Ile można zarobić w Łodzi?

Ile można zarobić w Łodzi?

Ile można zarobić w Łodzi?

24.12.2024

Ile można zarobić w Łodzi?

Chociaż rozmowy o pieniądzach określane są jako w złym guście, to jednak prowadzone są bardzo często. Dotyczą one każdego i wszyscy mają do nich zdefiniowany stosunek. Dla jednych pieniądze oznaczają możliwość realizacji planów, dla drugich są wartością potwierdzającą umiejętności, a jeszcze dla innych jedynym bodźcem w kontekście pracy zawodowej.

Niezależnie od podejścia, pieniądze są istotne, ponieważ determinują nasze codzienne życie. Ile zarabia się w Łodzi i całym regionie? Które branże płacą najlepiej? Z tego artykuły wszystkiego się dowiecie.

 

Zarobki na średnim poziomie.

Każdy chciałby dużo zarabiać. Dużo, to znaczy ile? Warto pamiętać o tym, że zarobki różnią się ze względu na branżę, konkretny zawód, a nawet miejsce wykonywania obowiązków. Najtrafniejszym przykładem mogą być wynagrodzenia piłkarzy. Oczywistym jest, że zawodnik drugoligowej, polskiej drużyny nie zarabia na podobnym poziomie jak piłkarz zespołu mistrza Włoch, czy Hiszpanii, choć wykonują identyczne obowiązki. Ale wróćmy na ziemię.

Nie trzeba być ekspertem do spraw finansów, aby zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją zawody lepiej i gorzej wynagradzane. Podobnie jak istnieją województwa i miasta, których mieszkańcy mogą liczyć na odmienne zarobki, nawet na tych samych stanowiskach.

Jak przedstawia się sprawa w Łodzi? Co pewien czas Główny Urząd Statystyczny prezentuje ranking miast, w których zarabia się najwięcej. Miasto w centralnej Polsce nie plasuje się na podium, ale z rosnącym wynikiem w środku stawki. Najszybciej wynagrodzenia rosną w branży informacyjno- komunikacyjnej, BPO, czy w przestrzeni różnorodnych agencji doradczych.

 

Zarobki w skali województwa.

Patrząc szerzej, w skali całego województwa łódzkiego można zauważyć, że średnie wynagrodzenie w ubiegłym roku wynagrodzenie na poziomie wyniosło ponad 6 tysięcy złotych brutto. Eksperci podkreślają, że najwyższe wynagrodzenie otrzymują osoby zatrudnione w firmach liczących co najmniej tysiąc osób, a najniższe pracownicy w tzw. mikroprzedsiębiorstwach, czyli zatrudniających mniej niż dziesięciu pracowników.

 

Duże miasto, duże możliwości.

Planując swoją karierę zawodową warto wziąć pod uwagę kilka, istotnych czynników. Lepiej jest podjąć zatrudnienie w dużym mieście, ponieważ sama jego przestrzeń daje większe możliwości i szanse na zdobycie pracy, na dodatek w różnych sektorach. Wynagrodzenie zaś jest wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Duże miasta to także obszary, w których najszybciej rozwijają się branże zyskujące na znaczeniu i popularności, a ścieżki kariery są wyraźniejsze. Naturalnie, wszędzie musi być jakieś „ale”.

Tym jest rosnące rozwarstwienie dochodów. Na czym ono polega? Z jednej strony obserwujemy grupę osób zarabiających około 4 tysięcy złotych brutto i mniej, a z drugiej widzimy mniej liczną grupę, która zarabia najlepiej. Niestety, wciąż widać różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn, także wśród osób pełniących te same obowiązki. Jak duże to różnice? Nawet tysiąca złotych. Dobrą wiadomością dla kandydatów na studia oraz studentów jest ta, że osoby z wyższym wykształceniem mogą liczyć na lepsze zarobki. Osoby nie posiadające wykształcenia wyższego otrzymują o połowę mniejsze wynagrodzenia.

 

Warto pracować w…

Nie powinno być zaskoczeniem stwierdzenie, że na najwyższe wynagrodzenia w Łodzi mogą liczyć osoby zatrudnione w sektorze informacji i komunikacji oraz działalności finansowej i ubezpieczeniowej. Przykład? Junior Fund Accountant, do 1 roku doświadczenia zarabia na poziomie 4500 – 6000 złotych, a Junior Analyst 5000 – 7000 złotych.

Team Leader 7700 – 14000 złotych. Do tego grona dodajmy jeszcze specjalistów z zakresu obsługi rynku nieruchomości, specjalistów w zakresie nowych technologii i specjalistów w zakresie procesów księgowych. Kolejny przykład? Accountant może liczyć na wynagrodzenie rzędu 5000 – 7000 złotych. Senior Accountant 6000 – 9000 złotych. Natomiast Manager zespołu do 50 osób 13000 – 18000 złotych. Powyższe liczby nie oznaczają jednak, że dla osób z innymi umiejętnościami i zainteresowaniami nie ma w mieście pracy. Łódź rozwija się i powiększa swój rynek, zatem szansa na zawodowy sukces rośnie niemal u każdego.

 

Perspektywy.

Chcąc wystawić Łodzi oraz regionowi swego rodzaju cenzurkę w zakresie wynagrodzeń, to prawdopodobnie postawilibyśmy 3+, bądź 4, czyli ogólnie ocenę dobrą. Co najważniejsze zarobki rosną i widać konkretne różnice pomiędzy kwotami w danych latach i przedziałach. Wystarczy spojrzeć, że od 2022 roku wynagrodzenia w Łodzi urosły o 10,2 procent. Jak będzie jutro, za miesiąc, z rok? Oczywiście, nie wiadomo, ale przyszłość rysuje się w optymistycznych kolorach.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (0)