1. Dla kogo ten kierunek
Nieustający rozwój cywilizacyjny niesie ze sobą nie tylko same pozytywy. Zatraciliśmy się w nowoczesności i zapomnieliśmy, jak ważna w naszym życiu powinna być symbioza z naturą. Nie liczy się bowiem wyłącznie to, co jest wytworem rąk ludzkich. Ważne, jak to wpływa na nasze środowisko naturalne i czy możemy czerpać z niego pełnymi garściami. Wyobraźmy sobie, jak wyglądałoby nasze życie bez dostępu do świeżych owoców i warzyw, czystej wody, drzew, produkujących tlen... Wtedy świat chyliłby się ku upadkowi.
By świadomie dbać o ten kruchy związek człowieka z naturą, potrzebni są wciąż specjaliści, którzy dzięki swojej wiedzy potrafią wdrażać różnego rodzaju działania ochronne, czy naprawcze. Tym właśnie zajmują się ekolodzy. Dbają, uświadamiają, naprawiają zniszczenia wyrządzone przez człowieka w środowisku naturalnym. Studia na kierunku ochrona środowiska wymagają zaangażowania i pasji. Jeżeli jesteś jednak osobą, dla której problemy związane z ekologią nie są obojętne, to odnajdziesz się na tym kierunku studiów.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ochrona środowiska możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (inżynierskie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku ochrona śodowiska we Wrocławiu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3 lat do 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.
Uczelnie we Wrocławiu umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
3. Program kształcenia i gdzie studiować
Uczelnie we Wrocławiu przygotowały taką ofertę kształcenia na kierunku ochrona środowiska, która będzie atrakcyjna dla wszystkich osób zainteresowanych podjęciem nauki. W stolicy dolnego śląska przygodę z tym kierunkiem możesz rozpocząć albo na Uniwersytecie Wrocławskim, albo Uniwersytecie Przyrodniczym. Każdy z tych ośrodków akademickich kształci wyłącznie najlepszych specjalistów, jednak ich oferty edukacyjne nieznacznie różnią się od siebie. Zastanów się zatem, która z tych propozycji bliższa jest twoim oczekiwaniom.
Studenci ochrony środowiska muszą otrzymać bardzo rozległą wiedzę, która pozwoli im na świadome stawianie czoła problemom, jakie niesie ze sobą rozwój cywilizacyjny. Większość przedmiotów na tym kierunku ma charakter ścisły. Pasjonaci ekologii muszą zatem przygotować się na intensywną naukę matematyki, różnorodnych odmian biologii, czy chemii. Studenci będą uczęszczać zarówno na wykłady, ćwiczenia praktyczne, jak i skomplikowane laboratoria, czy nawet zajęcia terenowe.
4. Praca po studiach
Współcześnie coraz większą wagę przywiązujemy do tego, czy żyjemy w zgodzie z naturą. Dziś świadomi ekolodzy stają się dla nas inspiracją, wyznaczają trendy i pokazują, że wystarczy dbać o własną przestrzeń, by miało to zbawienny wpływ na naturę. Absolwenci kierunku ochrona środowiska mogą znaleźć stabilne zatrudnienie w organizacjach pozarządowych, instytucjach pożytku publicznego i organach administracji samorządowej i rządowej
Przyszli ekolodzy mogą także podejmować aktywną współpracę z przedsiębiorstwami, które w znacznym stopniu ekspolatują środowisko naturalne. Ich wykształcenie sprawia, że mogą oni wdrażać nowe technologie, które oprócz tego, że usprawniają produkcję, to także chronią środowisko naturalne. Każdy absolwent tego kierunku może podejmować pracę laboratoryjną i badawczą, dzięki której będziemy mogli świadomie czuwać nad kondycją natury. Praca absolwentów ochrony środowiska ma zatem wyjątkowo przyszłościowy charakter.
Studia we Wrocławiu na kierunku ochrona środowiska możesz rozpocząć w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Polskie ośrodki akademickie coraz częściej zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest umożliwienie wszystkim zdolnym i chętnym do poszerzania swojej wiedzy kandydatom. Studia dzienne (stacjonarne) są najczęściej wybierane przez absolwentów szkół średnich, ponieważ na państwowych uczelniach nie wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne oraz mają formę regularnych spotkań w trakcie trwania tygodnia. Z kolei studia zaoczne wybierane są przez te osoby, którym zależy na rozwoju intelektualnym, a z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w regularnych zajęciach. Wtedy spotkania odbywają się podczas weekendowych zjazdów naukowych. Należy jedynie pamiętać, że studia zaoczne są na ogół płatne.
5. Program studiów i przedmioty
Pasjonaci ekologii muszą być przygotowani na to, że czas ich studiów będzie wyjątkowo intensywny. Każda osoba, która decyduje się bowiem na kształcenie na kierunku ochrona środowiska, będzie musiała uczestniczyć w wielu wykładach, ćwiczeniach laboratoryjnych, czy zajęciach terenowych, które powinny stanowić nieodłączną część nauki. Podstawą edukacji na tym kierunku są zagadnienia oparte na fizyce, chemii oraz biologii, więc studenci muszą od samego początku dysponować rozległą wiedzą z tych dziedzin. Oprócz tego każdy pasjonat ekologii będzie się stykać z przedmiotami takimi jak:
-
metrologia;
-
klimatologia;
-
technologia ochrony atmosfery;
-
zagrożenia cywilizacyjne itd.
Studenci mogą liczyć na bardzo dużą różnorodność, która towarzyszyć będzie ich nauce. Wszystkie osoby, decydujące się na kształcenie na tym kierunku, będą poznawać najpierw podstawy związane z ekologią, różnorodnością biologiczną, by później płynnie przejść do zagadnień ochrony przyrody.
Działaniu każdego ekologa powinna towarzyszyć rozbudowana wiedza, jednak w tej pracy liczą się przede wszystkim umiejętności. Oprócz tego osoby, kończące ten kierunek, muszą wykształcić szereg kompetencji miękkich, a one są niezbędne w tej pracy. Ekologowie bowiem muszą niejednokrotnie uczestniczyć w różnego rodzaju negocjacjach, które wymagają nie tylko kierunkowej wiedzy, lecz także bardzo dobrych umiejętności komunikacji.
Bardzo ważnym aspektem w pracy przyszłych ekologów jest także doskonała znajomość przepisów prawnych obowiązujących nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. Pasjonaci ochrony środowiska muszą bowiem działać zgodnie z normami oraz muszą czujnie obserwować działania podejmowane przez rządzących, czy prywatne koncerny, zajmujące się eksploatacją środowiska naturalnego.