Koszty utrzymania w Katowicach

Koszty utrzymania w Katowicach

koszty utrzymania w katowicach

Koszty utrzymania w Katowicach

Koszty studiowania w Katowicach są średnio wysokie w porównaniu z innymi miastami akademickimi. Żeby utrzymać się tam jak najmniejszym kosztem, będziemy potrzebować około 1000-1100 złotych miesięczne.

Największym wydatkiem z jakim należy się liczyć są opłaty związane z zakwaterowaniem. Najtańszą opcją jest oczywiście akademik. Ceny pokoi wahają się w okolicach od 300 do nawet 700 złotych, w zależności od tego, której z uczelni Dom Studenta nas interesuje oraz od tego ile osób będzie zamieszkiwało z nami pokój. Jeśli nie przeszkadza nam dzielenie z kimś mieszkania, a mamy do dyspozycji większą ilość pieniędzy, możemy zdecydować się na wynajęcie pokoju. Jest to koszt rzędu 700-1000 złotych. Jeśli jednak chcemy mieszkać sami i decydujemy się na wynajem kawalerki, musimy liczyć się z wydatkami w granicach od 750 do 1500 złotych.

Świetnym rozwiązaniem w kwestii wyżywienia jest korzystanie ze stołówki studenckiej, gdzie za dwudaniowy obiad zapłacimy 11 złotych. Zakładając więc, że dziennie na jedzenie wydamy 20 złotych, musimy przeznaczyć na to około 600 złotych miesięcznie.

Najmniej kosztowym rozwiązaniem w kwestii transportu będzie przemieszczanie się po Katowicach komunikacją miejską. Ceny biletów jednorazowych wynoszą od 1,60 do 2,40 złotych w zależności od czasu trwania podróży. Żeby zaoszczędzić, najlepiej jest kupić bilet miesięczny, którego cena wynosi 55-63 złote.

Do co miesięcznych wydatków należy doliczyć koszty rozrywek, których w Katowicach nie brakuje. Cena biletu do teatru to 25-40 złotych, za wizytę w Filharmonii Śląskiej zapłacimy w granicach od 20 do 50 złotych. Najmniej kosztowną formą rozrywki z jakiej możemy skorzystać jest kino, do którego bilet możemy kupić już za 10 złotych. Oczywiście należy też pamiętać, że w mieście często są organizowane  koncerty, wystawy czy spotkania autorskie, na które wstęp jest bezpłatny.

W Katowicach  znajdziemy również wiele klubów muzycznych. Do niektórych z nich wstęp jest darmowy, więc zapłacimy jedynie za napoje kupione przy barze. Zaoszczędzić możemy wybierając się do klubu studenckiego, gdzie ich ceny są zdecydowanie niższe. 

Dom studencki/mieszkanie

 

Miejsce w akademiku

  • od 330 zł do 430 zł (DS. „Babilon” — Politechnika Śląska)
  • od 390 zł do 500 zł (Domy Uniwersytetu Ekonomicznego)
  • od 300 do 700 zł (pokoje o niższym standardzie w ŚUM)
  • od 300 zł do 400 zł (Akademia Muzyczna)

Wynajem kawalerki — od 750 zł do 1500 zł

Wynajem pokoju — od 700 zł do 1000 zł

 

Komunikacja miejska (przy zniżkach dla studentów)

Bilet autobusowo-tramwajowy (miesięczny) — 63 zł

Bilet autobusowy lub tramwajowy (miesięczny) — 55 zł

Bilet kwartalny — 161 zł

Bilety czasowe — 1,60 zł (15 minut); 1,90 zł (30 minut); 2,40 (godzinny)

 

Rozrywka

Teatr — od 25 zł do 40 zł

Bilet do Filharmonii Śląskiej — od 20 zł do 50 zł

Wystawy, koncerty, wieczory autorskie często są całkowicie darmowe!

 

 

Karolina Stępień

 

 

Komentarze (0)