Kształcenie to obejmuje zarówno przedmioty teoretyczne, jak i praktyczne, aby przygotować studentów do realnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi. Uczestnicy zdobywają wiedzę na temat klimatu, środowiska i polityki klimatycznej.
Program obejmuje też wprowadzenie do problematyki zmian klimatycznych, ich przyczyn i skutków. Studenci biorą też udział w zajęciach z wykorzystania modeli komputerowych do przewidywania przyszłych zmian klimatycznych. Uczą się również o metodach minimalizowania skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Podczas wykładów przekazywana jest teoretyczna wiedza na temat zmian klimatu, technologii adaptacyjnych i polityk klimatycznych. W trakcie ćwiczeń studenci uczą się z kolei analizy danych, modelowania klimatycznego oraz wdrażania rozwiązań technicznych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku adaptacja zmian klimatu możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Dzięki licznym zajęciom praktycznym, jakie uwzględniły w programie tych studiów uczelnie we Wrocławiu, absolwenci potrafią korzystać z modeli klimatycznych, które pozwalają przewidywać skutki przyszłych zmian klimatycznych w określonych regionach lub sektorach gospodarki. Oceniają też lokalne i globalne skutki zmian klimatycznych, takie jak podnoszenie się poziomu morza, zmiany w opadach atmosferycznych.
Mają umiejętności identyfikowania zagrożeń klimatycznych oraz oceny ryzyka dla infrastruktury, zasobów naturalnych i zdrowia ludzi. Tworzą strategię zmniejszania ryzyka klimatycznego, takie jak plany ewakuacyjne, wzmacnianie infrastruktury.
Opracowują długoterminowe strategie adaptacyjne na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym, które umożliwiają dopasowanie infrastruktury, rolnictwa, gospodarki wodnej do nowych warunków klimatycznych.