Praca po studiach w Katowicach

Praca po studiach w Katowicach

Praca po studiach w Katowicach

Praca po studiach w Katowicach

Katowice, na przestrzeni lat, uległy wielu zmianom gospodarczym, dzięki którym nie są już kojarzone tylko jako stolica województwa śląskiego, ale jak nowoczesne miasto europejskie. Mogą pochwalić się nie tylko doskonałą lokalizacją, ale również wciąż rosnącym potencjałem administracyjnym, intelektualnym i gospodarczym. Ponadto, Katowice są idealnym miejscem do zamieszkania, ponieważ dają możliwość znalezienia stałej i dobrze płatnej pracy. Już od wielu lat w mieście utrzymuje się jedna z najniższych stóp bezrobocia w kraju, a jednoczenie najniższa na południu Polski. W Katowicach odnotowuje się także największe zarobki. Na to wszystko składa się fakt, że na stolicę śląska postawiło wielu zagranicznych inwestorów zajmujących się, między innymi, sektorem zaawansowanych technologii.

 

IT

Korzyści jakie oferuje swoim pracownikom branża IT, to przede wszystkim nieustające możliwości rozwoju i wysokie zarobki już na samym początku drogi zawodowej. Szeroko pojmowany, rynek informatyczny, rozwija się w wielu kierunkach i do tego w niewiarygodnie szybkim tempie, więc z pewnością nie należy się martwić o brak stanowisk do pracy. Jeśli przeanalizujemy prognozy w barometrze zawodów, możemy zaobserwować, że w województwie śląskim jest ciągły deficyt na pracowników z branży IT, takich jak administratorzy systemów komputerowych czy też administratorzy stron internetowych oraz programistów.

W Katowicach jest cała masa inwestorów zagranicznych, którzy poszukują odpowiednich kandydatów do pracy w swoich firmach. jednym z nich jest IBM - jeden z największych na świecie koncernów informatycznych. Świadczy on szeroki zakres usług IT, takich jak zarządzanie systemami operacyjnymi serwerów, ochrona i bezpieczeństwo systemów, usługi dla klientów końcowych, w tym utrzymania i monitorowania sprzętu IT oraz systemów oprogramowania. Firmy takie jak ING Services Polska czy Kamsoft wciąż poszukują programistów, którzy mogliby dołączyć do ich zespołu. Chcąc podjąć pracę w IT, należy jednak pamiętać, że jest to branża, która wymaga ciągłego udoskonalania się, więc również dużej determinacji i sumienności.

 

FINANSE

Branża finansowa cieszy się nieustającym zainteresowaniem, przede wszystkim dlatego, że dziedziny jej pojmowania są niezwykle rozległe. Zalicza się do nich nie tylko księgowość i bankowość, ale również consulting czy audyt. Cenne doświadczenie, które w sektorze finansowym jest niezwykle istotne, można zdobyć dzięki praktykom i stażom, których w Katowicach nie brakuje. Firmy takie jak, na przykład ING Bank Śląski S.A., TAX CARE S.A czy BDO Sp. z o.o., poszukują kandydatów, których dzięki programom stażowym, mogliby wyszkolić do podjęcia pracy na stanowiskach związanych z księgowością czy rachunkowością.

 

ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI

Zarządzania zasobami ludzkimi to wszelkie działania organizacji, które są związane z kierowania kapitałem jakim są pracownicy, ich wiedza oraz umiejętności. Do jego elementów zalicza się nabór odpowiednio wykwalifikowanych ludzi, wdrożenie ich w obowiązki, ocenianie efektów ich pracy, szkolenie ich oraz skuteczne motywowanie. W Katowicach znajdziemy wiele firm, które poszukują pracowników i stażystów na stanowiska związane właśnie z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Najwięcej miejsc pracy znajdziemy w sektorze związanym z rekrutowaniem nowych pracowników. Oferują je takie firmy jak GoWork, Capgemini Polska Sp. z o.o., Rockwell Automation, Adecco Poland Sp. z o.o. czy Arche Consulting Sp. z o.o.

 

BUDOWNICTWO

W Katowicach wciąż są wytyczane nowe ulice, które łączą centrum z nowopowstałymi osiedlami oraz centrami handlowymi. Ponadto, miasto posiada wciąż rozwijające się zaplecze rekreacyjne, takie jak boiska, place zabaw czy ścieżki rowerowe. Oprócz tego, nieustannie pojawiają się nowe centra biznesowe, biura inwestorów czy obiekty kulturalne. To wszystko składa się na to, że niezmiennie rośnie zapotrzebowanie na pracowników z branży budowlanej. Barometr Zawodów wskazuje na to, że wciąż jest spory deficyt na inżynierów budownictwa, inspektorów nadzoru budowlanego czy kierowników budowy. W Katowicach budownictwo można studiować przede wszystkim na Wyższej Szkole Technicznej. Studia te, nie należą do łatwych, ponieważ wiedza i umiejętności jaki musimy opanować, są ogromne, ale z pewnością przygotują do wykonywania takich zadań jak kierowanie pracami budowlanymi, projektowanie czy wznoszenie budowli lądowych, wodnych, dróg, mostów, a także elementów infrastruktury energetycznej.

Barometr Zawodów wskazuje również na duże zapotrzebowanie na pedagogów. W Katowicach brakuje przede wszystkim nauczycieli nauczania początkowego i przedszkoli, a także szkół specjalnych. Można zaobserwować również duży deficyt na nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Brakuje przede wszystkim specjalistów od informatyki oraz od nauki języków obcych. Osoby zainteresowane studiami medycznymi, powinny wziąć pod uwagę pielęgniarstwo, gdyż jest to kierunek, po którym mamy największe szanse na znalezienie pracy w zawodzie.

 
 
 
Karolina Stępień

Komentarze (0)