Studia biologiczne i przyrodnicze Wrocław

Studia biologiczne i przyrodnicze Wrocław

Studia biologiczne i przyrodnicze Wrocław

Największy wybór studiów

przyrodnicznych we Wrocławiu

Odkryj kierunki przyrodniczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

13.09.2023

Studia biologiczne i przyrodnicze Wrocław | woj. dolnośląskie

Studia biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu możesz podjąć w 3 uczelniach publicznych: Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, Politechnice Wrocławskiej. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. 

Studia biologiczne i przyrodnicze Wrocław
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, matematyka, geografia.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia biologiczne i przyrodnicze w mieście Wrocławiu - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Agroinżynieria stacjonarne I stopnia
Biogospodarka stacjonarne I stopnia
Bioinformatyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biologia człowieka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biotechnologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Biotechnology stacjonarne I stopnia
Genetyka i biologia eksperymentalna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu stacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria biomedyczna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Medical biotechnology stacjonarne II stopnia
Mikrobiologia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Ochrona środowiska stacjonarne I stopnia, II stopnia
Technologia żywności i żywienie człowieka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Zarządzanie jakością i analiza żywności stacjonarne I stopnia, II stopnia
Zarządzanie środowiskiem przyrodniczym stacjonarne I stopnia, II stopnia
Żywienie człowieka i dietetyka stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w mieście Wrocławiu są studia biologiczne i przyrodnicze

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Politechnika Wrocławska

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki biologiczne i przyrodnicze w mieście Wrocławiu

SORTOWANIE:

Studia biologiczne i przyrodnicze w mieście Wrocławiu - podyplomowe

E
H
M
N
O
P
T
Z

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu

Kartą wstępu na studia biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu jest bardzo dobrze zdana matura z biologii, chemii i matematyki. To trzy przedmioty, które w tym przypadku bardzo opłaca się zdać. Dostaniecie za nie najwięcej punktów, co oczywiście wpuści Was na sam szczyt listy studentów, którzy biorą udział w rekrutacji na studia. Dlatego nie lekceważcie nauki ścisłej i przygotujcie się porządnie do egzaminów dojrzałości.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu?

Studia biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu skupiają się na edukacji praktycznej. To wiedza o zależnościach między organizmami i tym, jak tą wiedzę wykorzystać. Uczelnie skupiają się głównie na inżynierii biomedycznej, żywności i hodowli zwierząt. Ciekawą propozycję przygotował dla absolwentów kierunków biologicznych Uniwersytet Przyrodniczy, oferujący bogatą ofertę studiów podyplomowych, związanych z hodowlą i trenowaniem zwierząt. To opiekun i trener zwierząt to przyszłościowy zawód.

Studia biologiczne i przyrodnicze pozwolą Wam zgłębiać tajniki natury i mądrze ją wykorzystywać we współczesnym życiu. Warto jeszcze raz podkreślić, że Wrocław stawia na praktyczne wykorzystanie wiedzy - po takich studiach będziecie dobrze wykwalifikowanymi specjalistami z pożądanych dziedzin. Poznacie tu zasady wykonywania analiz, badań, a także metody badawcze stosowane w laboratoriach, zasady diagnostyki i przyjrzycie się, jak dzięki wiedzy i wynikom możemy chronić środowisko. 

Studia biologiczne związane z żywnością to modny kierunek przez wzgląd na problemy z otyłością, z anoreksją, z nieprawidłową higieną żywności, z jaką mamy do czynienia na co dzień. Dzięki studiom zrozumiesz większość współczesnych problemów dręczących społeczeństwo polskie i nie tylko.

Studia biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu to bardzo dobra oferta dla osób, które wiedzą, że ta dziedzina została stworzona dla nich i chcą związać się z pracą w zakresie proponowanym przez oferowane kierunki studiów. Sprawdźcie, jakie kierunki możecie wybrać spośród bogatej listy.

 

Studia biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Kierunki biologiczne i przyrodnicze pierwszego stopnia we Wrocławiu dzielą się na dwie grupy – studiów licencjackich oraz inżynierskich. Jeżeli wybierzesz kierunek zaliczający się do pierwszej z nich, będziesz kształcił się przez trzy lata. Studia inżynierskie potrwają o pół roku dłużej.

Jako absolwent możesz pomyśleć o pracy w zawodzie lub kontynuować kształcenie na studiach magisterskich, trwających półtora roku lub dwa lata, w zależności od posiadanego tytułu. Możesz również zastanowić się nad aplikacją na jeden z interesujących cię kierunków podyplomowych.

Kandydaci na studia wyższe zdecydowanie chętniej wybierają kształcenie stacjonarne. Być może jest to spowodowane ciągłością zdobywania wiedzy i umiejętności przez pięć dni roboczych każdego tygodnia. Coraz większą popularnością cieszą się obecnie niektóre kierunki niestacjonarne.

Ich wybór będzie doskonały, jeżeli z jakichś powodów wolisz kształcić się w weekendy. Zjazdy dla studentów zaocznych trwają wiele godzin, niekiedy cały dzień i odbywają się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie.

czytaj dalej studia we Wrocławiu

 

Kierunki studiów biologicznych i przyrodniczych we Wrocławiu

Wybierając kierunki biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu, wybierasz najwyższą jakość kształcenia, którego efekty są dopasowane do nowoczesnych trendów na współczesnym, międzynarodowym rynku pracy.

Zapotrzebowanie na absolwentów posiadających wiedzę o ekosystemie, fizjologii i anatomii organizmów zwierzęcych i roślinnych, a także innowacyjnych rozwiązaniach ograniczających emisję szkodliwych oparów do atmosfery nie maleje. Na wrocławskich uczelniach wyższych znajdziesz zarówno szereg różnorodnych kierunków cieszących się największą popularnością, jak na przykład biologię czy ochronę środowiska, ale również będziesz mógł podjąć zdecydowanie bardziej unikalne studia.

Doskonałym przykładem interdyscyplinarnych kierunków biologicznych są bioinformatyka, biotechnologia, inżynieria biomedyczna, zarządzanie jakością i analiza żywności oraz żywienie człowieka i dietetyka. Jeśli dążysz do sukcesywnego poznawania tajników otaczającej przyrody, wybierz kształcenie we Wrocławiu.

 

Popularne kierunki studiów biologicznych i przyrodniczych

 • Biologia
 • Biologia człowieka
 • Biotechnologia
 • Bioinformatyka
 • Bezpieczeństwo żywności
 • Żywienie człowieka i dietetyka
 • Inżynieria biomedyczna
 • zarządzanie jakością i analiza żywności

kierunki studiów we Wrocławiu

 

Gdzie studiować kierunki biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: botaniki, różnorodności biologicznej, biotechnologii i ochrony środowiskaAbsolwenci studiów biologicznych i przyrodniczych odnajdują się w pracy w laboratoriach biotechnologicznych, placówkach edukacyjnych, administracji państwowej, firmach kosmetycznych, ogrodach zoologicznych.

Bez wątpienia najbardziej popularnymi uczelniami wyższymi we Wrocławiu są Uniwersytet Wrocławski oraz Politechnika Wrocławska. Znajdziesz tam szeroki wybór różnorodnych kierunków, również biologicznych i przyrodniczych.

Osoby wybierające pomiędzy tymi dwoma uczelniami powinny mieć świadomość, że nauka na Uniwersytecie prawdopodobnie będzie bardziej teoretyczna w porównaniu do programu kształcenia oferowanego przez Politechnikę. Na tej drugiej odnajdą się w szczególności osoby uwielbiające dziedziny ścisłe i techniczne, które postrzegają świat w kategoriach logicznych.

Kolejną wrocławską uczelnią, na której znajdziesz kierunki biologiczne i przyrodnicze, jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Jest to placówka z wieloletnią tradycją akademicką, a program kształcenia prezentowany przez niemal wszystkie oferowane kierunki w ogromnej części poświęcony jest dziedzinom biologicznym. Wszystkie wymienione placówki są publiczne, dlatego jako student unikniesz opłat za czesne chyba, że zdecydujesz się na kształcenie niestacjonarne.

 

Gdzie studiować kierunki biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu

 • Politechnika Wrocławska
 • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 • Uniwersytet Wrocławski
czytaj dalej uczelnie we Wrocławiu


Kierunki biologiczne i przyrodnicze - uczelnie publiczne (państwowe) we Wrocławiu

 • Politechnika Wrocławska
 • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 • Uniwersytet Wrocławski

czytaj dalej uczelnie publiczne we Wrocławiu

 

 

Jakie kierunki biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu wybrać, aby mieć dobrą pracę?

Najbardziej wnikliwi obserwatorzy współczesnego rynku pracy bez trudu zauważą rosnące zapotrzebowanie na absolwentów dziedzin biologicznych, którzy dzięki swojej interdyscyplinarnej wiedzy, będą mogli przyczyniać się do rozwoju pokrewnych obszarów nauki, między innymi medycyny, farmacji oraz dietetyki.

Jaki kierunek biologiczny i przyrodniczy wybrać, aby mieć dobrą pracę? Decyzja należy do ciebie i powinna być podyktowana uprzednią analizą twoich predyspozycji. Nie jest tajemnicą, że wszyscy absolwenci studiów biologicznych mają szansę na doskonałą karierę zawodową.

Snując rozważania na temat najbardziej opłacalnych ścieżek rozwoju intelektualnego powinieneś mieć na względzie, że dzisiejszy rynek pracy ulega dynamicznym zmianom, jednak mimo wszystko zachowuje pewną elastyczność.

Oznacza to, że już na poziomie kształcenia wyższego powinieneś pomyśleć o równoległym rozwijaniu zainteresowań, poszerzaniu wiedzy i kształtowaniu umiejętności dzięki bogatej ofercie stażowej lub interesującym cię kursom. Jeżeli nabędziesz bardziej unikalne kompetencji, które wyróżnią się wśród konkurencji, zwiększysz swoje szanse zawodowe w przyszłości.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej

 • Biolog
 • Naukowiec
 • Laborant
 • Biotechnolog
 • Dietetyk
 • Bioinformatyk
 • Nauczyciel biologii
 • Analityk żywności
 • Inżynier biomedyczny

 

Absolwenci kierunków biologicznych i przyrodniczych bez trudu rozwijają karierę naukową w ośrodkach badawczo-rozwojowych, zajmują się działalnością laboratoryjną, niejednokrotnie również podejmują współpracę ze specjalistami innych dziedzin, tworząc interdyscyplinarne zespoły pracujące nad opracowaniem nowych rozwiązań polepszających efektywność działalności ludzkiej w różnych obszarach. Po ukończeniu studiów będziesz mógł ponadto przekazywać posiadaną wiedzę młodszym pokoleniom, jeżeli zechcesz zatrudnić się w roli nauczyciela lub wykładowcy akademickiego.

Pamiętaj, aby podczas wyboru kierunku zachować zdrowy rozsądek i nie ulegać chwilowym emocjom. Mogą one nie być dobrym doradcą, a decyzja w kwestii przyszłej ścieżki kształcenia jest bardzo istotna.

czytaj dalej jakie studia wybrać
 

Jak wybrać uczelnię wyższą we Wrocławiu?

Jeśli planujesz w najbliższym czasie aplikować na jeden z kierunków biologicznych i przyrodniczych we Wrocławiu, wkrótce staniesz przed wyborem jednej z tamtejszych uczelni wyższych. Nie śpiesz się z ostateczną decyzją, abyś mógł dobrze przemyśleć swój wybór, uwzględniając wszystkie istotne dla ciebie czynniki. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, która z uczelni ma w swojej ofercie wybrany przez ciebie kierunek.

Jeśli zależy ci na studiowaniu w konkretnym trybie, również powinieneś zapoznać się z możliwościami wybranej placówki. Zastanów się nad lokalizacją uczelni. Podróż w godzinach szczytu pomiędzy znacznie oddalonymi punktami na mapie Wrocławia może być czasochłonna i męcząca.

Nie warto przecież marnować siły na tak prozaiczne czynności. Jeśli zależy ci na jak najlepszym poznaniu specyfiki kształcenia, weź udział w dniach otwartych interesujących cię uczelni. Nie tylko poznasz rozkład budynku, ale również zyskasz okazję do zebrania cennych opinii na temat samego procesu kształcenia.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 

Czy warto iść na studia biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu?

Chęć poznania otaczającego świata towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Ciekawość różnorodnych, często niezwykłych, zjawisk fizycznych, chemicznych i biologicznych zachęca do nieustannego poszerzania wiedzy o organizmach zamieszkujących naszą planetę. Historia pokazuje, że dokładne zrozumienie przyrodniczych prawidłowości może wspomóc naukową działalność ludzką w takich obszarach, jak między innymi medycyna, farmacja czy weterynaria.

Doskonałym sposobem na zdobywanie szerokiej i bardzo dobrze ugruntowanej wiedzy biologicznej i przyrodniczej jest rozpoczęcie kształcenia wyższego na jednej z uczelni we WrocławiuWrocław jako jeden z największych ośrodków akademickich w kraju, cieszy się nienaganną renomą ze względu na wysoką jakość kształcenia.

Tym, co wyróżnia wrocławskie wydziały biologiczne i przyrodnicze są doskonale wyposażone pracownie – dostępność mikroskopów, specjalistycznego oprogramowania komputerowego oraz odczynników chemicznych bez wątpienia umożliwia znacznie lepsze poznawanie struktur komórkowych organizmów oraz zgłębiania naturalnego środowiska ich życia. Wykwalifikowana kadra wykładowców dba o rozwijanie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych, bez których zajęcie korzystnej pozycji zawodowej byłoby utrudnione.

Studenci wrocławskich kierunków opartych na dziedzinach biologicznych biorą udział w międzynarodowych wymianach studenckich, uczestniczą w rozmaitych programach stażowych, a najwybitniejsi mogą liczyć na atrakcyjne stypendia naukowe, pozwalające na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój w interesującej dziedzinie. Tamtejsze kierunki biologiczne i przyrodnicze są stworzone z myślą o osobach posiadających szerokie horyzonty myślowe i nieustanny głód wiedzy.

Wrocławscy studenci mogą odetchnąć od akademickich trudów w jednej z placówek rozrywkowych oraz kulturalnych, zregenerować umysł podczas takich wydarzeń jak jarmarki świąteczne czy koncerty, a także poszerzać wiedzę z interesujących obszarów dzięki dostępności księgarni i bibliotek. Wrocław to doskonałe miejsce dla studentów.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach biologicznych i przyrodniczych

Po studiach biologicznych i przyrodniczych możecie starać się o posadę w państwowych instytucjach środowiskowych i laboratoriach, w których będziecie badać, analizować i weryfikować stan zdrowia zwierząt i ludzi. Po ukończonych studiach możecie wybrać się na specjalizacyjne studia podyplomowe, które to pozwolą Wam zdobyć konkretny zawód. Możecie zająć się np. badaniem cytologii w gabinetach lekarskich, nic nie stoi ku temu na przeszkodzie, bądź hodowlą i trenowaniem koni.

Możecie również otwierać punkty doradztwa dietetycznego, współpracować z dietetykami, lekarzami i psychologami. Po studiach biologicznych i przyrodniczych możecie szukać pracy w ośrodkach zajmujących się ekologią, hodowlą zwierząt, organizacjach pozarządowych, które mają stałe źródła finansowania, a także w instytucjach badawczych, w których prowadzone są projekty międzynarodowe.

Oczywiście możecie wybrać ścieżkę naukową i pozostać na uczelni, realizując doktorat, zdobywając kolejne tytuły naukowe. Istnieje również możliwość znalezienia pracy w szkole, ku temu jednak należy zrealizować kurs przygotowania pedagogicznego, uprawniający do pracy z dziećmi i młodzieżą.

25 Uczelni we Wrocławiu

Wrocław jest jednym z największych ośrodków akademickich. Na 10 uczelniach publicznych i kilkunastu niepublicznych studiuje blisko 100 tysięcy studentów. Według rankingów oceniających blisko 200 szkół wyższych, uczelnie we Wrocławiu są jednymi z najlepszych w kraju.

 

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują wrocławskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów we Wrocławiu

 

MUSISZ TO WIEDZIEĆ

Studia biologiczne i przyrodnicze we Wrocławiu prowadzone są przez Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski, jak i Politechnikę Wrocławską.

 


UNIWERSYTET PRZYRODNICZY WE WROCŁAWIU - STUDIA  BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE

Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt

 • bezpieczeństwo żywności - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • bioinformatyka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • biologia człowieka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Wydział Nauk o Żywności

 • biotechnologia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • technologia żywności i żywienia człowieka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • żywienie człowieka - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • zarządzanie jakością i analiza żywności - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

Wydział Przyrodniczo -Technologicznym

 • biotechnologia stosowania roślin - na , studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

 


UNIWERSYTET WROCŁAWSKI - STUDIA BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE

Wydział Nauk Biologicznych

 • biologia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • biotechnologia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • genetyka i biologia eksperymentalna - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • mikrobiologia - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne
 • zarządzanie środowiskiem przyrodniczym - studia I i II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne

 


POLITECHNIKA WROCŁAWSKA - STUDIA BIOLOGICZNE I PRZYRODNICZE

Politechnika Wrocławska zaprasza na Wydział Chemiczny na studia biotechnologia w trybie dwustopniowym, z możliwością uzyskania tytułu inżyniera, a także na Wydział Podstawowych Problemów Techniki na studia inżynieria biomedyczna, prowadzone także w trybie dwustopniowym.

Wydział Chemiczny

 • biotechnologia - studia I i II stopnia, stacjonarne

Wydział Podstawowych Problemów Techniki

 • inżynieria biomedyczna - studia I i II stopnia, stacjonarne

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)