Studia te mają charakter interdyscyplinarny i obejmują zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne związane z analizą ruchu człowieka, jego mechanizmami, wpływem na zdrowie oraz zastosowaniem w rehabilitacji, sporcie i profilaktyce zdrowotnej. Program studiów jest skonstruowany w taki sposób, aby zapewnić kompleksowe przygotowanie do pracy w różnych dziedzinach związanych z nauką o ruchu.
Uczelnie we Wrocławiu uwzględniły w programie szczegółowe omówienie budowy ciała człowieka z uwzględnieniem układu ruchu (mięśnie, stawy, kości). Studenci poznają mechanizmy pracy mięśni, układu nerwowego i krążenia podczas wysiłku fizycznego.
Uczą się zasad przygotowywania i realizacji programów treningowych dla osób o różnym poziomie sprawności. Poznają też sposób obsługi sprzętu do monitorowania aktywności fizycznej (np. wearables, systemy motion capture).
Ważnym elementem studiów są zajęcia praktyczne, które umożliwiają studentom rozwijanie umiejętności w realnych warunkach. Studenci w ramach zajęć tworzą też programy treningowe, rehabilitacyjne lub analizują ruch z zastosowaniem zdobytej wiedzy.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku kinezjologia możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Kierunki studiów we Wrocławiu związane z tą dyscypliną są zaprojektowane tak, aby umożliwiać uczestnikom zdobycie szerokiego zakresu umiejętności teoretycznych i praktycznych, które przygotowują ich do pracy w rehabilitacji, sporcie, promocji zdrowia oraz badaniach naukowych nad ruchem człowieka.
Absolwenci dokonują oceny biomechanicznej ruchu za pomocą zaawansowanych technologii, takich jak systemy 3D czy platformy tensometryczne. Przeprowadzają testy wysiłkowe i funkcjonalne w celu oceny kondycji fizycznej i sprawności ruchowej.
Tworzą indywidualne plany terapii ruchowej dopasowane do potrzeb pacjentów z różnymi schorzeniami. Wykorzystują ćwiczenia terapeutyczne w leczeniu i prewencji urazów oraz chorób układu ruchu.