Uczelnie techniczne w Lublinie

Uczelnie techniczne w Lublinie

Uczelnie techniczne w Lublinie

10.12.2022

 

Uczelnie Techniczne Lublin

Politechnika Lubelska jest jedną z pięciu uczelni publicznych w Lublinie, jednak jedyną o profilu technicznym. W ofercie uczelni znajdziemy studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie oraz doktoranckie. Lubelska uczelnia techniczna to 6 Wydziałów, na których funkcjonuje 16 kierunków studiów pierwszego stopnia oraz 12 kierunków realizowanych w ramach studiów magisterskich.

Główne kierunki badań naukowych prowadzonych obecnie w uczelni związane są z rozwojem konstrukcji i technologii, ochroną środowiska oraz oszczędnością materiałów i energii. Odpowiedzialne są za nie władze Wydziałów: Inżynierii Środowiska, Mechanicznego oraz Elektroniki i Informatyki. Wydziały te są najchętniej wybieranymi Wydziałami na lubelskiej uczelni technicznej.

W ramach współpracy międzynarodowej studenci Politechniki Lubelskiej mają możliwość uczestnictwa w programach ERASMUS, CEEPUS, FULBRIGHT. Programy te umożliwiają podjęcie, nawet rocznej nauki, na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Libanie, Hiszpanii, Francji, Grecji, Kosowie oraz Norwegii, Islandii i Maroko. Studenci mają również możliwość zasmakowania studiów na innej uczelni technicznej na terenie Polski. To wszystko za sprawą krajowej wymiany studentów uczelni technicznych związanej z programem MOSTECH.

Politechnika Lubelska to około 50 Studenckich Kół Naukowych, działających na wszystkich wydziałach. Dodatkowo Politechnika Lubelska to Centrum Informatyczne, Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii, Lubelskie Centrum Transferu Technologii oraz Lubelski Inkubator Przedsiębiorczości.

Społeczność lubelskiej uczelni technicznej to ponad 10 tys. studentów. Studenci do swojej dyspozycji mają 14 budynków dydaktycznych umiejscowionych w części Miasteczka Akademickiego Politechniki Lubelskiej (część z nich to zabytkowe dworki) pomiędzy ul. Nadbystrzycką a doliną rzeki Bystrzycy (na południe od centrum Lublina).

Jednak lubelska uczelnia techniczna to nie tylko nauka, ale i rozrywka. W ramach uczelni funkcjonuje: Chór Politechniki Lubelskiej, Zespół Tańca Ludowego "KRAJKA", Formacja Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej "GAMZA", Grupa Tańca Współczesnego, a także liczne zespoły muzyczne (m.in. grupy "Tequila", "Silver Spoon" i "Kwadżabro").

 

Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej oprócz szerokiej oferty studiów na kierunkach humanistycznych, kandydatom proponuje również szereg kierunków technicznych. Realizowane są one w ramach Wydziałów: Matematyki, Fizyki i Informatyki, Biologii i Bioinżynierii oraz Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Wszystkie trzy Wydziały prowadzą studia w trybie stacjonarnym oraz niestacjonarnym. Pierwszy etap studiów (studia licencjackie) trwa trzy lata i może być kontynuowany na studiach magisterskich. Wydziały Techniczne przygotowują studenta do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się inżynierią nowoczesnych materiałów oraz instytucjach badawczych na całym świecie. Studenci mają możliwość uczestnictwa oraz samodzielnej organizacji konferencji, targów oraz szkoleń tematycznych. Uniwersytet daje możliwość podjęcia nauki na zagranicznych uczelniach technicznych.   

Uczelnie techniczne w Lublinie - rekrutacja

Politechnika Lubelska prowadzi dwie rekrutacje. Pierwsza z nich w okresie czerwiec - wrzesień, a druga tzw., letnia w miesiącach styczeń - luty. Przedmioty punktowane podczas rekrutacji zależą od kierunku na jaki składana będzie aplikacja. Komisje rekrutacyjne, przed rozpoczęciem całego procesu, ustalają przedmioty maturalne jakie brane będą pod uwagę w czasie przyjęcia na studia. Na uczelniach technicznych są to matematyka, fizyka i astronomia, informatyka, biologia, chemia oraz geografia. Ilość punktów uzyskanych na egzaminie maturalnym podczas rekrutacja na Politechnikę, może zostać podwojona, a nawet potrojona. Należy pamiętać, że nie zależnie od kierunku, punkty z języka polskiego oraz języka obcego mają takie samo znaczenia jak przedmioty ścisłe.

 

Uczelnie techniczne w Lublinie - praca po studiach

Stabilna praca w zawodzie, to nie jedyna możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Studenci mają szansę uczestniczyć w licznych praktykach i stażach w branżach powiązanych z kierunkiem studiów. Działalność taka, to szansa na poznanie gruntu zawodowego oraz nawiązanie znajomości z osobami doświadczonymi. Dodatkowa działalność podczas studiów, po ich zakończeniu staje się atutem podczas rekrutacji.

Lubelszczyzna to miejsce w którym silnie ugruntowana jest branża IT. Jej przedstawiciele tacy jak: JMMJ, firma zajmująca się tworzeniem aplikacje do współpracy z klientami i partnerami (B2B i B2C), specjalizująca się w programowaniu rozwiązań wykorzystujących mapy i nawigację (GPS) oraz projektująca aplikacje i gry będące wzmocnieniem strategii marketingowej przedsiębiorstw czy COMARCH SA, producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych, poszukują specjalistów odpowiedzialnych za: budowanie i utrzymywanie aplikacji webowych w oparciu o wymagania biznesowe, projektowanie oraz implementacja nowych funkcjonalności, optymalizacja funkcjonujących aplikacji, zapewnianie odpowiedniej szybkości i wydajności tworzonych rozwiązań, współpraca z innymi osobami zaangażowanymi w realizację projektu, w ramach nadzoru nad jakością produktu.

IT to nie jedyna branża w jakiej swojej szansy upatrywać mogą studenci i absolwenci uczelni technicznych. Osoby wykształcone w zakresie mechaniki i mechatroniki mogą pracować w warsztatach, laboratoriach, halach produkcyjnych, serwisach zabawek dziecięcych, sprzętu AGD, wszędzie tam gdzie wykorzystuje się technologie informacyjne. Obecnie niemal każda firma jest wyposażona w tego typu urządzenia, komputery i stacje diagnostyczne. Dlatego też doświadczony mechatronik z odpowiednimi kwalifikacjami powinien bez problemu dostać pracę w wielu zakładach produkcyjnych, stacjach badawczych, laboratoriach itp.

Anna Sobolewska


 

TEMATY POWIĄZANE

 

Politechnika Lubelska kierunki studiów

Politechnika Lubelska rekrutacja

 

 

Komentarze (0)