterować swoją karierą. Oprócz tego absolwenci tego kierunku mogą pracować w różnego rodzaju laboratoriach i ośrodkach badawczych. Pielęgniarki i pielęgniarze mogą podejmować także szeroko rozumianą działalność edukatorską, która przyczyni się do poprawy świadomości na temat ochrony zdrowia.

     Jakie opinie mają studia na kierunku pielęgniarstwo we Wrocławiu?

     Pielęgniarstwo to taki kierunek studiów, do którego trzeba podejść z pasją, tylko wtedy może dać dużo satysfakcji.

     Wiola, studentka drugiego roku, mówi:

     Już od dzieciństwa fascynował mnie zawód pielęgniarki, więc można powiedzieć, że od najmłodszych lat to było moje marzenie zawodowe, które teraz – dzięki studiom we Wrocławiu – mogę realizować.

     25 Uczelni we Wrocławiu

     Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.

     Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

     Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu

      


     #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

      

      

     Komentarze (0)