1. Dla kogo ten kierunek?
Kierunek lekarsko-dentystyczny w Trójmieście skierowany jest do wszystkich osób, które chcą związać swoją przyszłość z prężnie rozwijającą się branżą medyczną. W dzisiejszych czasach, piękny uśmiech jest naszą wizytówką i potrafi otworzyć wiele drzwi, dlatego też niezwykle ważna jest regularna kontrola stanu uzębienia oraz podejmowanie ewentualnego leczenia. Tego typu rzeczami zajmują się stomatolodzy, których kształci właśnie ten prestiżowy kierunek.
Idealnymi kandydatami na studia medyczne będą osoby o wszechstronnych zainteresowaniach z zakresu nauk medycznych, biologicznych, chemicznych i ścisłych. Dodatkowym atutem będzie powołanie, chęć pomocy innym oraz empatia, które stanowią bardzo istotne cechy w pracy lekarza. Jeżeli spełniasz powyższe warunki, to kierunek lekarsko-dentystyczny będzie dla ciebie odpowiednim wyborem.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Trójmieście realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają pięć lat.
Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
3. Program studiów i gdzie studiować
Studia medyczne mają się długą i bogatą tradycją akademicką. Współcześnie kierunki związane z medycyną nadal cieszą się dużym zainteresowaniem studentów, którzy wybierają je ze względu na chęć zdobycia wszechstronnego wykształcenia i prestiżowego zawodu lekarza. Biorąc pod uwagę tego typu tendencje, uczelnie w Gdańsku zdecydowały się na wprowadzenie ich do swoich ofert kształcenia. Obecnie kierunek lekarsko-dentystyczny możesz realizować na Wydziale Lekarskim Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Tematyka zajęć na kierunku lekarsko dentystycznym w Gdańsku będzie bezpośrednio związana z naukami medycznymi, biologicznymi i ścisłymi. Studenci będą mieli okazję rozwinąć swoją wiedzę na temat różnorodnych dziedzin stomatologii i medycyny klinicznej. W trakcie studiów nauczysz się także stawiania prawidłowej diagnozy i wdrażania odpowiedniego leczenia. Ponadto, wszyscy studenci będą musieli odbyć obowiązkowe praktyki studenckie, dzięki którym zdobędą cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
4. Praca po studiach
Studia w Gdańsku wyróżniają się programem w pełni dopasowanym do realiów obecnego rynku pracy, dzięki czemu ich ukończenie daje gwarancje stabilnej pozycji zawodowej. Podobnie jest z kierunkiem lekarsko-dentystycznym, którego absolwenci mają wiele możliwości rozwoju .
Przede wszystkim, po ukończeniu studiów będziesz kompleksowo przygotowany do zawodu dentysty. Bez problemu znajdziesz zatrudnienie w specjalistycznych szpitalach klinicznych czy prywatnych gabinetach stomatologicznych. Równie ciekawą opcją może być założenie własnej działalności gospodarczej. Absolwenci doskonale radzą sobie jako pracownicy firm farmaceutycznych lub przedstawiciele medyczni. Po ukończeniu jednolitych studiów magisterskich możesz kontynuować naukę na studiach doktoranckich i tym samym rozpocząć działalność naukową.
Uczelnie w Trójmieście mają w swojej ofercie zarówno studia stacjonarne, jak i niestacjonarne. Dotyczy to także kierunku lekarsko-dentystycznego. Forma zaoczna będzie idealnym wyborem dla osób chcących pogodzić naukę z innymi, codziennymi aktywnościami. Wybierając ten rodzaj studiów, musisz pamiętać, że zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na kierunku lekarsko-dentystycznym w Trójmieście będzie oscylować głównie wokół nauk ścisłych, biologicznych, technicznych i przede wszystkim, medycznych. Studenci będą mieli okazję rozwinąć swoją wiedzę z zakresu ogólnych nauk medycznych, takich jak: chirurgia, onkologia czy pediatria oraz kierunkowych, bezpośrednio związanych ze stomatologią. W programie nauczania znajdzie się wiele interesujących przedmiotów. Oto niektóre z nich:
-
stomatologia dziecięca
-
endodoncja
-
stomatologia zachowawcza
-
ortodoncja
-
onkologia
-
pediatria
-
chirurgia ogólna
Oprócz wiedzy teoretycznej, rozwiniesz także bardzo ważne umiejętności praktyczne. Cały piąty rok studiów będzie poświęcony nauczaniu klinicznemu, realizowanemu w klinikach i specjalistycznych szapitach. Dzięki temu zyskasz doświadczenie i kwalifikacje zawodowe. Co więcej, będziesz miał możliwość rozwijania zdolności językowych na wybranym przez siebie lektoracie. W ofercie przewidziano także liczne zajęcia fakultatywne, koła naukowe czy wymiany studenckie, które pozwolą Ci rozwinąć zainteresowania i wiedzę medyczną.