1. Dla kogo ten kierunek
Studia artystyczne nie są przeznaczone dla każdego absolwenta szkoły średniej – to oczywiste. Aby wybrać kierunek taki jak grafika, musisz dysponować prawdziwym talentem, finezją oraz wrażliwością na piękno. Grafika stanowi obecnie jeden z najpotężniejszych działów sztuk graficznych, ustąpiły jej bowiem miejsca zarówno malarstwo, jak i rzeźba. Grafika już dawno przestała gościć w galeriach sztuki i muzeach. Spotykamy się z nią na co dzień – na etykietach, ubraniach, plakatach itd.
Osoby, które poważnie myślą o podjęciu studiów na kierunku grafika, powinny zastanowić się, czy ich zdolności są wystarczające do rozpoczęcia nauki na uczelni artystycznej. Nie każdy, kto lubi sztukę, odnajdzie się na takim kierunku. To studia niewątpliwie wymagające, które wymagają pasji oraz zaangażowania. Jeżeli kochasz sztukę, masz wysoko rozwinięty zmysł artystyczny i chciałbyś mieć wpływ na to, jak wygląda estetyczna strona otaczającej cię rzeczywistości, to studia na kierunku grafika są dla ciebie stworzone.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku grafika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia jednolite magisterskie
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku grafika we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia inżynierskie lub licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Program kształcenia i gdzie studiować
Studia artystyczne we Wrocławiu możesz rozpocząć na jednej uczelni artystycznej, czyli na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Oprócz tego możesz także wybrać wąskie kształcenie graficzne jak grafika komputerowa w reklamie w Wyższej Szkole Bankowej, ale pamiętaj o tym, że wtedy znacznie więcej czasu poświęcisz na kwestie związane z informatyką. Przed ostatecznym wyborem profilu kształcenia zastanów się zatem, która propozycja najbardziej odpowiada twoim oczekiwaniom.
Przedmioty, z którymi stykać się będą studenci grafiki, będą mieć przede wszystkim praktyczny charakter. Zgłębianie tajników rysunku, malarstwa, technik projektowania itd. czekają na każdego, kto rozpocznie kształcenie na tym kierunku. Oprócz tego studenci otrzymają także bardzo rozbudowaną wiedzę teoretyczną z zakresu historii sztuki i szeroko rozumianej kultury, ponieważ takie podstawy pozwolą na świadome kształtowanie własnej twórczości.
4. Praca po studiach
Absolwenci grafiki dysponują wszechstronną wiedzą i umiejętnościami, które pozwalają na pracę w wielu różnorodnych sektorach gospodarczych, ponieważ dziś grafika użytkowa ma bardzo potężne oddziaływanie na społeczeństwa. Zatem osoby, które kończą studia na kierunku grafika mogą zająć się szeroko rozumianym projektowaniem. Oczywiście osoby, kończące studia graficzne, przygotowane są przede wszystkim do świadomego rozwoju własnej działalności artystycznej, która może wykraczać poza to, co użytkowe.
Oprócz tego absolwenci tego absolwenci tego kierunku mogą podejmować bardzo owocną współpracę z agencjami reklamowymi, wydawnictwami, ośrodkami kulturalnymi, teatrami, muzeami, galeriami sztuki. Graficy mają bowiem to szczęście, że mogą dowolnie sterować rozwojem kariery – wszystko w zależności od własnych zainteresowań.
Polskie uczelnie idą coraz częściej z duchem czasu i zdają sobie sprawę z tego, że nie każda zdolna osoba, która chciałby się dalej rozwijać intelektualnie, może uczęszczać na zajęcia w trakcie trwania tygodnia. W ofercie poszczególnych ośrodków akademickich – nawet tych artystycznych – znajdują się propozycje rozpoczęcia kształcenia w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Tryb stacjonarny, czyli dzienny, jest obecnie najbardziej popularny i wybiera go większość absolwentów szkół średnich. Z kolei tryb zaoczny zadedykowany jest tym osobom, które równolegle chciałyby na przykład rozwijać inne aktywności i nie mogą uczestniczyć regularnie w zajęciach. Wtedy mogą one kształcić się zaocznie i uczestniczyć w weekendowych zjazdach naukowych. Należy jedynie pamiętać, że studia te mają najczęściej odpłatny charakter.
5. Program studiów i przedmioty
Studenci, którzy decydują się na studiowanie grafiki, muszą mieć świadomość, że przed nimi bardzo intensywny czas nauki i rozwijania umiejętności artystycznych nie tylko z obszaru grafiki. Kształcenie na tym kierunku zakłada interdyscyplinarny rozwój talentu plastycznego studentów, którzy swoje indywidualne predyspozycje zaprezentują już podczas rekrutacji. Zatem wszyscy pasjonaci sztuki, którzy fach zdobywać będą na studiach graficznych, mogą przygotować się na uczęszczanie na zajęcia takie jak:
-
malarstwo;
-
rzeźba;
-
rysunek;
-
projektowanie graficzne;
-
cyfrowe techniki wspomagające projektowanie itd.
Podczas tych zajęć warsztatowych, studenci będą przygotowywać swoje własne projekty i prace pod okiem profesjonalistów, którzy inspirują i służą swoim artystycznym doświadczeniem. Pasjonaci graficy uczestniczyć będą także w bloku zajęć teoretycznych, których naczelnym celem jest maksymalne rozbudowanie niezbędnej wiedzy teoretycznej. Będą to zatem przedmioty takie jak:
-
teoretyczne podstawy projektowania graficznego;
-
historia i teoria sztuki;
-
filozofia;
-
czy chociażby marketing promocji sztuki.
Zatem studenci, którzy rozpoczną swoją przygodę z grafiką, otrzymają bardzo rozbudowane i rzetelne wykształcenie, które będą mogli wykorzystywać nie tylko podczas rozwijania swojej kariery arstystycznej, lecz także podczas komunikacji z różnorodnymi ośrodkami kulturalnymi. Podstawowym celem studiów na kierunku grafika we Wrocławiu jest jednak nieustanne pielęgnowanie wrażliwości na piękno oraz tworzenie najbardziej komfortowych i inspirujących warunków dla rozwijania talentu artystów. Talent w trakcie kształcenia na tym kierunku jest niezwykle ważny, jednak należy pamiętać o tym, że aby mógł on w pełni rozkwitnąć, trzeba go nieustannie doskonalić oraz szlifować.