
Studia w Radomiu. Co warto zobaczyć w Radomiu?
Lista najciekawszych miejsc, które studenci radomskich uczelni mogą odwiedzić w wolnym czasie.
Rynek – powstał za czasów Kazimierza Wielkiego i zachował układ architektoniczny, charakterystyczny dla miast zakładanych na prawie magdeburskim. Zobaczyć tam można neorenesansowy Ratusz z XIX w. oraz neoklasycystyczne kamienice: Dom Gąski i Dom Esterki. W tym drugim obecnie mieści się Muzeum Sztuki Współczesnej. W centralnym punkcie rynku znajduje się odbudowany pomnik Czynu Legionów Józefa Piłsudskiego.
Grodzisko „Piotrówka” – najstarszy obiektem w Radomiu. Jest to pozostałość pochodzącego z X wieku grodu obronnego, położonego w dolinie rzeki Mlecznej. W XIX wieku pełnił funkcje cmentarza. Obecnie znajduje się tam pomnik – głaz narzutowy z wizerunkiem króla Mieszka I i z pierwszym godłem Państwa Polskiego. Symbolika ta nawiązuje do początków tworzenia się państwa Polan.
Muzeum im. Jacka Malczewskiego - zobaczyć tam można kolekcję obrazów słynnego radomskiego malarza. W zbiorach muzeum znajduje się czterdzieści obrazów Jacka Malczewskiego, w tym płótna tak znane jak "Zatruta studnia z chimerą", "Autoportret z muzą", "Zatruta studnia z autoportretem". Podziwiać tam też można prace innych uznanych malarzy: Wyspiańskiego czy Witkiewicza.
Kościół św. Wacława – gotycka świątynia, wzniesiona ok. 1216 przez Leszka Białego. Kościół jest najstarszym murowanym budynkiem w Radiomiu. Pod koniec XX wieku przeszedł gruntowną renowację.
Stary Ogród – najstarszy park w Radomiu, jeden z pierwszych w Królestwie Polskim, założony w I poł XIX wieku. Idealne miejsce na jesienne spacery.
Ulica Żeromskiego – główna i reprezentacyjna ulica miasta, wybiega z placu Kazimierza Wielkiego. Znajduje się przy niej wiele ciekawych obiektów: drukarnia Jana Kantego Trzebińskiego czy Apetka Pod Białym Orłem. W sezonie letnim na deptaku pojawiają się ogródki piwne.
Ulica Jacka Malczewskiego - mieści się przy niej kamienica, w której mieszkał słynny radomski malarz. Na przeciwko tego domu ulokowana jest Stara Poczta - najstarszy urząd pocztowy w mieście. Kamienny łuk łączy pocztę z budynkiem dawnej loży masońskiej. Loża wybudowana została w 1819, według projektu Jakuba Kubickiego. Uważniejsi obserwatorzy dostrzegą na jej elewacji masońskie symbole. Przy zbiegu ul. Malczewskiego z ul. Struga znajduje się budynek „Resursy Obywatelskiej”, w której mieści się Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska. Przed wejściem do budynku rośnie Dąb Wolności, posadzony w listopadzie 1918 r. Przy skrzyżowania ulic Malczewskiego i Kelles-Krauza znajduje się Rogatka Warszawska. Dzisiaj mieści się w niej Galeria Rogatka Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej.