Program studiów i przedmioty
Pasjonaci ekologii muszą być przygotowani na to, że czas ich studiów będzie wyjątkowo intensywny. Każda osoba, która decyduje się bowiem na kształcenie na kierunku ochrona środowiska, będzie musiała uczestniczyć w wielu wykładach, ćwiczeniach laboratoryjnych, czy zajęciach terenowych, które powinny stanowić nieodłączną część nauki. Podstawą edukacji na tym kierunku są zagadnienia oparte na fizyce, chemii oraz biologii, więc studenci muszą od samego początku dysponować rozległą wiedzą z tych dziedzin. Oprócz tego każdy pasjonat ekologii będzie się stykać z przedmiotami takimi jak:
-
metrologia;
-
klimatologia;
-
technologia ochrony atmosfery;
-
zagrożenia cywilizacyjne itd.
Studenci mogą liczyć na bardzo dużą różnorodność, która towarzyszyć będzie ich nauce. Wszystkie osoby, decydujące się na kształcenie na tym kierunku, będą poznawać najpierw podstawy związane z ekologią, różnorodnością biologiczną, by później płynnie przejść do zagadnień ochrony przyrody.
Działaniu każdego ekologa powinna towarzyszyć rozbudowana wiedza, jednak w tej pracy liczą się przede wszystkim umiejętności. Oprócz tego osoby, kończące ten kierunek, muszą wykształcić szereg kompetencji miękkich, a one są niezbędne w tej pracy. Ekologowie bowiem muszą niejednokrotnie uczestniczyć w różnego rodzaju negocjacjach, które wymagają nie tylko kierunkowej wiedzy, lecz także bardzo dobrych umiejętności komunikacji.
Bardzo ważnym aspektem w pracy przyszłych ekologów jest także doskonała znajomość przepisów prawnych obowiązujących nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. Pasjonaci ochrony środowiska muszą bowiem działać zgodnie z normami oraz muszą czujnie obserwować działania podejmowane przez rządzących, czy prywatne koncerny, zajmujące się eksploatacją środowiska naturalnego.
Nabywane umiejętności
Studenci ochrony środowiska w trakcie nauki poznają m.in.: zasady gospodarowania i urządzania terenów wiejskich lub miejskich; rodzaje zagrożeń środowiska powiązanych z działalnością człowieka; zasady waloryzacji środowiska oraz sporządzania oceny oddziaływania na środowisko. Uczestnicy zajęć szkolą się w zakresie np.: oceniania możliwości stosowania technologii ochrony środowiska; projektowania działań na rzecz ochrony atmosfery; zarządzania gospodarką komunalną lub gospodarką wodną.
Interdyscyplinarny charakter ochrony środowiska pozwala studentom tego kierunku zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie np.: botaniki, zoologii, geologii, mikrobiologii, biochemii, ekologii czy hydrologii. Ponadto w programie ochrony środowiska znajdują się również przedmioty poświęcone m.in. zagrożeniom cywilizacyjnym, zrównoważonemu rozwojowi, technologiom bioenergetycznym, przepisom prawnym w ochronie środowiska czy różnorodnym formom finansowania ochrony środowiska w Polsce i na świecie.
Absolwenci ochrony środowiska są kompleksowo przygotowani do pracy np. w organach administracji państwowej i samorządowej w działach związanych z ochroną i monitorowaniem środowiska przyrodniczego czy w firmach realizujących inwestycje techniczne oddziałujące na środowisko. Ponadto kompetencje osób, które ukończyły ten kierunek studiów, cenione są także m.in. w firmach monitorujących środowisko lub w instytucjach finansujących inwestycje ekologiczne. Absolwenci ochrony środowiska nabytą w trakcie studiów wiedzę mogą także wykorzystać np. w mediach.
Polecane:
Jakie są specjalności na ochronie środowiska we Wrocławiu
Współczesne studia z ochrony środowiska charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku ochrona środowiska we Wrocławiu: ocena oddziaływania na środowisko, ochrona gleb i rekultywacja terenów zdegradowanych, analityka środowiskowa, zarządzanie ryzykiem środowiskowym.
Sprawdź specjalności na ochronie środowiska we Wrocławiu