Studenci poznają główne nurty i koncepcje dotyczące kultury, jej roli w społeczeństwie oraz różnych podejść teoretycznych do badania kultury. Kierunki studiów w Poznaniu, do których zalicza się projektowanie kultury, uwzględniają także w programie zagadnienia, których celem jest zrozumienie kultury, jej zmian w czasie i wpływu na kształtowanie się współczesnych praktyk kulturalnych.
Studenci uczą się projektowania i realizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak festiwale czy wystawy. Poznają zasady zarządzania instytucjami kulturalnymi – teatrami, muzeami itd. Poza tym uczelnie w Poznaniu w siatce dydaktycznej uwzględniły wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i technologii do projektowania działań kulturalnych.
Studenci biorą też udział w praktykach zawodowych w instytucjach kulturalnych, agencjach eventowych lub firmach zajmujących się projektowaniem kultury. W efekcie zdobywają doświadczenie pod okiem profesjonalistów. Kształcenie realizowane jest w ramach kilku specjalności, m.in. animacji ruchu turystycznego, promocji dziedzictwa kulturowego, promotora lokalnego dziedzictwa kulturowego czy menedżera kultury w środowisku lokalnym.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku projektowanie kultury możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Absolwenci potrafią planować, projektować i organizować różne wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy czy festiwale. Znają zasady zarządzania instytucjami kulturalnymi, w tym aspekty finansowe, kadrowe i marketingowe. Efektywnie komunikują się z grupami interesariuszy, artystami czy sponsorami.
Opracowują strategie marketingowe i promocyjne dla wydarzeń kulturalnych i instytucji, potrafiąc budować markę kulturalną. Projektują również i realizują programy edukacyjne związane z kulturą, angażują społeczność lokalną w działania kulturalne.