Pierwsza praca. Jak powinna wyglądać?

Pierwsza praca. Jak powinna wyglądać?

Pierwsza praca. Jak powinna wyglądać?

18.06.2021

Pierwsza praca. Jak powinna wyglądać?

Wszystko co robimy po raz pierwszy budzi w nas pewne obawy i wątpliwości. Uczuciu ekscytacji towarzyszy nierzadko strach, a w głowie kłębi się nieograniczona ilość pytań. Wszystko co nowe jest ciekawe, ale zarazem niepewne. I niezależnie od tego, czy mówimy o pierwszym locie samolotem, czy podjęciu pierwszej pracy. W jednym i drugim przypadku obowiązują pewne zasady, a jedna z nich mówi o tym, aby pewnie wejść na pokład, odnaleźć swoje miejsce i bez turbulencji przebyć określoną drogę. Proszę zapiąć pasy! Czas na pierwszą pracę!

 

Na dobry początek.

Na początku naszej drogi warto zdać sobie sprawę z tego, że pierwsza praca, tak jak każda inna dziedzina życia, wymaga od nas odpowiedniego myślenia. Nie wolno dręczyć się przekonaniem, że jeśli podejmiemy pracę w jakimś miejscu, to już pozostaniemy w nim do końca życia. Czy chcemy tego, czy nie, rynek pracy od wielu lat już tak nie wygląda, a pracownika można porównać do piłkarza, który w trakcie swojej kariery zmienia drużyny, w których występuje. Ty też musisz nastawić się na swego rodzaju transfery, ponieważ odpowiadają one za rozwój, a także wykluczają poczucie wypalenia zawodowego i zwyczajnej nudy. Zatem, podpisując pierwszą w swoim życiu umowę o pracę nie myśl o niej jak o cyrografie. Podpiszesz jeszcze niejeden taki dokument. W różnych firmach i być może reprezentujące różne branże.

 

Pomyśl o sobie.

Od czego zacząć? Jak zwykle, od siebie. Należy zadać sobie szereg istotnych pytań i poddać się szczegółowej analizie. Co powinno się w niej znaleźć? Należy zastanowić się nad tym co nas interesuje, czego jesteśmy ciekawi, jakie nadzieje i plany wiążą się z pracą, którą chcielibyśmy podjąć? Jakie posiadamy umiejętności i czego jeszcze warto się nauczyć? Jakie są nasze zalety i wady? Warto poddać analizie także takie elementy jak dostępne ścieżki kariery, możliwości dopasowania posiadanych umiejętności do konkretnych ofert pracy, jak również inne okoliczności, wliczając w to nawet presję ze strony rodziny. Szczera samoocena jest podstawą stworzenia prawdziwego CV, które będziemy w stanie obronić podczas rozmowy, a co się z tym wiąże zrobić pozytywne wrażenie.

 

Nie od razu KARIERĘ zbudowano.

Historie wybitnych naukowców, sportowców, czy nawet polityków pokazują, że nie od razu stali się tymi, których nazwiska zapisywane były wielkimi literami i złotym kolorem. Mówiąc prościej, od czegoś trzeba zacząć i nie warto liczyć na to, że od razu przeskoczymy kilka szczebli kariery i naszą pierwszą pracą będzie pełnienie obowiązków dyrektora. Wszystko po kolei. Należy przygotować się na rozpoczęcie zawodowego życia od stanowiska asystenta, czy też młodszego specjalisty i nastawić się na naukę i zbieranie doświadczenia, które w przyszłości będzie procentować. Ale co wtedy, gdy brakuje ofert zatrudnienia w wymarzonej przez nas firmie? Warto znaleźć zajęcie tymczasowe. Bardzo dobrym pomysłem jest podejmowanie praktyk i staży, ponieważ świadczą one o naszym zaangażowaniu, ambicji i chęci rozwijania umiejętności i poszerzania horyzontów. Ponadto, oferowane przez firmy staże dają możliwość pozostania w niej na stałe. Wystarczy zrobić pozytywne wrażenie i pokazać się od jak najlepszej strony.

 

Sam wybierasz pracodawcę.

Interesujących ofert pracy może być kilka, a nawet kilkanaście. Taka sytuacja powinna zrodzić w nas pewną ciekawość, która z kolei poprowadzi nas do tego, aby bliżej przyjrzeć się potencjalnemu pracodawcy. Warto zwrócić uwagę na liczbę pracowników, kulturę organizacyjną firmy, strukturę i porównać to wszystko z własnymi kryteriami. Czytając już konkretną ofertę pracy warto zastanowić się nad tym jak została ona napisana, czy jest dla nas czytelna, czy zostały w niej zawarte niezbędne informacje dotyczące stanowiska i wymagań. Co jeszcze? Spójrz nieco krytycznym okiem i zajrzyj do Internetu w poszukiwaniu informacji oraz opinii na temat firmy, a także zwróć uwagę na częstotliwość pojawiania się ogłoszenia. Dlaczego? Jeśli ta sama oferta pracy pojawia się cyklicznie, to może to oznaczać, że w firmie występuje duża rotacja pracowników, co może świadczyć o nieciekawej atmosferze albo niejasnych praktykach stosowanych względem nowych pracowników.

 

Włącz radar na pracę.

Poszukiwanie pierwszej pracy może być stresującym procesem, bądź sytuacją porównywalną do zakupów w supermarkecie. Trudno znaleźć na to regułę. Ważne jest, aby mieć oczy szeroko otwarte, a także pytać, nawet w gronie znajomych, czy przypadkiem nie słyszeli czegoś o interesującej ofercie, która pojawiła się w ich miejscu pracy. Co równie istotne, należy zasiać w sobie ziarno optymizmu, ponieważ próby i poszukiwania nic nas nie kosztują, a może wyniknąć z nich coś bardzo interesującego.

sprawdź oferty praktyk i staży  od najlepszych pracodawców

 

 

Komentarze (0)