Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie - Kraków

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie - Kraków

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie - Kraków

Studia jednolite w Krakowie

kierunek lekarski

Odkryj kierunek lekarski w Krakowie i i sprawdź, gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie Kraków 2021 | woj. małopolskie

Studia na kierunku lekarskim w Warszawie to studia jednolite magisterskiektórych program kształcenia trwa 6 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra.

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnymStudia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

czytaj dalej wszystko o Kierunek lekarski studia jednolite magisterskie - Kraków

Zobacz, na jakich uczelniach w Krakowie jest kierunek kierunek lekarski

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Jednostka prowadząca

Kierunek lekarski stopień: (Jednolite), czas trwania: 6 lat
tryb: stacjonarne, niestacjonarne
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie

Jednostka prowadząca

Kierunek lekarski stopień: (Jednolite), czas trwania: 6 lat
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek lekarski w Warszawie?

Uczelnie w Krakowie kształcą najlepszych specjalistów, więc jeśli chcesz w przyszłości stać się jednym z nich, to już dziś musisz zadbać o jakość swojej nauki. Studia na kierunku lekarskim są niezwykle wymagające, a na listach osób przyjętych znajdują się wyłącznie najlepsi absolwenci szkół średnich.

Przedmioty, które powinieneś obligatoryjnie zdawać podczas egzaminów maturalnych, to: biologia, chemia i matematyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Kierunek lekarski w Krakowie - zasady rekrutacji

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU LEKARSKIM?

 

Studia lekarskie to jedna z najstarszych propozycji kształcenia akademickiego. Człowiek od zawsze stawia w sobie centrum zainteresowania związane z własną anatomią i cielesnością. Dążymy nieustannie do tego, by poprawiać jakość naszego życia, a co za tym idzie – dbać o zdrowie. Dziś świadomość społeczna znacznie wzrasta i wiemy, jak ważne jest zapobieganie wszelkim schorzeniom, szybka diagnostyka i leczenie. W praktyce oznacza to także, że wciąż rośnie zapotrzebowanie na doskonale wykwalifikowaną kadrę medyczną.

Studia na kierunku lekarskim to fascynująca ścieżka kształcenia, nie jest ona jednak zadedykowana każdemu absolwentowi szkoły średniej. Jeśli i ty chciałbyś się znaleźć na listach osób przyjętych, powinieneś posiadać nie tylko predyspozycje, które w przyszłości ułatwią ci pracę (otwartość, empatia, umiejętność działania pod presją czasu itd.). Największe znaczenie będzie mieć jednak twoje wszechstronne zainteresowanie przedmiotami ścisłymi takimi jak biologia, czy chemia.

 

Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku lekarskim możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne

 • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku lekarskim w Krakowie realizowane są w ramach jednolitych studiów magisterskich. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.

Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Nikogo nie powinno dziwić, że studia na kierunku lekarskim mają wyjątkowo rozbudowany program dydaktyczny. Czeka cię szereg wykładów, ćwiczeń laboratoryjnych oraz zajęć na oddziałach szpitalnych. Na samym początku rozwijać będziesz swoją wiedzę z podstawowych dyscyplin medycznych (biochemia, chemia analityczna itd.) oraz z anatomii i fizjologii człowieka. Każdy kolejny rok kształcenia przynosić ci będzie nowe, specjalistyczne zagadnienia. W siatce programowej odnajdziesz przykładowo przedmioty takie jak:

 • radiologia
 • choroby wewnętrzne
 • epidemiologia 
 • zdrowie publiczne

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz

Studia na kierunku lekarskim w Krakowie trwają 6 lat (studia jednolite).

Jeśli zależy ci na rozpoczęciu kształcenia na kierunku lekarskim, to musisz mieć świadomość, że czeka cię sześć lat nieprzerwanej nauki. To jedyny kierunek w Polsce, któremu towarzyszy tak długi czas trwania – jego specyfika wymaga jednak tak szczegółowo rozpisanego programu dydaktycznego. Podczas pierwszych lat nauki zdobywać będziesz podstawowe kwalifikacje, by później zająć się kształceniem specjalistycznym. Nie będziesz także pisać typowej pracy dyplomowej. Na zakończenie nauki przystąpisz do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, który nada ci uprawnienia do wykonywania zawodu.

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU LEKARSKIM?

Nie tylko w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej wciąż potrzebni są wykwalifikowani pracownicy medyczni. W praktyce oznacza to, że osoby, które wybierają studia lekarskie w Krakowie nie powinny mieć żadnych problemów ze znalezieniem stabilnego zatrudnienia. Pamiętaj jednak o tym, by do swojej pracy podchodzić z pasją i zaangażowaniem – tylko wtedy będzie ci ona przynosić należytą satysfakcję i uchroni cię przed wypaleniem zawodowym.

Abiturienci kierunku lekarskiego swoją karierę będą mogli rozwijać oczywiście w:

 • szpitalach
 • klinikach
 • placówkach podstawowej, jak i specjalistycznej opieki zdrowotnej

 

Wszystko zależeć będzie od ukończonej specjalizacji, ponieważ to ona określać cię profil lekarskiej działalności. Lekarze w swojej pracy zajmować się będą przede wszystkim diagnozą, leczeniem oraz rehabilitacją pacjentów o różnorodnych schorzeniach.

Gdzie studiować na kierunku lekarskim (studia jednolite) w Krakowie?

Uczelnie na których można studiować kierunek lekarski (studia jednolite) w Krakowie

 • Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie
 • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

 

Co warto sprawdzić idąc na studia jednolite na kierunku lekarskim

Przedmioty rekrutacyjne

Nim zdecydujesz się aplikować na tak popularne i elitarne kierunki, jakim niewątpliwie jest lekarski, powinieneś odpowiednio wcześnie rozpocząć swoje przygotowania. Osiągnięcie wysokich wyników na maturze może okazać się twoim biletem wstępu do realizowania kierunku lekarskiego. Zapoznaj się ze stroną internetową wybranej krakowskiej uczelni, aby poznać szczegóły dotyczące procesu rekrutacji.

 

Jak wygląda proces rekrutacji?

Jako przyszły kandydat na kierunek lekarski w Krakowie prawdopodobnie weźmiesz udział w konkursie świadectw maturalnych. Jeżeli uzyskane przez ciebie wyniki z egzaminu dojrzałości okażą się wysokie na tle konkurencji, będziesz mógł liczyć na znalezienie swojego nazwiska na liście przyjętych na ten wyjątkowy kierunek.

 

Czy te studia są dla ciebie?

Powiedzieć, że studia na kierunku lekarskim są wymagające, to jak nic nie powiedzieć. Każdy, kto pomyślał o realizowaniu tej dziedziny powinien dobrze zastanowić się, czy posiada odpowiednie predyspozycje, pozwalające na osiągnięcie sukcesu i czerpania radości z przyszłego zawodu.

Niezwykle istotny jest talent do nauki przedmiotów przyrodniczych, które stanowią podstawę pod kształtowanie specjalistycznych kompetencji medycznych. Ponadto odporność na widok krwi i innych płynów ustrojowych, umiejętność działania pod wpływem czasu i zdolność do wzięcia odpowiedzialności za ludzkie życie będą na wagę złota.

Czy warto iść na studia jednolite na kierunku lekarskim

Kierunek lekarski od lat cieszy się ogromnym prestiżem i zainteresowaniem najambitniejszych uczniów szkół średnich i świeżo upieczonych maturzystów. Codzienne ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, podejmowanie decyzji, których konsekwencje są często nieodwoływalne, a także wielogodzinne dyżury, niejednokrotnie nocne, to rzeczywistość większości medyków.

Studia na kierunku lekarskim bez wątpienia nie są łatwe. Siatka kształcenia jest po brzegi wypełniona przedmiotami, przede wszystkim medycznymi, dzięki którym absolwenci mają szansę na zdobycie dobrze ugruntowanych kompetencji. Satysfakcja płynąca z nauki jest wprost proporcjonalna do włożonego w nią wysiłków.

Kierunek lekarski w Krakowie jest często wybierany przez prawdziwych pasjonatów dziedzin medycznych, którzy marzą o odpowiedzialnej, prestiżowej i dobrze płatnej pracy zawodowej.

Studia jednolite wieczorowe na kierunku lekarskim

Kierunek lekarski możesz realizować również wieczorowo. Jakie korzyści się z tym wiążą? Przede wszystkim będziesz mógł wpłynąć na kwestię organizacyjną twojej nauki. Wybierając studia wieczorowe, wybierasz uczestnictwo w zajęciach i wykładach, które odbywają się najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Wielu studentów marzy o równoległym studiowaniu oraz wywiązywaniu się z zobowiązań zawodowych. Jeśli i ty zechcesz pracować w godzinach rannych, kierunek lekarski w trybie wieczorowym może okazać się najlepszym z możliwych wyborów. Taki tryb kształcenia prawdopodobnie zobowiąże cię do uiszczania opłat za czesne.

Kierunki medyczne w Krakowie

Rozwiń

Komentarze (0)